Dolar 32,1753
Euro 34,9798
Altın 2.505,29
BİST 10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Açık
İstanbul
25°C
Açık
Çar 22°C
Per 22°C
Cum 23°C
Cts 23°C

Online Hayat Evlerdeki Ses Yalıtımı İhtiyacını Artırdı

Online Hayat Evlerdeki Ses Yalıtımı İhtiyacını Artırdı
27 Nisan 2023 20:10

Günümüzde, pek çok kişi işlerini ve eğitimlerini bilgisayar üzerinden gerçekleştiriyor. Online toplantıların, derslerin ve kursların yaygınlaşmasıyla birlikte evler ofis veya sınıf gibi kullanılıyor. Ancak dışarıdan gelen korna, inşaat ve televizyon sesleri gibi gürültüler evden çalışmayı zorlaştırıyor. 

Online hayatın yaygınlaşmasıyla birlikte binalarda ses yalıtımı ihtiyacının da giderek arttığını belirten İzocam, 26 Nisan Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü’nde yaşam alanlarımızda ses yalıtımının önemine dikkat çekiyor. İzocam Kalibel ile yeni veya eski olması fark etmeksizin her binaya kolay ve hızlı uygulama avantajı ile ses yalıtımı yapılabiliyor.

Online Hayat Evlerdeki Ses Yalıtımı İhtiyacını Artırdı | 27 Nisan 2023

Günümüzde, pek çok kişi işlerini ve eğitimlerini bilgisayar üzerinden gerçekleştiriyor. Online toplantıların, derslerin ve kursların yaygınlaşmasıyla birlikte evler ofis veya sınıf gibi kullanılıyor. Ancak yoldan gelen korna sesleri, dışarıdan gelen inşaat gürültüsü ve yan dairelerden gelen konuşma ve televizyon sesleri gibi gürültüler evden çalışmayı zorlaştırıyor. Online hayatın yaygınlaşmasıyla birlikte binalarda ses yalıtımı ihtiyacının da giderek arttığını belirten Türkiye’nin dünyaca ünlü yalıtım markası İzocam, Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü’nde yaşam alanlarımızda ses yalıtımının önemine dikkat çekiyor. Dünya çapında gürültü farkındalığını artırmak amacıyla, ilk kez 1996 yılında başlatılan “Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü”, bu yıl 26 Nisan’da gerçekleştiriliyor. Sağlıklı yalıtım çözümleriyle 58 yıldır sektöre liderlik eden İzocam, bu özel günde her türlü binaya kolay ve hızlı bir şekilde uygulanarak sektörde fark yaratan profesyonel ısı ve ses yalıtımı çözümü Kalibel hakkında da bilgiler veriyor.

Gürültü kirliliği, hava kirliliğinin ardından insanlara en fazla zarar veren çevre faktörleri arasında yer alıyor. Günümüz koşullarında giderek nüfusu artan şehirlerde, kalabalıklaşan yaşam alanları ve yoğunlaşan trafiğin de etkisiyle gürültü kirliliğine daha fazla maruz kalıyoruz. Fizyolojik ve psikolojik dengemizi bozan, iş performansımızı düşüren, çevrenin hoşluğunu ve sakinliğini ortadan kaldıran gürültü, istenmeyen seslerden oluşan önemli bir çevre kirleticisi olarak tanımlanıyor.

Online Hayat Evlerdeki Ses Yalıtımı İhtiyacını Artırdı | 27 Nisan 2023

Gürültü, insanlar üzerinde; geçici veya kalıcı işitme hasarları, vücut aktivitesindeki değişiklikler, kan basıncı artışı, dolaşım bozuklukları, solunumda hızlanma, kalp atışlarında ritim bozukluğu, ani refleksler, davranış bozuklukları, öfkelenme, sıkılma, genel takatsizlik duygusu, iş veriminin düşmesi, konsantrasyon bozukluğu, hareketlerin engellenmesi gibi etkiler yaratıyor. Çocuklarımız da gürültünün olumsuz fizyolojik, bilişsel ve duygusal etkilerine yoğun olarak maruz kalıyor. Tüm bu nedenlerle gürültü kirliliğinin yıkıcı ve kalıcı etkilerini göz ardı etmeden gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Ancak ses yalıtımı söz konusu olduğunda tüketiciler, yeni inşa edilen binalarda ses yalıtımı yapılabilirken, oturdukları eski binalarda bu uygulama için geç kalındığı yanılgısına düşebiliyorlar. Yalıtım uzmanı İzocam ise ses yalıtımı için asla geç kalınmadığını belirtiyor.

İzocam Kalibel’le Eski veya Yeni Tüm Binalar Kolayca Sessizliğe Kavuşuyor

İzocam Kalibel, hem kolay uygulanması hem de ses yalıtım özelliği sayesinde yeni inşa edilmiş veya kullanımda olan her türlü konut ve binalarda etkili bir ses yalıtımı imkanı sunuyor. İzocam’ın, camyünü ile alçı levhayı bir arada sunduğu profesyonel ısı ve ses yalıtımı çözümü Kalibel, kolay ve hızlı uygulama avantajı sayesinde hastane, okul ve konut gibi yapılar başta olmak üzere tüm binalarda tercih ediliyor. 

Bir yüzü alçı plaka kaplı camyünü levhadan oluşan kompozit bir ürün olan İzocam Kalibel, dış duvarların iç yüzeylerinde, iç bölme ve komşu duvarlarda, merdiven ve asansör boşluklarına bitişik duvarlarda, ahşap karkas yapıların içten giydirilmesinde ses ve ısı yalıtımı amacıyla kullanılıyor. Aynı anda hem mineral yün hem de alçı levhanın uygulanmasına imkân sağlayan Kalibel ile yerinde uygulama süresi kısalıyor ve iş gücünde verim artıyor.

Yalıtımda Sağlık ve Performans Arayanların Tercihi 

İzocam Kalibel, uygulama kolaylığının yanı sıra sunduğu diğer pek çok avantajla öne çıkıyor. Sahip olduğu EUCEB sertifikası, İzocam Kalibel’in içeriğinde bulunan camyününün sağlığa zararsız olduğunu kanıtlıyor. Deri ve solunum yoluyla vücuda nüfuz eden elyafların, vücuttan çözünerek atıldığını ispatlayan EUCEB sertifikası ile İzocam camyünü ürünlerin kanserojen olmadığı bağımsız bir kurum tarafından belgelenmiş oluyor. 

Isıl konforu desteklerken ses yalıtımı da gerçekleştiren İzocam Kalibel, binalarda kesintisiz konfor sağlıyor. Binalara ağırlık yapmayan hafif bir yapıya sahip olan bu ürün, herhangi bir aksesuar gerektirmeden, hızlı ve kolayca uygulanıyor. Yanmaz bir ürün olarak binaların yangın güvenliğine katkı sağlayan İzocam Kalibel, küf ve nem oluşumuna karşı da duvarları koruyor.

İzocam Kalibel Nasıl Uygulanır?

İzocam Kalibel uygulaması için öncelikle kaplanacak duvarın yüzeyi temizlenerek, uygulamaya hazırlanır. Levhalar duvarın ölçüsüne göre döşemeden 1 cm, tavandan 0,5 cm mesafe kalacak şekilde kesilir. Levhanın camyünü yüzeyine m²’ye 3-5 kg gelecek şekilde özel yapıştırma harcı sürülür. Kalibel levha kaldırılarak duvar dibinde, döşeme üzerine önceden yerleştirilmiş 10 mm’lik kamalar üzerine oturtulur. Duvara yaslandıktan sonra lastik bir çekiç ve mastar ile teraziye alınır. Levhalar, yapıştırıcı prizini alana kadar desteklenir. Birleşim yerleri özel file ve macunla kapatıldıktan sonra son kat boya yapılarak uygulama tamamlanır