DOLAR 13,5346
EURO 15,3121
ALTIN 748,42
BIST 1.810
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu
İstanbul
12°C
Çok Bulutlu
Per 14°C
Cum 17°C
Cts 14°C
Paz 13°C

Akbank’tan Mavi Finansman Ürün Paketi

Akbank’tan Mavi Finansman Ürün Paketi

02.11.2021

Akbank Mavi Finansman Ürün Paketi çatısı altında Mavi Turizm Kredisi, Mavi Liman Kredisi ve Mavi Ulaşım Kredisi olmak üzere üç farklı ürün sunuyor.

Akbank Mavi Finansman Ürün Paketi

Akbank'tan Mavi Finansman Ürün Paketi
Akbank’tan Mavi Finansman Ürün Paketi

Akbank, sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi, deniz turizmi, liman ve denizcilik faaliyetlerinde çevresel ayak izinin azaltılması ve denizlerin korunması için Türkiye’nin en kapsamlı ilk ve tek Mavi Finansman Ürün Paketini hayata geçirdi.

Akbank, artan nüfus ve iklim değişikliğiyle birlikte doğal kaynakları korumaya yönelik ürünler geliştirmeye devam ediyor. Sürdürülebilirlik faaliyetlerinde sürdürülebilir finansmanı öncelikli alanlarından biri olarak belirleyen Akbank, sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi, deniz turizmi faaliyetlerinde çevresel ayak izinin azaltılması, liman faaliyetlerinde denizlerin koruması ve düşük karbona geçişin hızlandırılması için Mavi Finansman çatısı altında Mavi Turizm Kredisi, Mavi Liman Kredisi ve Mavi Ulaşım Kredisi olmak üzere üç farklı ürün sunuyor. Bu üç ürün de turizmde çevresel ayak izinin azaltılması, denizlerin korunması, biyo-çeşitliliğin korunması ve geliştirilmesi, kirlilikle mücadelenin desteklenmesi kapsamında hayata geçiriliyor.

Mavi turizm kredisi

Mavi turizm kredisi finansmanı yeni otel inşaatı, mevcut otelin refinansmanı, mevcut binaların renovasyonu, otellerin sürdürülebilirlikle bağlantılı yatırımları, yeşil bina entegrasyonu, atık yönetimi, biyoçeşitlilik çalışmaları, su ve atık su yönetimi ve enerji verimliliği gibi çalışmaları içeriyor.

Mavi Liman Kredisi

Yeni liman inşaatı, liman refinansmanı, limanlarda sürdürülebilirlikle ilgili tüm faaliyetler, atık yönetimi, döngüsel ekonomi çalışmaları, biyoçeşitlilik çalışmaları ile su ve atık su yönetiminin finansmanında kullanılmak üzere ise Mavi Liman Kredisi hayata geçiriliyor.

Mavi Ulaşım Kredisi

Banka, yeni deniz yolu ulaşım aracı satın alma (turistik ya da ticari amaçlarla), alternatif yakıt yatırımı yapma, düşük karbona geçiş yatırımlarını hızlandırma, enerji verimli, çevre dostu makine ekipman yenileme ve değişimi için finansman kullanmak isteyenlere ise Mavi Ulaşım Kredisi fırsatı sunuyor.

2030’a kadar 200 milyar TL sürdürülebilir kredi finansmanı

Yeryüzünün yüzde 70’ini kaplayan okyanusların, iklim ve meteorolojik olayların düzenlenmesini sağladığını söyleyen Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdürü Yardımcısı Levent Çelebioğlu, konuyla ilgili açıklamasında dünyanın erişilebilir su kaynaklarının yüzde 97’sinin de okyanus ve denizlere ait olduğunun altını çizdi. Yıllık ekonomik değer olarak 2.5 trilyon dolar değer biçilen “mavi ekonomi”nin dünyanın en büyük 7. ekonomisine tekabül ettiğini belirten Çelebioğlu açıklamasında: 

Akbank'tan Mavi Finansman Ürün Paketi | 2 Kasım 2021

“Artan nüfus ile birlikte, deniz ve okyanuslar gittikçe kirleniyor, iklim değişikliğinin etkisiyle de su kaynakları azalıyor. Bu nedenle tüm dünyada okyanus ve deniz faaliyetlerinde sektörel yaklaşımlar geliştirilerek, her sektörün su ekosistemine olan etkilerinin azaltılması için çalışması giderek daha önemli hale geliyor. 

Bankacılık sektöründe sürdürülebilir finansman alanında somut hedef veren ilk mevduat bankası olarak 2030 yılına kadar ülkemize 200 milyar TL sürdürülebilir kredi finansmanı sağlama çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda da Türkiye’nin ilk ve tek “Mavi Finansman Ürün Paketini” oluşturduk. Ürün paketimizde yer alan 3 yeni, inovatif ve dönüşümü teşvik eden ürün ile üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin düşük karbon ekonomisine geçişini teşvik etmeyi, faaliyetlerde çevresel ayak izinin azaltılmasını sağlamayı, sürdürülebilir kalkınmayı desteklemeyi amaçlıyoruz. Ayrıca,  Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına erişilebilmesi ve hedeflerin hızla yakalanması için her yıl ciddi oranda yatırım yapılması gerektiği de biliniyor.  Bu sorumluluk bilinci ve sürdürülebilir kalkınmayı hızlandırma amacıyla; 2017’de Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Finansman Bildirgesini imzalayan ilk bankalardan biri olduk. Mavi Finansman Ürünleri Paketimizle de, Sürdürülebilir Kalkınma amaçlarından 12,13,14, ve 15. amaçlara hizmet ediyoruz. Sürdürülebilir finansman alanında öncü çalışmalarımız devam edecek” dedi.


Akbank FAV Nedir – Nasıl Çalışır? Nasıl Alınır? Yapılabilecek Ücretsiz İşlemler, Harçlıklarınız için Artı Para, Kampanyalar nelerdir? 18 Yaş altı velisiz olarak alabilir mi?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.