Koltuk - Uğur Demir - Eylül 2022

Koltuk – Uğur Demir – Eylül 2022

Sigorta acenteleri Kasım ayında bulundukları illerdeki Ticaret Odalarında kendilerini temsil edecek Meslek Komitelerini seçmek için oy kullanacaklar. Daha sonra da İl Delege ve Saik seçimleri olacak. Koltuklara oturacak kişilerin meslek için çalışıp dertlere derman olmaları önem arz ediyor. Sigorta acentelerinin gelişimi için artık kaybedecek zaman yok. Sigorta acentesinin gelişmesi aynı zamanda sektörün sağlıklı büyümesi demek.

Ekonomik krizin etkilerinin ağırlaştığı günümüzde sektörün çok kırılgan hale geldiğini görmekteyiz. Sigorta şirketlerinin risk alma heveslerinin yalan olduğu bugünlerde adeta son 15 yılda sigorta sektörünü yönetenlerin almış oldukları hatalı kararların sonuçlarını yaşamaktayız. Şirketler tarafında tecrübe kazanmış personelin tasfiyesi ve her şeyin rakamlardan ve doğru tanımı yapılamayan yabancı dillerden devşirme kavramların sigortacılığın önüne geçmiş olması, kanun koyucu tarafında ise teknolojik, sektörel ve sosyal gelişimlere uygun sektörün önünü açacak mevzuat iyileştirmelerini zamanında yapamadığını görmekteyiz. Geçmiş hatalardan ders çıkarılıp geleceğe odaklanılmalı. SEDDK gibi yeni oluşumların sektörün ve sigorta acentesinin önünü açacak faaliyetler yapmasını umuyoruz.

Koltuk - Uğur Demir - Eylül 2022 | 28 Eylül 2022

Sigorta acentesi her sektörle ve toplumun her katmanından insanla haşır neşir olur. Bilginiz, beşeri ilişkileriniz ve dünyaya bakışınız gelişir. Hırs da gelişen duygular arasındadır. Sektörde “KOLTUK” var dediğinizde birden ortamda bulunan hemen herkes birliği sağlayacak birleştirici unsur olduğunun altını çizer. Kasım ayında görev süresi dolacak olan İTO Sigortacılık Meslek Komitesi dört derneğin bir araya gelmesiyle oluşmuştu. Hayaller en güçlü komite olup sorunların çözümü için elle tutulur öneriler üretecek ve İstanbul ili içinde haksız rekabet konusunda etkin mücadele yürütüp örnek olacaktı. Hiçbiri olmadı. Koltuk baskın çıktı ve sahibi olan kişileri değiştirdi. Şimdi gidecek ve gitmiş koltuklarda oturanlardan bazıları kıymeti kendinden menkul yeni koltuklar peşinde. Sözünün dinleneceği koltukların hakkını vermeyenler şimdi süslü cümlelerle yeni yetkisiz etkisiz koltuklar yaratma derdinde. Sigorta acentelerinin bu tür insanlara ve oluşumlara karnı tok. Kaybedecek bir dört yıl daha yok.

Sigorta acentelerinin çatı kurumu olan Sigorta Aracıları İcra Kurulu SAİK çok verimli çalışmalıdır. İl Ticaret Odaları Sigorta Meslek Komitelerinin çalışmaları SAİK verimini arttıracaktır. Her iki kurumun birbiriyle ilişkisi yapıcı anlayışla birbirini tamamlayıcı ve destekleyici olursa sektörümüzle ilgili buz dağına dönüşmüş sorunların çözüldüğünü görebiliriz. Mevcut SAİK yönetiminin çalışmaları, tecrübesi ve sektörel dinamiklere hakimiyeti malum. Kasım ayında yapılacak Meslek Komite seçimlerinde oy kullanacak sigorta acentelerinin bu gerçekleri dikkate alması elzemdir.

Sektörel birliği belki de herkesin bağımsız olduğu ama meslek için ortak akılı yaratma gayretinde aramalıyız. Ortak akıl iletişimle, birlikte çalışmayla, samimiyetle gelişecek. Liyakat ile güçlenecek. Herkes meslek için takım oyunu oynamalı ve katkısını sunmalı.

Kişisel hırs ve menfaatleri için görüntü veren aslında kendi çıkarı dışında hiçbir fikre sahip olmayan, sizden duyduğunu öğrendiğini size geri satan, hele ki kavgacı üslup ve ben diyenlerden uzak durulmalı. Ticaret Odası seçimlerinde sigorta acenteleri mesleklerine en azından oy kullanarak katkı sağlayabilir. Meslek sorunlarına samimiyetle zaman ayıran, kafa yoran, koşturan insanları seçmek ve en azından görevleri süresince gerçek anlamda eleştirebilmek için oy hakkınızı kullanmanız gerekiyor.   


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler: