Dolar 27,4435
Euro 29,0317
Altın 1.645,38
BİST 8.218,74
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Cts 24°C
Paz 22°C
Pts 23°C
Sal 24°C

Oğuzhan Üze İle Sigorta Sektörünü Değerlendirdik

Oğuzhan Üze İle Sigorta Sektörünü Değerlendirdik
26 Ocak 2021 01:45

Babadan oğula sigortacılar yazı dizimizde konuğumuz Oğuzhan Üze. Özser Neo Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş.’de sermayedar ortak ve yönetim kurulu üyesi, aynı zamanda grup şirketlerinden Tamoniki Sigorta Reasürans Brokerliği A.Ş.’de yönetim kurulu üyesi Oğuzhan Üze sorularımızı yanıtladı.

Özser Neo Sigorta ve Reasürans Brokerliği oğuzhan üze
Özser Neo Sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Üze

Oğuzhan Üze, pandemi konusunda ülkemizin ve dünyanın geçirdiği bu zorlu dönemi Genç Bir Sigortacı gözüyle değerlendirir misiniz?

Vaka sayılarının neredeyse 100 milyona yaklaştığı, vefat edenlerin sayısının da neredeyse 2 milyonu bulduğu Covid-19 salgının, tüm dünyada olduğu gibi ülkemize de çok ciddi sosyal ve ekonomik etkileri oldu. Ne yazık ki bu etkiler gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler için ekonomik açıdan ciddi bir sarsıntı yarattı ve insanların yaşam biçimlerini kesin bir şekilde değiştirmelerine neden oldu. İnsanlar evlerine kapandı, evden çalışmaya başladı ve uzun süren karantinalar ile tanışmak zorunda kaldı ve maske gerçeği ile herkes tanıştı. Bu dönemi sigorta sektörü özelinde değerlendirmek gerekirse; kişiler, sağlık sigortasının önemini daha iyi anladı. Covid-19 salgının öncesine ve sonrasına bakarsak hem bireysel hem de tamamlayıcı sağlık sigortasında ciddi bir artış oldu. Umarım ülkemizde oluşan sağlık sigortası bilinci bu şekilde devam eder ve en kısa sürede pandemiyi tüm dünya olarak atlatırız.

Sigorta sektörünün duayen ismi Necmi Üze’nin oğulları olduğunuzu birçok okurumuz biliyor. Fakat bizler bu ustanın elinde büyüyen Oğuzhan Üze’nin kısa hayat hikayesini sizlerden dinlemek istiyoruz…

Özser Neo Sigorta ve Reasürans Brokerliği necmi üze
Özser Neo Sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Üze

1985 yılında İstanbul’da doğdum. İlk, orta ve lise öğretimlerimi İstanbul Bakırköy’de tamamladıktan sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Bölümünü bitirdim. Lise ile üniversite yıllarında çeşitli işlerde (komilik, garsonluk, pazarlamacılık vb. gibi) çalıştım ve bu işlerin çok faydasını gördüğümü söyleyebilirim.

oğuzhan üze necmi üze serkan üze
Oğuzhan Üze, Necmi Üze ve Serkan Üze (soldan sağa)

Daha sonra ise askerlik görevimi yerine getirdim ve asıl mesleğim olan sigortacılığa adım attım. Sektöre babamın yanında yani Hasan Necmi Üze Acenteliği’nde başladım. Fiilen çalışmaya başlamadan öncede sigortacılıkla hep iç içeydik. Okuldan veya işten sonra babamın yanına gider poliçe keserdim. O zamanlar poliçeler 3’er nüsha halindeydi ve tüm bilgiler el ile doldurulurdu. Aslında bizim sigortacılık hikayemiz, mesleğin içinde doğarak başladı diyebilirim.

Sigorta Sektörünün Pandemi döneminde ki durumunu, yaşadığı süreci Genç Bir Sigortacı ve Genç bir yönetici olarak değerlendirir misiniz? Genç bir belleğin bu süreci kendi ifadeleri ile bizlere anlatması eminim hepimize farklı bakış açısı kazandıracaktır…

Pandeminin tüm sektörlere olduğu gibi sigortacılık sektörüne de oldukça ciddi etkileri oldu. Büyük resme bakacak olursak, bizim açımızdan olumlu etkilerinin de olduğunu düşünüyorum. Bu dönemde her sektörde olan maddi ve manevi kayıplar ne yazık ki bizim sektörümüzde de yaşandı. Fakat bir yandan da gerekli olan değişimin hızlanmasını sağladı.

Sektörümüzün sağlam altyapıya sahip, dijitalleşme süreçlerini tamamlamış, kurumsallaşmış ve müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına gerek yüz yüze gerekse dijital ortamda cevap verebilecek çözüm ortaklarına ihtiyacı var. Bunun uzun zamandır beklenen ve olması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Bizler, hizmet üreten ve bu hizmetleri pandemi öncesinde müşterilerle birebir temas kurarak sunan firmalardık. İşte, değişim de bu noktada başladı. Hem pandeminin hem de dijitalleşen dünyanın etkisiyle online olarak hemen hemen her şeye ulaşabiliyorken “Sigortacılıkta neden bu olmasın?” dedik ve bu dönem içerisinde temasa geçmeden, ürün ve hizmetlerimizi müşterilerimize ulaştırmayı başardık. Tabi bizler tek başına dijitalleşebilen yapılar değiliz. Çalıştığımız sigorta şirketlerinin de üretim kanallarına, yani bizlere destek olması gerekiyor.

Pandemi dönemine genel olarak bakacak olursak, sektör açısından bazı değişimlere vesile olduğunu yineleyebilirim. Bu değişimlere hızlı uyum sağlayabilen yapılar ise her zaman bir adım önde olacak. ÖzserNEO olarak bizler, dijitalleşmenin önemini yıllar öncesinden öngörerek tüm çalışmalarımızı buna göre şekillendirdik ve hala aynı mantıkla şekillendirmeye devam ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de her zaman olduğu gibi müşterilerimize Türkiye genelinde bulunan 158 şubemizle hem birebir hem de dijital markamız Dijipol.com sayesinde temassız hizmet vermeye devam edeceğiz.

Babanız Necmi Üze’nin sigorta sektöründe Sigorta Acentesi, Sivil Toplum Lideri ve Broker olarak uzun yıllardır ortaya koyduğu işler ve başarılar hepimizin hafızasında önemli yere sahip. Onun oğulları olarak değil de Sektörün GENÇ LİDERLERİ olarak Necmi Üze ne anlam ifade ediyor sizler için?

Öncelikle bu başarılara sahip ve sektörde farkını ortaya koymuş olan Hasan Necmi Üze’nin oğlu olmak bizim için çok değerli. 1981 yılında daha Türkiye’de sigorta bilinci çok yaygın değilken başladığı mesleğini ve şirketini, bu noktaya getirmesi oldukça önemli. Bizim için sektörde muhakkak takip edilmesi gereken kişilerden birisidir. Gerek sahip olduğu vizyon gerekse öngörülü oluşu ile atmış olduğu adımlar bize her zaman yol gösterici oldu ve olmaya devam edecek.

Çok kısa sürede sigorta sektöründe başarılı işlere imza atmaya başladığınızı biliyoruz. Size göre sigortacılığın artıları ve eksileri nelerdir? Sizi en çok zorlayan ve en çok mutlu eden yanlarını dinlemek isteriz…

Bence sigorta ihtiyacı olan kişilere elle dokunur, gözle görülür fiziki bir ürün olmadan bir hizmeti anlatmaya çalışmamız sektörümüzün en zor tarafı. Aslında bir güven veya güvence satmaya çalışıyoruz. Sigortalılar, sigortanın önemini hasar ile karşı karşıya kaldığında anlıyor. Sigortacılıkta esas olan şey sigortalının mağdur olacağı noktaları hesaplayabilmek ve mağduriyetini kapsama alabilmektedir. Bu da hem zor hem de bizi en mutlu eden tarafı, aslında işin cilvesi diyebiliriz. Çünkü her şeyden önce bir kişinin sorumluluğunu üzerinize alıyorsunuz. Bu sorumluluk aslında kişinin geleceğine dokunmak ve başına gelebilecek olumsuz durumlara karşı güvence verebilmek diyebiliriz.

Babanızdan devir aldığınız Brokerlik bayrağını sürekli büyüterek sürdürdüğünüzü izliyoruz. ÖzserNEO’nun başarı sırrı nedir? Sizin üstlendiğiniz görev ve misyon nedir? Hem Şirketinizden hem de başarılarınızın sırrını da dinlemek isteriz…

ÖzserNEO’nun başarısının temelinde en büyük etken şüphesiz ki her zaman söylediğimiz gibi ‘’İstikrar ve Güven’’ prensibidir. 40 yıl önce bu ilke ile çıktığımız yolda kalite standartlarından ödün vermeden, inovatif projelerle her zaman en iyi hizmeti vermek için çabalıyoruz. Her zaman kendimizi yeniliyor, dünyanın ve sektörün dinamiklerine uyum sağlıyoruz. Ülkede ki ihtiyaçları belirleyip gerek sigortacılık sektöründe gerekse farklı sektörlerde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Benim şirketteki misyonumun ise Yönetim Kurulu Üyeliği ve Operasyon Direktörlüğü. Bu pozisyonda; operasyon süreçleri, üretim performansı ve verimliliği, ürün geliştirme, merkezimizin ve şube personellerimizin teknik yeterlilikleri, şirketler arası ilişkiler ve tabii ki müşteri memnuniyeti gibi sorumlulukları üsteleniyorum.

Sigortacılığa yeni başlayacak olan ya da bu alanda eğitim gören gençlere neler önerirsiniz? Mesleğe atılırken nelere hazır olmalılar, onları sigortacılığa teşvik etmek ister misiniz?

Sigortacılık her geçen gün hızla büyümeye devam eden bir sektör. Bu yüzden sektör her zaman kalifiye yeni personellere ihtiyaç duymakta. Sektörün geleceği parlak ve ülkemizde bu alanda kat edilecek daha çok yol var. Bu yüzden bu mesleği tercih edecek kişilerin hem sektör hem de sigortacılık branşları kapsamındaki günceli muhakkak takip etmelerini ve bilgilerini artırmalarını tavsiye ederim. İnsana birebir dokunan bir iş yapıyoruz, bu yüzden insan ilişkilerini ve hitabet yeteneklerini de geliştirmelerini öneririm.

Oğuzhan Üze Kimdir?

Oğuzhan Üze, 1985 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bakırköy Halil Bedii Yönetken İlköğretim okulu’nda, Lise eğitimini Ataköy Lisesi’nde tamamladı. Lisede okuduğu yıllarda yaz tatillerinde Ortaköy Feriye Restoran’da komi ve garson olarak çalıştı. Üniversite eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi, İşletme bölümünde tamamladı. İş hayatına Merter’de bulunan Şeneller tekstil A.Ş.’de kumaş pazarlamacısı olarak başladı. Daha sonra plastik sektörünün öncü şirketlerinden Monoplast A.Ş. pazarlama biriminde plastik ham madde pazarlamacısı olarak çalıştı.

2006 Yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra, Hasan Necmi Üze Sigorta acenteliğinde teknik, operasyon, pazarlama ve muhasebe bölümlerinde çalıştı. 2007 Yılında Özser Grup sigorta acenteliğinin kuruluşunda yer aldı. Şirketin bilgi işlem servisinin oluşturulmasında ve şubeleşmesinde yönetici olarak görev aldı. Halen Özser Neo Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş.’de sermayedar ortak ve yönetim kurulu üyesi, grup şirketlerinden Tamoniki Sigorta Reasürans Brokerliği A.Ş.’de yönetim kurulu üyesi olarak iş hayatına devam etmektedir. Oğuzhan Üze, Evli ve iki çocuk babasıdır.