Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Pts 33°C
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C

Türk Girişimi Avrupalı Yenilikçiler için Prestijli Uluslararası Yarışmada Birincilik Ödülünü Aldı

Türk Girişimi Avrupalı Yenilikçiler için Prestijli Uluslararası Yarışmada Birincilik Ödülünü Aldı
4 Aralık 2023 23:56

İstanbul, Türkiye, 4 Aralık 2023 – Elektrikli araçların şarj sürelerini yoğun olmayan saatlere ayarlayarak CO2 emisyonlarını azaltan Akıllı Şarj Yapay Zekası ile tanınan Türk girişimi Powea, EIT Jumpstarter 2023’te InnoEnerji kategorisinde 10.000 avroluk birincilik ödülüne layık görüldü.

Bu yıl, EIT Jumpstarter programına Türk yenilikçilerin katılımı oldukça güçlü oldu ve yedi Türk ekip büyük finale kaldı. Birçok Türk girişimi birden fazla yarışma kategorisinde ilk üçe girmeyi başararak etkileyici bir tablo çizdi.

Bir Türk girişimi InnoEnerji kategorisinde ikinci olurken, başka bir Türk girişimi de EIT Kentsel Mobilite kategorisinde üçüncülük ve Yeni Avrupa Bauhaus kategorisinde ikincilik elde ederek dikkatleri üzerine çeken organizasyonlar oldular.

Türk Girişimi Avrupalı Yenilikçiler için Prestijli Uluslararası Yarışmada Birincilik Ödülünü Aldı

Powea temsilcisi Ali Kaya gündemi şöyle yorumladı; “Bu ödül Powea için son derece değerli çünkü fikrimizi başarılı bir işe dönüştürme yolunda önemli bir adımı simgeliyor. EIT Programında sağlam bir iş planına sahip olmanın en az iş fikrinin kendisi kadar önemli olduğunu öğrendik ve deneyimledik. Harika mentorlarımız sayesinde, diğer girişimlerin karşılaştığı zorluklarla yüzleştik ve daha hayata geçirilebilir bir girişim kurabilmek için zayıf yönlerimizi güçlendirdik. Artık şirketi yasal olarak kurmaktan sadece bir adım uzaktayız ve fikrimizi önümüzdeki aylarda İstanbul merkezli bir şirketle hayata geçirmeyi planlıyoruz. Elektrikli araç filosunun şarj operasyonlarında sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmak ve ilk iki yılda bir multimilyon dolarlık gelir elde etmek için kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz.””

Bu yılki EIT Jumpstarter Büyük Finali için yüzden fazla yenilikçi 30 Kasım 2023 tarihinde Atina’da bir araya geldi. Yenilikçilerin dokuz kategoride elliden fazla derin teknoloji inovasyonu sergilediği etkinlikte uzman jüri, en acil sorunlarından bazılarını çözmesi için Avrupa’ya destek olabilecek 27 inovasyonu ödüllendirdi.

Türk Girişimi Avrupalı Yenilikçiler için Prestijli Uluslararası Yarışmada Birincilik Ödülünü Aldı

EIT Topluluğu, Avrupa’da kurulan yeni girişimleri ve gerçekleştirilen inovasyonları her yıl EIT Jumpstarter Büyük Finali’nde takdir ediyor. Bu yıl toplam 52 takım dijital, gıda, sağlık, enerji, üretim, ham maddeler, kentsel hareketlilik, Yeni Avrupa Bauhaus’u ve Ukrayna’nın Yeniden İnşa Edilmesi olmak üzere toplam dokuz kategoride fikirlerini sergiledi. Tüm yenilikçiler, Batı Balkanlar, Baltık Bölgeleri ve Ukrayna dahil olmak üzere Orta, Doğu ve Güney Avrupa’da bulunan ülkelerden 30 Kasım’da çevrimiçi ve yüz yüze katılım sağladı. 

Avrupa Komisyonu’nun Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten sorumlu Üyesi Iliana Ivanova şunları söyledi; “EIT Jumpstarter hızlandırma programı, erken aşamadaki yenilikçilere iş fikirlerini geliştirme ve piyasaya yeni ürünler sürme açısından yardımcı oluyor. Başta ödül kazananlar olmak üzere tüm katılımcıları içtenlikle kutluyorum. Fikirleriniz daha iyi ve daha yeşil bir gelecek inşa etmemize yardımcı olacaktır. Ukrayna’dan çok sayıda yenilikçinin olağanüstü kararlılığını görmek özellikle yüreklendirici. Batı Balkanlar’ın artan katılımı da Avrupa inovasyon ekosistemini güçlendirme ve birleştirme hedefimizle uyumlu olması açısından cesaret verici.”

EIT Jumpstarter’ın geri kalan sekiz kategorisinde kazanan ve 10.000 avroluk birincilik ödüllerini alan seçkin takımları açıklamaktan mutluluk duyuyoruz. 

EIT Dijital: Bilgilerin yakalanması, işlenmesi ve raporlanması için kapsamlı bir araç geliştiren, Letonya’dan WatchBuilt. EIT Gıda: Çiftlik hayvanlarında bakteriyel tanı için bir tanı paneli geliştiren, Sırbistan’dan Noxatest. EIT Sağlık: Diş telleri için yeni bir temizleme yöntemi geliştiren, bir başka Sırp ekibi olan Neo Pill. Ayrıca Neo Pill, Batı Balkanlar’dan en iyi ekip olarak 5000 avroluk özel bir ödül kazandı.

EIT Ham Maddeler: Geri dönüşüm endüstrisi için akıllı ayıklama sistemleri sunan, Belçika’dan Matvision. EIT Kentsel Hareketlilik: Şirketler için uygun fiyatlı hafif ve orta hizmet elektrikli kamyonlar üreten, Ukrayna’dan MeGoElectric. Yeni Avrupa Bauhaus’u: Üretken enerji sistemlerini günlük mobilya ve ev eşyalarına entegre eden yenilikçi ürünler yaratan, Portekiz’den Seenergy. EIT Üretim: Atıkları yeni, yüksek değerli ürünlere dönüştüren ve düzenli depolamayı ortadan kaldıran, İtalya’dan Fibereuse Tech.

Türk Girişimi Avrupalı Yenilikçiler için Prestijli Uluslararası Yarışmada Birincilik Ödülünü Aldı

EIT Jumpstarter’da ilk kez yer alan “Ukrayna’nın Yeniden İnşa Edilmesi” kategorisinde birincilik ödülünü Ukraynalı ekip GAPPO kazandı. GAPPO, global G.A.P. standartlarıyla uyumlu, operasyonel raporlama ve uyum prosedürlerinin dijitalleştirilmesine yardımcı olan bir AgriTech B2B SaaS çözümü sunuyor.

EIT Jumpstarter, girişimcilik kültürünü güçlendirmeyi, start-up oluşumunu desteklemeyi ve düzenli tematik ve bölgeler arası iş birliği ile çeşitli ve kapsayıcı bir inovasyon ekosistemi oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon ediniyor. Program, EIT’nin yedi Bilgi ve İnovasyon Topluluğu tarafından destekleniyor: EIT Dijital, EIT Gıda, EIT Sağlık, EIT InnoEnergy, EIT Üretim, EIT Ham Maddeler ve EIT Kentsel Hareketlilik. Program temel olarak genç yenilikçileri erken aşama fikirlerini dönüştürecek araç ve bilgilerle donatmayı, gerekli finansmanı sağlamayı ve nihayetinde kendi kendini idame ettiren ve kârlı girişimler kurmayı amaçlıyor.

Ön hızlandırıcının 2017 yılında üç EIT topluluğu tarafından başlatılmasından bu yana program yeni nesil Avrupalı yenilikçilerin yükselişini destekliyor. Bugün, EIT Jumpstarter’da sahneye çıkan ve gelişimlerini sürdürmeyi hedefleyen girişimler yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlıyor.

2017’den 2022’ye kadar, EIT Jumpstarter’dan çıkan ve kârlı işletmeler geliştirmeye devam eden girişimler, ödüller, hibeler ve yatırımlardan toplamda 56 milyon avro gibi etkileyici bir kaynağı başarıyla kendilerine çekti.

Açılıştaki ortak çağrı ile başlayan programın bu yılki ilk aşaması olan Çevrimiçi Eğitim Kamplarına toplam 210 takım katılım gösterdi. Bu aşama, çevrimiçi kursları, mentorluğu ve koçluğu kapsıyordu. Ardından 90 takım yerel ortak eğitime geçti. İlk iş planlarını oluşturuyorlar ve ardından 54 ekip Büyük Finallere doğru yol alıyor. Finale kalan takımların en az yarısının bir şirket kurması bekleniyor.

Avrupa girişim ekosistemine ilgi duyanları EIT web sitesini keşfetmeye davet ediyoruz. EIT Jumpstarter 2024 için ön kayıtlar https://eitjumpstarter.eu/pre-register-for-eit-jumpstater-2024 adresinden yapılabilir. Programa katılım ücrete tabi değildir.

TOP3 kazananlarının tam listesi:

KategoriTakımYerÜlkeyi temsil eden takımlar
EIT DijitalWatchBuilt1Letonya
Syntro2Polonya
Sonixspace3Türkiye/İngiltere
EIT GıdaNoxatest1Sırbistan
NONSTOP2Slovenya
DRONEQUBE3Türkiye
EIT SağlıkNeo Pill1Sırbistan
Lightly Technologies2Çek Cumhuriyeti
Well Bioprints3Polonya
EIT Ham MaddelerMatvision1Belçika
DeepWaves2Réunion (Fransa)
AccessEARTH_Geology3Macaristan
EIT Kentsel HareketlilikMeGoElectric1Ukrayna
RECHARGE RECYCLING TO PROTECT2İspanya
Mobilib Tech3Türkiye
Ukrayna’nın Yeniden İnşa EdilmesiGAPPO1Ukrayna
ULI (Ukrainian Laboratory Instruments)2Ukrayna
Solar Optic3Ukrayna
InnoEnergyPowea1Türkiye
RumiTechEnergy2Türkiye
Unrinenergy3Polonya
EIT ÜretimFibereuse Tech1İtalya
Galochrom2Çek Cumhuriyeti
Slow Painting Studio3Polonya
Yeni Avrupa Bauhaus’uSeenergy1Portekiz
CircuTech2Türkiye
Lattice Shelter3Macaristan
En iyi Batı Balkan Takımı için özel ödülNeo Pill1Sırbistan