Dolar 32,7169
Euro 34,9924
Altın 2.442,98
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Açık
İstanbul
30°C
Açık
Sal 29°C
Çar 29°C
Per 30°C
Cum 30°C

Garanti BBVA Ramazan Bayramı Kredi Kartı Harcama Verilerini Açıkladı

Garanti BBVA Ramazan Bayramı Kredi Kartı Harcama Verilerini Açıkladı
2 Mayıs 2023 19:24

Garanti BBVA Ramazan Bayramı kredi kartı harcama verilerini açıkladı: Ramazan Bayramında harcamaların en çok arttığı sektör %161 ile Araç Kiralama-Satış-Servis oldu.

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), Ramazan Bayramı kapsamında, Garanti BBVA kartları ile Garanti BBVA POS’larından yapılan işlemler üzerinden gerçekleştirdiği araştırma verilerini açıkladı. 2022 ve 2023 yıllarının Bayram haftasını kapsayan araştırma; yıldan yıla alışverişlerin en fazla hangi sektörlerde arttığına, tüketici ve şehir bazında değişimlere dair veriler sunuyor.

Ramazan Bayramında geçen yıla oranla harcamaların en fazla arttığı sektör Araç Kiralama-Satış-Servis oldu

30 Nisan – 8 Mayıs 2022 ile 15 – 23 Nisan 2023 tarihlerinin kıyaslandığı araştırmaya göre, araç kiralama-satış-servis sektörü geçen yıla oranla harcamalarda %161’lık büyümeyle ilk sırada yer aldı. Bunu %136’lık artışla giyim ve aksesuar takip ederken, üçüncü sırada %133 artışla eğitim-kırtasiye-ofis olarak gruplandıran sektör yer aldı.

Peşin ödemeler yüzde 80 arttı

Ramazan Bayramı haftasında ödemelerin %70’i peşin, %30’u taksitli şekilde gerçekleştirildi. Araştırmaya göre bayram kapsamında gerçekleştirilen peşin ödemeler bir önceki yıla oranla %80 arttı. Taksitli alışveriş verilerine bakıldığında ise %159’luk bir artış gerçekleştiği gözlemlendi. Taksitli alışverişler en çok artış araç kiralama-satış-servis sektöründe %186 oranıyla gerçekleşti.

Temassız ödeme alışkanlık haline geldi, her iki işlemden biri temassız gerçekleşti

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan pandemi etkisiyle hızla yaygınlaşan kartla temassız ödeme tercihlerindeki artış bu Ramazan Bayramında da devam etti. Temassız ödemelerde bir önceki yılın aynı dönemine göre %128’lik bir büyüme gerçekleşirken, geçen yıl toplam alışverişler içinde %40 olan temassız işlemler payı bu Bayram döneminde %50’ye ulaştı, her iki işlemden biri temassız yapıldı.

İnternetten alışveriş büyümeye devam etti

Son birkaç yıldır hızla büyüyen e-ticaret sektöründeki harcamalara bakıldığında, bu yıl Ramazan Bayramında 2022 yılına oranla %96’lık bir artış gözlemlendi. E-ticaretin toplam harcamalar içindeki payı Türkiye genelinde %26 düzeyinde olurken, şehirler bazında en yüksek oran %37 ile İstanbul’da gerçekleşti. Diğer taraftan kadınlar e-ticaret harcamalarını %103, erkekler %92 arttırdı.

Alışverişlerini en fazla arttıran iller Şırnak, Gaziantep ve Diyarbakır

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri’nin verilerine göre Ramazan Bayramı döneminde kartla yapılan harcamaların geçen yıla oranla en fazla arttığı iller Şırnak (%244), Gaziantep (%177) ve Diyarbakır (%160) olarak sıralandı. Bu illeri sırasıyla Batman (%154), Kayseri (%138), Adana (%134), Konya (%117), İstanbul (%116) ve Eskişehir (%114) takip etti.