DOLAR 18,4796
EURO 17,8578
ALTIN 973,85
BIST 3.260,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Açık
İstanbul
27°C
Açık
Çar 27°C
Per 25°C
Cum 25°C
Cts 24°C

Levent Korkut Dağıtım Kanalları Panelinde konuştu

Levent Korkut Dağıtım Kanalları Panelinde konuştu

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut Dağıtım Kanalları Panelinde konuştu (24 Şubat 2021).

Dağıtım Kanalları Paneli

Türkiye Sigortalar Birliği TSB tarafından düzenlenen Dağıtım Kanalları Panelinde konuşan Levent Korkut’un konuşması:

Levent Korkut Dağıtım Kanalları Panelinde konuştu | 1 Mart 2021

Pandemi Döneminde İnternet Etkin Kullanıldı

Covıd-19 Pandemi sizlerin de bildiği gibi tüm sektörleri olduğu gibi sigorta sektöründe evlere hapsetti. Tabii ki tüm Dünyada olduğu gibi müşterilerin satın alma eğilimleri internetin daha etkin kullanılmasını gerektirdi.

Ancak, şu aşamada Acenteler açısından bu husus her ne kadar Rekabet unsuru olarak görülse de İnternetin ve Çağrı merkezlerinin alternatif satış kanalları olmaktan çok tamamlayıcı kanallar olarak pozisyonlanması çok önemlidir.

Levent Korkut Dağıtım Kanalları Panelinde konuştu | 1 Mart 2021

Zira, pandemi süresince ve öncesinde yaşanan,

 • Deprem
 • Sel, Su
 • Doğal Afet, Dolu

Hasarlarında yine hep birlikte sektöre olan güvenin artmasının “Hizmet” ile mümkün olduğuna şahit olduk.

O nedenledir ki, sektörün geleceğini güven üzerine kurmalıyız.

Dijital platformlardan, İnternetten, Banka ve finans kurumlarından satılan poliçelerde müşterinin bilgi eksikliği, Teminatların düşük olması sonucu yaşanan memnuniyetsizlikleri 7/24 ulaşılabilir olması ve her il ve ilçede örgütlenmiş olması açısından Acenteleri öne çıkarmaktadır.

Bu itibarla, biz Acentelerin geleneksel satış yönteminden elde ettikleri tecrübeleri ile Dijital alt yapı ve Teknolojiyi insanla buluşturup, insan hayatını kolaylaştıracak çözümler yaratmalıyız.

Sektörün bunu Acenteler ile birlikte yapması çok daha etkin sonuç almamıza 

satış odaklı” anlayışın “güvenli ve hizmet odaklı” anlayışa yönelimiyle sürdürülebilir bir büyüme sağlanabileceğine inanıyorum.

Bu bağlamda SAİK olarak 2021 Şubat ayında TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile yaptığımız toplantıda tüm Acentelerin kullanabileceği ortak satış platformu kurulmasının acentelerin rekabet gücünü arttıracağı hususunda bilgilendirdik. Kendisi de konuya çok ilgi gösterdi. Hızlı bir şekilde bununla ilgili çalışma yapma kararı aldık.

Veriyi analitiği doğru değerlendirme, Risk analizi

Veriyi analitiği doğru değerlendirme, Risk analizi, kabulüne karar verme doğru fiyatlandırma yapmak ve nihayetinde müşteri ile doğru iletişim sağlayarak ürünün satışını gerçekleştirmek.

Şu anki uygulamada bu saydığımız hususlar Müşteriyle iletişim ve ilişki hariç Şirketler tarafından değerlendiriliyor.

Ürün modelleri tüm Dünyada olduğu gibi ihtiyaçlardan doğmakta ve talep karşısında arz oluşmaktadır.

Pandemi ile birlikte,

 • Siber risk
 • Devlet destekli alacak sigortası,
 • Kefalet ve finansal sigortalar,
 • Pandeminin teminat kapsamına alınmasıyla birlikte. TSS ve sağlık sigortası,

vs gibi Hepimizin bildiği üzere Önem arz etti.

Gelecekte ihtiyaçlara paralel olarak şu anki sunduğumuz ürünler ve buna bağlı olarak hizmet de belirlenecektir diye düşünüyorum.

Ülkemizde olduğu gibi temsilcisi olduğumuz sigorta sektöründe de Gündem hızla değişmekte, iş yüklerimiz ve buna bağlı yaşamın çok hızlı akışı bazı önemli hususların göz ardı edilmesine de neden oluyor.

Bu hususlar tabii ki çok önemli tabii ki geleceği de  konuşmalıyız.

Gündemin hızlı değişmesi ise, öncelikli olarak şu anki sorunların tartışılması, bunların giderilmesi ve ufuk açıcı gelecekle ilgili meselelere sonrasında gelinmesinin öncelikli olarak daha doğru olacağını düşünmekteyim.

 • Belki de bu panelin en önemli yasal dayanağı olan, Mesafeli Satış yönetmeliği henüz halen taslak halinde olup, artık sona doğru gelmekteyiz SEDDK Başkanı Türker bey ve YK ile SAİK olarak bu konuda ciddi istişare İçerisinde madde madde çalışmaktayız. İnşallah bir orta yolun bulunacağına inanıyorum. Bu konuda kendilerine de yeri gelmişken teşekkür ederim. Tabii ki bunları konuşacağız. Ancak, sorunlarımızı aktarmadan da geçemeyeceğim.
 • Toplam sigorta üretiminin %28 ne karşılık gelen Trafik sigortasındaki sorunlar dahi halen hallolmamışken
 • Haksız rekabet sektörün tüm oyuncuları tarafından biliniyor ve bir çözüm oluşturulamıyorsa,
 • Bankaların, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Kredi baskısı ile Tüketicinin seçme hakkını dahi kullandırmadan zorla poliçe kesmeye zorlaması halen devam ediyorsa,
 • Acentelerin düşen Trafik komisyonlarının akıbetinin ne olacağı her ortamda seslendirmemize karşın halen aynen kalıyorsa,
 • DASK poliçelerinde M2’lerin  doğru tespit edilememesi ve eksik yazılması karşısında Elazığ ve İzmir Depremlerinde yaşanan memnuniyetsizlik giderilmiyor ise,
 • Trafik sigortalarında araç satışlarındaki yapılan İptal zeyillerindeki gereksiz operasyonel yüklerle halen zaman israfı yapıyorsak,
 • Trafik sigortası hasarlarında doğrudan tazmin uygulamasını halen hayata geçirtemediysek,
 • SAİK tarafından yaptırılan İl bazlı Acente taşıma kapasitesi araştırma raporuna göre ihtiyaç fazlası Acente var iken Acente ve Şube açılması konularının TOBBSAİK onayı ile verilebilmesi yerine halen geleneksel yöntemlerle veriliyor ise,
 • Acenteleri SAİK olarak biz denetleyip bir takım caydırıcı cezalar verebiliyor iken, Bazı Brokerler ise, Acentelikten çıkarak denetim dışı olarak faaliyetlerine devam ediyorlar, ekran paylaşıyor, temsilcilik adı altında ŞUBE açarak resmen poliçe kesmektedirler.

Özellikle etkin ve aktif denetim konusunda ciddi bir boşluk vardır. Bu konuda SAİK “Sigorta Aracıları İcra Komitesi“ olarak tekrar yapılandırılmalıdır.

 • Brokerler sigortalıların,Acenteler ise şirketlerin temsilcisi o nedenle bu hususta mutlak ayrıştırılması gerektir. Vs benzeri sorunlarımız? Günü kurtarmaya çalışırken Geleceği konuşuyoruz. Tabii ki konuşalım, Teknolojiyi insanla buluşturup, insanın hayatını kolaylaştıracak çözümler bulmalıyız. Bunu Acenteler ile birlikte yapmak yani Dijitalin, Teknolojinin gücünü ile Biz acentelerin saha ve yerel bölgesel bilgi ve tecrübeleriyle birleştirerek sektörün,

 ”Satış Odaklı Anlayışı

Güvenli Ve Hizmet Odaklı Anlayışa” dönmeli,

 • Satış Öncesi,(Satılacak ürünün ve ihtiyaçların belirlenmesi)
 • Satış Sırası,(Sigortalı ile ilişki ve güven tesisi)
 • Satış Sonrası, (Her türlü satış duyulan hasar ve bilgi Hizmetinin verilmesi)

Bu da, Müşteri Memnuniyeti sağlanmış sürdürülebilir Penatrasyonu beraberinde getirecektir.

Dağıtım kanalları olarak zati Pandemi döneminde çok çevik hareket ettik Ülkenin tüm il ve ilçelerinde örgütlü Acenteler olarak 7/24 müşterilerin günü gelen poliçelerinin yenilenmesi, yeni işlerin poliçelendirilmesi, Tahsilat ve Hasar hizmeti olarak aksatmadan işlerimize gerek ofislerde ve gerekse Evlerden devam ederek görevlerimizi yaptık. Bundan sonraki dönemde aynı anlayışla Hizmeti aksatmadan işlerimize devam edeceğiz.

Yeni ürünlere hazırlanma konusunda tabii ki eğitim önemli olup, meslektaşlarımızı -Trafik ve Kasko dışındaki ürünlerde de bilgi anlamında desteklemeye çalışıyoruz.

 • TOBB olarak Pandemi sürecinde Devlet destekli Alacak sigortaları konusunda meslektaşlarımıza sanal ortamda bilgilendirmeler yaptık.
 • Devlet Destekli alacak sigortası, Siber riskler ve Pandeminin sigorta sektörüne etkileri hususunda STK lara sanal ortamda bilgilendirmeler yaptık.
 • Şu sıralar Tarsim ile birlikte 4 Bölgede 20 ilde Hayvan Hayat ve Tarım sigortaları konularında bilgilendirme yaptık, 25 Şubatta 5.Bölge eğitimini yapacağız. Toplamda 11 Bölgede ve Tüm illerde bilgilendirme eğitimi toplantısını bitirmiş olacağız.
 • DASK konusunda da bilgilendirme yapmakla ilgili SAİK Yönetimindeki arkadaşlarımla karar aldık. Yetkililerle görüşüp planlamasını yapacağız.
 • Ayrıca,KVKK ve Siber Risk konularında da eğitim ve farkındalık çalışması yapmayı planlıyoruz.

Sonuç Olarak,

Sürdürülebilir Müşteri ilişkisinin önemli sağlayıcılarından en önemli unsuru olan 81 İl ve tüm ilçelerinde örgütlenmiş Acentelerin Geleneksel satış kanalındaki elde etmiş oldukları tecrübeleri, İnternet kanalı ve Çağrı merkezi gibi kanallarla desteklenmesi oldukça önemlidir.

Bu surette sigortalıya sunulan Hizmet en üst seviyeye taşınarak sanal ortamda da en güvenilir bilgiyi en hızlı şekilde verebilir ve bu surette portföylerin gelişmesi ve penatrasyonun artması hususunda daha sürdürülebilir sonuç alınması kaçınılmaz olacaktır.

Katma Değer Yaratma Ve Sürdürülebilir Büyüme

Mesleki uzmanlık oluşturarak farklılaşma ve müşteriye katma değer yaratma beraberinde sürdürülebilir büyümeyi, etkin yönetilen pazar stratejisi ile Sektörümüzün ve Satış kanallarının büyümesinde olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Bu itibarla, satış kanallarını tekrardan tanımlamalıyız.

Bunun içinde, ortak aklı oluşturmak için,

Birlikte, Şeffaf, Dürüst

İş yapma reflekslerimizi geliştirmeliyiz.

Eğitime hep birlikte daha fazla yatırım yapmalıyız. Bu konuda TSEV Sigortacılık Eğitim merkezini sektör olarak daha etkin kullanmalıyız.

Pandemi süreci eğitim açısından bize önemli fırsatlar sunuyor.

Dijitalleşme Amaç Değil, Araç Olmalıdır.

SEDDK, Sigorta şirketlerinin acentelerine,

 • Nakliyat
 • Mühendislik
 • Ticari yangın 
 • Finansal sigortalar
 • Sorumluluk sigortaları

Gibi özellikli branşlarda ve ürünler konusunda eğitim vermelerini zorunlu hale getirmelidir.

Bu eğitimleri almayan Acenteler bu ürünleri satamamalıdır. Teknik personel ile Yönetici eğitimleri ve sınavları ayrıştırılmalıdır. Sigorta gibi teknik bir alanda faaliyete başlangıç basit bir sınavla olmamalı. Sektöre girecek olanlar, Mali müşavirlerde, Sigorta eksperlerinde olduğu gibi kapsamlı bir eğitime tabi tutulmalıdır.

TOBB-Sigorta Acenteleri İcra Komitesi olarak, acentelere yönelik eğitimler konusunda üzerimize düşen her türlü görevi üstlenmeye, Sigorta şirketlerine, sektörel kurumlara bu noktada her türlü desteği sunmaya ve çalışmaya hazır olduğumuzu bildiririm.24 Şubat 2021

Levent Korkut TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.