Dolar 31,0138
Euro 33,6533
Altın 2.021,47
BİST 9.312,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Açık
İstanbul
12°C
Açık
Per 16°C
Cum 18°C
Cts 18°C
Paz 14°C

Faizsiz Kredi Nedir? Faizsiz Kredi Helal Midir?

Faizsiz Kredi Nedir? Faizsiz  Kredi Helal Midir?
5 Ekim 2020 18:55

Faizsiz Kredi

Faizsiz kredi halkın büyük bir kısmının ilgilendikleri noktalardan bir tanesidir. Türkiye halkının çok büyük bir kısmı Müslüman’dır. Bu durum İslam’ın haram kıldığı faiz durumundan uzak durmayı zorunlu kılmıştır. Hayatı boyunca İslami değerlerini kaybetmek istemeyen ve faizden uzak durmak isteyen kişiler, faizsiz (islami) kredi seçeneğini değerlendirerek, helal yoldan alım satım işlemi gerçekleştirebilir.

Faizsiz helal kredi imkanı sunan birbirinden farklı banka seçenekleri bulunmaktadır. Katılım bankacılığı olarak değerlendirilen faizsiz bankacılık ile, hem faize bulaşmayı, hem de faize vesile olmayı engelleyici özelliğe sahiptir. Pek çok kişi faizsiz helal krediyi faizin isim değiştirmiş hali olarak kabul etse de, İslami açıdan meşru olduğuna dair verilmiş fetva bulunması, halkın bu uygulamaya yönelmesini sağlamıştır.

Faizsiz Kredi Nedir?

Faizsiz kredi malını satmak isteyen kişilerin, faize vesile olmak istememeleri dolayısıyla başvurdukları bir tür işlemdir. Bu kişiler bankaya mallarını satmak üzere müracaat eder. Paranın durumu ve malın değerine göre, banka belirli bir ödenek çıkarır. Satım yapacak kişinin ödeneği kabul etmesi sonucunda, banka peşin olarak malı satın alır. Bu durumda satıcının kazancı kimi zaman düşük olabilir ancak ve maalesef pazarlığa oturma gibi bir şans söz konusu değildir.

Faizsiz Helal Kredi Nasıl Alınır?

Faizsiz kredi aracılığıyla mal alacak olan kişiler, bu işlem için bankaya müracaat ederler. Her şeyin uygun görülmesi durumunda, banka satıcıdan aldığı mala, paranın durumuna göre devlet onaylı bir kar koyar. Alıcı bu kar ile birlikte ödemeyi kabul ettiği takdirde, banka belirli yaptırımlar ile malı alıcıya satar. Alıcı bütçesi ve maddi geliri doğrultusunda, kendisini zorlamayacak bir ödenek çıkarır. Banka ile anlaşmalı olarak, ödeneğe bağlı olmak şartı ile imzalar atılır ve mal alıcının üzerine devredilir. Kısa sürede de ödese, uzun sürede de ödese, ödenecek tutar değişmeyecektir.

Faizsiz Kredi Helal Midir?

Diyanet İşleri bakanlığı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, faizsiz bankacılık ile alınan krediler haram kabul edilmemiştir. Kişiler İslami açıdan meşru şekilde ticaret işlemini gerçekleştirebilme şansına sahiptir. Yasal ve güvenilir ilerleyen bu sürecin alıcıya çeşitli faydalar sunmasının yanı sıra, içleri rahat bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilmesi de sağlanmaktadır.

Katılım Bankaları Güvenli midir?

Katılım bankalarının faaliyetleri BANKACILIK KANUNU no: 5411 ile güvence altına alınmıştır.

ilk 2 maddesinde açık olarak belirtildiği gibi, katılım bankaları faaliyetleri kanunda belirtilen hükümlere tabiidir.

Madde 1 — Bu Kanunun amacı, finansal piyasalarda güven ve istikrarın sağlanmasına, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına, tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunmasına ilişkin usûl ve esasları düzenlemektir.

Madde 2 — Türkiye’de kurulu mevduat bankaları, katılım bankaları, kalkınma ve yatırım bankaları, yurt dışında kurulu bu nitelikteki kuruluşların Türkiye’deki şubeleri, finansal holding şirketleri, Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve bunların faaliyetleri bu Kanun hükümlerine tâbidir.BANKACILIK KANUNU no: 5411

detaylı bilgi için Türkiye katılım bankaları birliği resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.