Dolar 31,2281
Euro 33,9055
Altın 2.038,29
BİST 9.178,23
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu
İstanbul
14°C
Az Bulutlu
Cum 12°C
Cts 12°C
Paz 15°C
Pts 14°C

Öngörülebilirlik – Uğur Demir

Öngörülebilirlik – Uğur Demir
3 Şubat 2022 20:22

Aklınızda olan projeleri yapabilmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğiyle ilgili binlerce çalışmaya ulaşabilirsiniz. Bunlar içinde genel kabul görmüş ve başarıya ulaştıran belli başlı yol haritaları mevcut. Yapmak istediklerinizde net olursanız, onlara ulaşacağınız yolu seçmek hem kolay hem de o yolda ilerlemek yol arkadaşlarınız içinde keyifli olur. Elbette netleşmiş düşüncelerinizi bulanıklaştıracak, yolunuzu şaşırtacak birçok konu karşınıza çıkacak. Değişen ve değiştikçe detaylanan mevzuatlar, gelişen teknolojinin ulaşılabilir kıldığı bilgi ve satın alma imkanlarının iş yapış usullerinin değişmesini zorunlu kılması en çok karşılaşılan sıkıntılar. Özellikle teknolojik gelişmenin bir sonucu olarak günümüzde emeğin değersizleşmesi ve yapılan yatırımların geri dönüş hızının düşmesi büyük bir sorun halini aldı. Küresel ekonomik koşulların ülkemize yansımaları da olumsuz etki ediyor.
Etkisini gösteren bu yeni durumu en çok hisseden sektörlerden biri sigortacılıktır. Özellikle sektörde hakim paya sahip yabancı yatırımcının girişiyle atılan adımlar başlarda olumlu gibi dursa da ilerleyen zamanlarda olumsuzlukları beraberinde getirdi. Bunun ana sebebi yabancı yatırımcının yüksek kar beklentisi içinde olmasıdır.
Riski yöneten sigorta şirketleri ekonomik belirsizlik koşullarında önlerini görmekte zorlanıyorlar. Bu durumda kar arttırıcı önlemler almaları doğaldır. Ancak başta zorunlu branşlar olmak üzere yenilenecek poliçeler ve sigortalıya verilmiş yerine getirilmesi gereken taahhütler unutulmamalı. Muhtemel zarar getireceği hesaplanan işlere güzel zamanlarda teklif verilip poliçe yapılıyor. Bunu yaparken fiyat rekabeti ile yapmak sektöre en büyük zararı veriyor. Belki görece iyi ekonomik koşullarda düşük fiyat politikalarıyla kolayca ulaşılan bütçe hedefleri yöneticileri ve şirket ortaklarını sevindiriyor olabilir. Ancak belirsizliğin olduğu dönemlerde en çok ihtiyaç duyulan sigorta ürünlerinde poliçe yapmayı bırakın teklif bile çalışılamaz hale gelmek sektöre sekte vurmaktadır. Hasar ödemelerinde aksamalar, artan ret cevapları, zamanında karşılanamayan yardımcı hizmetler ile ne yazık ki riski orta ve uzun vadede yönetemeyen bir sigorta sektörü görüntüsü verilmektedir.
Sigorta şirketleri dışında sektöre hizmet veren yapıların gelişmesinin önünde engeller oluşmaya başladı. Sigorta sektörüne hizmet veren kurumların sektörle beraber gelişmesini beklerken düşürülen acente komisyonları, çoğunluğu makul olmayan iskontolu kurum anlaşmaları vb. durumlar ne yazık ki gelişimi yavaşlatmakta ve bazen oyun dışı bırakmaktadır. Sektörün en büyük satış kanalı olmalarına rağmen gelirleri düşen ve desteksiz bırakılan sigorta acenteleri zor günlerden geçiyor. Sigortalıya ürünleri anlatan, ilk risk analinizi yapan, ihtiyaca dönük poliçe için çalışan, hasar zamanı şirket sigortalı iletişimini sağlayan vb, konularla sigorta şirketlerinin iş yükünü hafifleten sigorta acenteleri önlerini görememektedir. Benzer durumlar kendi alanlarında sektörün diğer paydaşlarında da var.
Burada belki de tüm sektörü yoran dijital ortamlardan yapılan ve bir şekilde destek gören haksız rekabetli mesafeli satışlardır. Bunu oluşturan; muhtelif promosyonlarla ve üretime bağlı özel anlaşmalarla desteklenen düşük fiyatlı poliçe satışlarıdır. Bu şekilde sigorta aracılarının emekleri boşa çıkıyor ve sigortalı gözünde daha ürün satışında güven sorunu yaratmaya başlıyor.
Tüm sigorta sektörü paydaşlarının birbirini destekleyici şekilde ilerlemesi, gelişmesi gerekmektedir. Burada en büyük iş sermaye ve piyasa yapıcı güçleriyle sigorta şirketlerine düşmektedir.
Uğur Demir

ETİKETLER: