DOLAR 18,5449
EURO 18,1041
ALTIN 982,82
BIST 3.117,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Açık
İstanbul
27°C
Açık
Cum 26°C
Cts 26°C
Paz 22°C
Pts 21°C

Türkiye Finans’tan 2 yeni Kur Korumalı Katılma Hesabı

Türkiye Finans’tan 2 yeni Kur Korumalı Katılma Hesabı

Türkiye Finans Katılım Bankası, birikimlerini Türk Lirasında değerlendirmek isteyen müşterileri için iki yeni katılma hesabını hayata geçirdi. Türkiye Finans’ın “Kur Korumalı” ve “Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı” Türk Lirası olarak adlandırdığı Katılma Hesapları, kur hareketliliğinden doğabilecek olumsuz sonuçlara karşı müşterilerinin TL birikimlerini korurken aynı zamanda bu birikimlerin katılma hesaplarında değerlenmesini sağlıyor.

Kur Korumalı Ve Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı Katılma Hesabı

Türkiye Finans'tan 2 yeni Kur Korumalı Katılma Hesabı
Türkiye Finans’tan 2 yeni Kur Korumalı Katılma Hesabı

Hayata Katılım Bankası Türkiye Finans, birikimlerini Türk Lirasında değerlendirmek isteyen müşterileri için iki yeni katılma hesabı hayata geçirdi. “Kur Korumalı” ve “Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı” TL olarak piyasaya sunulan katılma hesapları büyük küçük demeden tüm birikimlerini en doğru şekilde değerlendirmek isteyen bireysel müşterilerinin Türk Lirası tasarruflarını kur hareketlerine karşı koruyor.

“Kur Korumalı” ve “Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı” TL Katılma Hesapları, yüzde 90-10 kâr paylaşım oranı ile olası değer kayıplarının önüne geçilmesini sağlıyor. Katılma hesapları vade sonunda kâr payı getirisini ve aynı dönem içinde gerçekleşen kur artış oranını karşılaştırarak daha yüksek olan oranı anaparaya yansıtıyor.

Türkiye Finans'tan 2 yeni Kur Korumalı Katılma Hesabı | 29 Aralık 2021

Kur Korumalı TL Katılma Hesapları

Kur Korumalı TL Katılma Hesapları 3, 6 ve 12 ay olmak üzere kısa ve uzun vade seçenekleri ile açılabiliyor. Stopaj oranının yüzde 0 olduğu “Kur Korumalı TL” Katılma Hesabında kâr payına ek olarak, döviz kuru farkına karşı müşteriler birikimlerini koruma altına alabiliyor.

Dövizden Dönüşümlü TL Katılma Hesabı

Dövizden Dönüşümlü TL Katılma Hesabı ise 20 Aralık 2021 tarihinde Türkiye Finans’ta hâlihazırda USD, EUR ve GBP cinsinden hesapları bulunan bireysel müşterileri tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmeye teşvik etmek ve TL hesaplarını olası kur artışlarına bağlı risklere karşı korumak için tasarlandı. Bu katılma hesabı da tıpkı “Kur Korumalı” TL Katılma Hesabı gibi 3, 6 veya 12 ay vadeli olarak açılabiliyor. Türkiye Finans bireysel bankacılık müşterisi olan tüm yurt içi yerleşik gerçek müşterileri (Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler) “Kur Korumalı” ve “Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı” TL Katılma Hesaplarından faydalanabiliyorlar.

Türkiye Finans'tan 2 yeni Kur Korumalı Katılma Hesabı | 29 Aralık 2021

Türkiye Finans Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı M. Necati Özdeniz

Konu ile ilgili görüşlerini paylaşan Türkiye Finans Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı M. Necati Özdeniz, “Son dönemde meydana gelen kur hareketliliğine karşın Türk Lirasını koruma amaçlı yürürlüğe giren düzenlemeye destek olmak devletimizin tüm kurumları için önemli bir sorumluluk. Her zaman söylediğimiz gibi Türkiye Finans Katılım Bankası için büyük küçük birikim yoktur; emek ve özveri ile elde edilmiş birikim vardır. Son düzenlemeye yönelik geliştirdiğimiz katılma hesapları ile hem bankamızda halihazırda dövizi olan hem de TL cinsinden yeni hesap açmak isteyen müşterilerimizin birikimleri üzerinden dövizdeki hareketlilikten etkilenmeden katılım finans esaslarına göre kâr elde edebilmelerini sağlayacağız.  Milli paramızın değer kaybının önüne geçmek için atılan bu adımlara alan açarak ülkemizin ekonomik büyümesine destek olacağız.” Kur Korumalı ve Döviz Dönüşümlü TL Katılma Hesapları; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından her gün saat 11.00’de açıklanan döviz alış kurları esas alınarak hesaplanıyor. Kur değişim oranı, vade sonundaki TCMB USD alış kuru ile vade başlangıç tarihinde geçerli olan TCMB USD alış kuruna göre ayarlanıyor. Söz konusu katılma hesapları açıldıktan sonra ek para yatırımı ve kısmi para çekimi yapılamıyor. Vadeden önce hesabın kapaması durumunda müşteri korumalı kâr payı hakkından caymış oluyor. Hesap bakiyesi, hesabın açılış tarihindeki TCMB alış kuru ve hesabın temdit gördüğü tarihteki TCMB alış kuru karşılaştırılarak düşük olan kur üzerinden güncelleniyor.

Türkiye Finans icazet belgeleri ve katılım bankaları icazet belgeleri için ilgili konularımızı okuyabilirsiniz. Türkiye Finans Kredi Kartı Başvurusu nasıl yapılır? Türkiye Finans Kredi Kartı Başvurusu Sonucu nasıl öğrenilir? Cevabı için ilgili konumuzu okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.