Dolar 32,3528
Euro 34,4549
Altın 2.437,79
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Açık
İstanbul
22°C
Açık
Cts 22°C
Paz 23°C
Pts 24°C
Sal 22°C

Apilion Finansal Teknolojiler Ekosistemiyle Buluşuyor

Apilion Finansal Teknolojiler Ekosistemiyle Buluşuyor
2 Nisan 2022 15:17

Aktif Bank’ın yakın dönemde faaliyetlerine başlayan iştiraki Aktif Ventures, Türkiye’nin ilk servis bankacılığı platformu Apilion’u finansal teknolojiler ekosistemiyle buluşturuyor. Fintech’lerin ihtiyaç duyduğu servis bankacılığı ve lisans altyapısını tek bir platformda sunan Apilion’un global bir API pazar yeri olmasını hedefleyen Aktif Ventures, yakın dönemde Avrupa’da da hizmet vermeyi hedefliyor.

Fintech’lere yatırım yapma, onlarla birlikte büyüme ve uçtan uca fintech inşa etme misyonuyla faaliyete geçen Aktif Ventures; Türkiye’nin ilk servis bankacılığı platformu Apilion’u tanıttı. Aktif Bank’ın ve iştiraklerinin oluşturduğu fintech ekosistemi sayesinde Aktif Ventures; girişimlerin ihtiyaç duyduğu birçok farklı lisansı tek bir iş konseptinde bir araya getirerek yepyeni bir API pazaryeri oluşturdu. Böylece fintech girişimleri, gereksinim duydukları temel bankacılık, yatırım, ödemeler, sigorta ve lisanslama altyapısı hizmetlerini Aktif Ventures’tan alarak kurdukları ekosistemle çok daha kaliteli ve farklı dikeylerde yeni ürünler sunabilecek.

Adaca: “Regülasyondaki gelişmeler devrim niteliğinde”

Apilion Finansal Teknolojiler Ekosistemiyle Buluşuyor
Apilion Finansal Teknolojiler Ekosistemiyle Buluşuyor

Servis bankacılığı alanındaki gelişmeleri devrim niteliğinde tanımlayan Aktif Bank Genel Müdürü Ayşegül AdacaBDDK tarafından yakın dönemde yayınlanan servis bankacılığı yönetmeliği ile finansal kapsayıcılığı artırma, finansal inovasyonu ve rekabeti teşvik etme, girişimlerin odaklanacağı müşteri kitlesiyle birlikte finansal hizmetleri tabana yayma anlamında çok büyük fırsatlar ortaya çıktı.

Sektörümüzde çığır açacağına inandığım bu yönetmeliği hayata geçiren düzenleyici kuruluşumuz BDDK’ya, vizyonu sebebiyle teşekkür ediyorum” diyerek söze başladı.

“Güçlü teknolojik alt yapımız üzerinde çok sayıda yeni Fintech yıldızı doğacak”

Adaca, “Biz Aktif Bank olarak, halihazırda stratejimizin merkezine finansal teknolojiler ekosistemi kurmayı almış, çok sayıda ilki gerçekleştirmiş bir yatırım bankasıyız. Dijital bankacılık hizmetleri, ödeme ve e-para kuruluşları, biletleme ve otomasyon çözümleri, sigorta aracılığı, etkinlik hizmetleri gibi çok geniş bir yelpazede sunduğumuz ürünlerle dünyada örneğine az rastlanan, çok güçlü bir finansal teknoloji ekosistemi inşa etmeyi başardık. İştirakimiz Aktif Ventures’ın hayata geçirdiği ülkemizin ilk servis bankacılığı platformu Apilion ile bankamız artık Fintech girişimlerinin partner bankası olarak hizmet verebilecek. Bu girişimler, dijital bankacılık ve servis bankacılığı imkanlarının tamamını Aktif Bank ve iştiraklerinden alabilecek. Türkiye’den sonra Avrupa’da da faaliyet göstermesini hedeflediğimiz Apilion ile tecrübemizi ve kabiliyetlerimizi dış dünyaya açmaya ve çok daha güçlü iş birlikleri yapmaya hazırız” şeklinde sözlerini tamamladı.

Sezer: “Fintech’lerin büyüme yolculuğunda ihtiyaç duyduğu her şey tek çatı altında Apilion’da”

Fintech’lerin büyüme yolculukları boyunca yaşadığı problemleri çok iyi bildiklerini vurgulayan Aktif Ventures Genel Müdürü Yakup Sezer, “Aktif Ventures olarak ‘fintech endüstrisi’ndeki boşlukları doldurmak üzere yola çıktık. Kendi lisansını almanın zorlukları, düzenleyici kurum yükümlülükleri, teknolojik yetersizlikler, ürün geliştirmede odaklanma sorunları gibi birçok problemi servis bankacılığı modeli sayesinde çözebilecek güçteyiz. Bugün hayata geçirdiğimiz Apilion’u da servis bankacılığı ve lisans altyapısını tek bir platformda bir araya getirip büyüme ve inşa etme hizmetleri sunan bir girişim olarak tanımlayabiliriz. Apilion ile para transferi, yatırım ürünleri, krediler, banka hesabı, sanal ve fiziksel kart, dijital sigorta gibi sayısız Fintech API’sini ve gerekli tüm lisansları bir arada sunuyoruz” dedi.

Sezer, “Herhangi bir Fintech’in işini daha hızlı kurabilmesi, başlatabilmesi ve büyütebilmesi için mevzuat, uyum ve banka ilişkilerinin ağır yükünü üstlenerek düzenlemelerin zorluklarını göğüslüyoruz. Farklı Fintech girişimleri arasındaki karşılıklı bağımlılık vazgeçilmez hale geldikçe ve büyümeye devam ettikçe, girişimcilik ve Fintech ekosisteminin gelişimine öncülük etmeye devam edeceğiz. Bu ilkeyi sadece sahiplenmekle kalmıyor, birlikte oluşturmaya devam ediyor, tecrübe ve bilgi birikimimizle bu fikre yatırım yapıyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.