Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Paz 23°C
Pts 23°C
Sal 25°C
Çar 22°C

Uzaktan Kimlik Doğrulama – KYC Talebi Artıyor

Uzaktan Kimlik Doğrulama – KYC Talebi Artıyor
20 Nisan 2022 20:14

Bankacılıkta uzaktan kimlik doğrulama talebi Şubat’ta yüzde 17 arttı. Bankacılık, finans, sigorta, telekomünikasyon sektörleri başta olmak üzere tüketiciler artık fiziki şubelere gitmeden, hizmet alacakları kurumlara uzaktan ve dijital yollarla müşteri olmayı ve süreçlerini de bu biçimde tamamlamayı tercih ediyor.

Uzaktan Kimlik Doğrulama (KYC) pazarı bu doğrultuda dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyüyor. KYC odağında sağlıklı verilere ulaşılabilen bankacılık alanında Türkiye Bankalar Birliği TBB tarafından yayınlanan rapora bakıldığında; Ocak 2022’de Türkiye’de bankalara uzaktan başvuru sayısı 389 bin olurken, Şubat 2022 itibariyle uzaktan başvuru sayısı yüzde 17 oranında artarak 455 bine ulaştığı görülüyor.

Goode Intelligence tarafından yayınlanan “Identity Verification (IDV) Market & Technology Analysis & Forecasts 2021-2026” raporuna göre uzaktan kimlik doğrulama pazarının 2026 yılına kadar 17 milyar doları aşarak yüzde 22 oranında büyümesi bekleniyor. Rapor ayrıca, 2021 yılında 1,1 milyar olan uzaktan kimlik doğrulama işlemlerinin sayısının 2026’da 3 katına çıkarak 3,8 milyara yükseleceğini işaret ediyor.

eKYC teknolojisinin geleceğine dair önemli çıktılar barındıran rapor, hızla gelişen dijitalleşme süreci ve pandemi sonrasında artış gösteren tüketici beklentilerinin bu teknolojileri bankacılık, finans, sigorta, telekomünikasyon, otomotiv, e-ticaret, oyun gibi hemen hemen her sektör için vazgeçilmez bir standart haline getirdiğini gösteriyor. Uzmanlar, bu teknolojilerin hayata hızla adapte olmalarını yepyeni iş modellerinin bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmasına bağlıyor ve dolayısıyla beklentilerin ve pazarın değerinin ilerleyen süreçlerde de artış göstereceği ön görüyor.

Şubat 2022’de bankalara uzaktan başvuru sayısı 455 bine yükseldi

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanan “Uzaktan ve Diğer Kanallardan Müşteri Edinimi” raporuna bakıldığında, Ocak 2022’de Türkiye’de bankalara uzaktan başvuru sayısı 389 bin ve müşteri temsilcisi ile sonuçlandırılan uzaktan müşteri edinimi sayısı 114 bin kişiden oluşuyor. Şubat 2022 itibariyle uzaktan başvuru sayısı yüzde 17 artarak 455 bine ve müşteri temsilcisiyle sonuçlandırılan uzaktan müşteri edinimi işlem sayısı ise 136 bine ulaşıyor.

eKYC teknolojileri hayatın akışı içerisine entegre oldu ve kullanım artıyor

Identify Türkiye Genel Müdürü Ali Haydar Ünsal
Identify Türkiye Genel Müdürü Ali Haydar Ünsal

eKYC konusunda Avrupa’da sağladığı başarıyı Türkiye’ye taşıyan lider KYC teknolojileri şirketi Identify’ın Türkiye Genel Müdürü Ali Haydar Ünsal yaptığı açıklamada “eKYC teknolojileri gelinen son noktada artık geri dönülemez şekilde hayatın akışı içerisine entegre oldu ve kullanım alanı sürekli olarak gelişmeye devam ediyor. Artık sıra bu teknolojilerin kullanım alanlarının nasıl daha çok artırılabileceği, hangi sektörlere entegre edilebileceği gibi daha vizyoner yaklaşımları tartışmaya geldi. Identify ekibi olarak çok sayıda sektörde KYC entegrasyonu üzerine çalışıyoruz. KYC alanında özellikle TBB tarafından açıklanan veriler Türk halkının dijital olarak uzaktan müşteri olmak odağındaki motivasyonunu net biçimde gösteriyor. Eskiden şirketler müşterilerini bir alana yönlendirmek için teknoloji geliştirirken, günümüzde dünya şartları ve dijitalleşme rüzgarıyla kolaylığı fark eden tüketiciler şirketlerle ortak bakış açısıyla müşteri deneyimi yolculuğunu şekillendiriyor. İşte bu noktada alanında lider teknolojiler sunan bir şirket olarak, KYC çözümlerine ihtiyaç duyan kurumların iş süreçlerini daha da kolaylaştırarak daha mutlu ve sorunsuz müşteri deneyimi oluşturulmasına yardımcı oluyoruz. Örneğin, Almanya’da şu anda 2 buçuk dakika içinde bir müşteri kimliğini uzaktan doğrulayabiliyor ve yüzde 85’e varan bir dönüşüm oranı elde edebiliyoruz. Almanya genelinde dönüşüm oranı yüzde 60 civarındayken Identify olarak bizim başarı oranımız yüzde 85’lerde. Başarımızın sırrı ise, bu alandaki tecrübemizden ve teknolojik yetkinliğimizden geliyor.”