Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Açık
İstanbul
28°C
Açık
Cts 29°C
Paz 29°C
Pts 30°C
Sal 29°C

Unico Sigorta 2021 Üretimini Açıkladı

Unico Sigorta 2021 Üretimini Açıkladı
18 Mart 2022 23:40

Unico Sigorta; 2021 yılında 1 milyar 263 milyon TL’nin üzerinde prim ürettiğini açıkladı. Şirketin toplam prim üretimi bir önceki yıla göre yüzde 69, reel prim üretimi ise yüzde 25 oranında yükseldi. 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da prim üretiminde ilk 20 şirket arasında en yüksek artışı sağlayan şirket oldu.

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) 2021 yılsonu verilerine göre, pandemi ve dalgalı ekonomik yapı şartlarında geçen 2021 yılında, sigorta sektörünün reelde yüzde 6’lık küçülmesine karşın, Unico Sigorta reelde yüzde 25 oranla, sektörün ilk 20 sigorta şirketi arasında en fazla büyüyen şirket oldu. 2020 yılında prim üretimini yıllık yüzde 45 artıran Unico Sigorta, 2021 yılında da büyüme oranındaki başarısını devam ettirerek yüzde 69’a yükseltti. Bunun yanı sıra pazar payını da artırmaya devam etti.

“2021 yılında 575 Milyon TL hasar ödemesi yapıldı”

Unico Sigorta Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi Emine Talay Turan, 2021 yılında toplam 575 milyon TL hasar ödeyen şirketin mali yapısının daha da güçlendiğine dikkat çekti. Öz sermayesi 356,5 Milyon TL olan Unico Sigorta’nın net karı 154,5 Milyon TL ve sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 118,5 olarak açıklandı.

“Başarılarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz”

Unico Sigorta logo png jpeg jpg pdf svg

Şirketin uzun vadeli planları doğrultusunda istikrarlı bir büyüme kaydettiğini belirten Emine Talay Turan, “Uzun vadeli strateji planlarımızla büyüme oranımızda başarılı bir istikrar yakaladık. Hedeflerimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Karlı branşların portföyümüzdeki payını da büyüterek dengeli bir portföy yarattık. Bu vesileyle hizmet kalitemizden ödün vermeden yakaladığımız ivmeyi devam ettirmeyi ve başarılarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz.” dedi. “2021 yılında şirket prim üretiminin yüzde 72’si acentelerimiz üzerinden gerçekleşti. İş ortaklarımızın bize inancını çok değerli buluyoruz.” diyen Talay Turan, geçen yıla göre acente sayımızı yüzde 18 artırıp nokta iletişim ve alınan geri bildirimlerin teknoloji vasıtasıyla süreçlere yansıtılması sonucunda, poliçe sahipleri nezdinde tercih edilen şirket olmaktan mutluluk duyduklarını iletti.

“Başarının en önemli unsuru özveriyle çalışan Unico ekibi”

İstikrarlı başarının ancak ekip çalışmasıyla mümkün olabildiğini belirten Genel Müdür Vekili Turan, “Çalışanlarımız yıllardır süregelen bu istikrarlı başarının en büyük unsuru. Çalışanlarımızın yarısı aramıza yeni katılmasına rağmen, şirket çalışanlarımızın kıdem ortalaması 5 yıldan fazla. Unico Sigorta’nın başarılı bir şirket olmasının yanı sıra; çalışanlarının işini severek yapmasını, çalıştığı şirkette mutlu olmasını da önemsiyoruz. Pandemi sürecindeki “evden çalışma” sistemini normalleşme politikaları sonrası hibrit çalışma sistemine çevirdik ve bu çalışma sistemini kalıcı hale getirmeyi planlıyoruz. Sık sık bir araya gelmeye ve ofiste iş harici de birlikte vakit geçirmeye özen gösteriyoruz.” dedi.

Sektör ortalamasının yaklaşık 3 katı büyüme oranı

2021 yılı genelinde sigorta sektörünün ilk 20 şirketi yüzde 28, tüm sektörün büyüme ortalaması 29 oldu. Unico Sigorta sektör sıralamasında da 2 sıra yükseldi ve pazar payı yüzde 32’lik artışla yüzde 1.44’e ulaştı. Unico Sigorta benzer başarıyı 2020 yılında da göstermiş, yüzde 45’lik büyümeyle sektördeki ilk 20 şirket arasında en fazla gelişim gösteren şirketi olmuştu. 2020 yılı genelinde sigorta sektörünün büyüme ortalaması yüzde 17’yken Unico sigorta ise; yüzde 45’lik büyümeyle yılı rekor büyümeyle kapatmıştı.