Dolar 27,2134
Euro 28,8452
Altın 1.676,98
BİST 8.304,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Sal 26°C
Çar 25°C
Per 24°C
Cum 24°C

Trafik Haftası Sigorta Duyarlılığı İçin Bir Fırsat

Trafik Haftası Sigorta Duyarlılığı İçin Bir Fırsat
11 Mayıs 2022 13:07

Ülkemizde her yıl 8-13 Mayıs Trafik Haftası tarihlerinde kutlanan Trafik Haftası İçişleri Bakanlığının “Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” adlı bir dizi etkinliği çerçevesinde başladı. Araç sahipleri ve yayalar için olası riskleri teminat altına alan sigorta şirketleri de haftaya dair çeşitli demeçler vererek öneri ve projelerinden bahsetti.

Aveon Global Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Oya Yıldız, Trafik Haftasının önemine dair düşüncelerini paylaştı. Sektörün en genç şirketlerinden biri olduklarını belirten Yıldız, bununla beraber araç sigortaları konusunda oldukça deneyimli bir ekip olarak ürün geliştirdiklerini belirtti.

Aveon Global Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Oya Yıldız
Aveon Global Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Oya Yıldız

Trafik Haftasının ülkemizde sadece ‘’olması gereken ve rutin bir hafta’’ olmaktan çıkıp yayaların ve sürücülerin bilinç düzeylerine dokunmanın önemine vurgu yapan Yıldız, ‘’trafik kurallarının sadece trafik ışıklarından ibaret olmadığının’’ altını çizerek, sigorta şirketlerinin trafik ile yakın temaslı sektör olmasının öneminin farkında olduklarını ve özellikle sürücülerin ve yayaların, olası risklere karşı daha güvende olmalarını sağlayacak ürünler geliştirdiklerini belirtti.

Kalabalık ve karmaşık teminatlar yerine yayaların ve sürücülerin işine yarayacak, olası trafik kazaları sonrasında hem maddi hem bedeni ve hem de yaşamlarını idame ettirmelerine önem verdiklerine değinen Yıldız, ‘’ trafik kazalarının sadece kasko ya da trafik sigortaları ile bağlantılı olmadığını; sağlık sigortaları, ferdi kaza ve hatta eğitim sigortaları gibi daha dolaylı ürünlerle de içli dışlı olduğunun önemine değindi’’.

Sürücüler kadar yayaların da trafik kurallarına ‘’Ama’’ demeden uymalarını şiddetle tavsiye eden Yıldız, gelişmiş ülkelerde ‘’trafik kazaları sonrasında yayalar ile sürücülerin aynı şartlarda kritik edildiğini ve eşit tutulduklarının da önemine değindi’’.

Ülkemizde yayaların da araçlar kadar trafik kurallarına uymaları gerekliliğinin altını çizen Yıldız, Aveon Global Sigorta olarak tasarladığımız kasko sigorta ürünlerinde, önlenmesi mümkün trafik kazalarını minimuma indirilebilmek amacıyla avantajlı destek hizmet paketlerinin sigortalılara sunulacağının söyledi.

Sigorta şirketleri olarak dokunduğumuz her müşteriye bunun önemini gözler önüne sererek yol alabileceklerini belirten Yıldız, İçişleri Bakanlığının bu yıl Trafik Haftası kapsamında hayata geçirdiği “Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” programının bu anlamda son derece yerinde olduğunu belirterek, vatandaşlarımızın gereken ilgiyi göstermelerini önerdi.

Karayolu Trafik Haftası Hakkında

Trafik haftası kapsamında, T.C. İçişleri Bakanlığı, vatandaşların trafik kurallarına uymaları konusunda farkındalık sağlamak adına bir dizi etkinlik planı hayata geçiriyor. “Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” isimli etkinlik planı çerçevesinde Türkiye’nin 81 ilinde yayalara ve araç sürücülerine yönelik görsel ve işitsel etkinlik kamuoyu ile buluşacak.

5 Adım da Güvenli Trafik mottosu ile düzenlenecek etkinlikler hakkında 7-13 Mayıs Trafik Haftası dolayısıyla 81 İl Valiliğine genelge gönderildi. Genelgede her yıl Mayıs ayının ilk cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü”, takip eden hafta ise “Karayolu Trafik Haftası” olduğu belirtildi.
Bu hafta kapsamında;

“Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” mottosunun etkin olarak kullanılması ve tanıtılması amacıyla 07.05.2022 Cumartesi günü saat 11:00’de ülke genelinde eş zamanlı olarak tüm il ve ilçelerimizde vali, kaymakam ve kolluk amirlerinin katılımıyla il/ilçede belirlenen noktada medya kuruluşları da davet edilerek vatandaşlarımıza kampanya hakkında bilgilendirme yapılacak. 
www.trafik.gov.tr adresi üzerinden temin edilen “Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” mottosu görselleri billboardlarda ve sosyal medya platformları başta olmak üzere yerel/ulusal basın/yayın organları, kamu kurum ve kuruluşları, vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu alanlar (otogar, havalimanı, AVM, otobüs/metro durakları vb.) ve kurumsal iletişim sayfaları vb. yerlerde kullanılacak ve asılacak.

Ayrıca 2021 yılında trafikte emniyet kemeri kullanımının teşvik edilmesine yönelik kullanılan “Bi Hareketine Bakar Hayat”, “Kemerinle Yol Ver Hayata”, “Kemerim Hep Aklımda Annem Hep Yanımda” ve trafikte yaya önceliği konusunda “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” ve “Trafikte Her Yıl Daha İyiye” mottoları etkin olarak kullanılacak.

Trafikte emniyet kemeri kullanımını yol kullanıcıları nezdinde yaygınlaştırmak, araç içerisinde emniyet kemeri kullanımının önemini vurgulamak amacıyla Karayolu Trafik Haftası süresince emniyet kemeri kullanımı başta olmak üzere trafik güvenliğine katkı sağlayacak hususlarda ulusal, yerel basın yayın organları ve sosyal medyada paylaşımına yönelik çalışmalar yürütülecek.
Trafik güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlere toplumsal desteği artırmak için bilgilendirme/bilinçlendirme ve denetim faaliyetleri ile trafik güvenliğine katkı sağlayacak ve örnek teşkil edecek davranışlar ulusal, yerel basın yayın organları ve sosyal medyada paylaşılacak.

Hafta boyunca yerel TV ve radyo kanallarında trafik güvenliğine ilişkin düzenlenecek programlara konusunda uzman personel/eğiticilerin katılarak vatandaşlarımız bilgilendirilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı Pol-Net ana sayfasında bulunan radyo ve TV spotlarının hafta boyunca yerel TV ve radyo kanallarında yayınlanması ve aynı sayfada bulunan afiş, pankart ve billboard görsellerinin şehrin yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu kesimlerinde bulunan yol güzergahlarında, dijital ve ışıklı reklam panolarında hafta boyunca sergilenecek.

Karayolu Trafik Haftası süresince il/ilçe müftülükleriyle gerekli koordinasyon sağlanarak camilerde verilecek vaazlarda trafik güvenliğine ilişkin mesajlar iletilecek. İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile koordine kurularak okullarda trafik güvenliğine yönelik eğitim faaliyetleri yoğunlaştırılacak.
Karayolu Trafik Haftası boyunca yapılacak denetimlerde ticari taksiler, şehir içi ve şehirler arası toplu taşıma araçlarında ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanımı denetimlerine ağırlık verilerek emniyet kemeri takmaları konusunda uyarılacak. İllerimizde bulunan Emniyet Kemeri Simülasyon Araçlarıyla halkın yoğun olanak bulunduğu alanlarda emniyet kemerinin önemini göstermek amacıyla uygulamalı eğitimler verilecek. Emniyet kemeri simülasyon aracı bulunmayan illerimizde ise Yaşam Tüneli bulunan denetim noktalarında emniyet kemeri kullanımı konusunda sürücü ve yolculara yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri düzenlenecek.