Dolar 31,2236
Euro 33,9322
Altın 2.044,32
BİST 9.149,45
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu
İstanbul
14°C
Az Bulutlu
Cum 12°C
Cts 12°C
Paz 16°C
Pts 13°C

1 Günlük Sigorta Girişi Nasıl Yapılır?

1 Günlük Sigorta Girişi Nasıl Yapılır?
19 Nisan 2022 23:51

1 günlük sigorta girişi nasıl yapılır? Sigortalılık durumu emeklilik için önemli unsurlardan birisidir. Emekli olabilmek adına sigorta prim günü koşulunun yerine getirilmesi gerekir. Bu nedenle çalışanlar işe girdiğinde herhangi bir aksaklık olmadan sigorta yapılması gerekir.

Devamlı işlerde sürekli sigorta gerekli olduğu gibi geçici işlerde 1 günlük sigortanın da yapılması hak kaybının önüne geçmek amacıyla dikkate değerdir. Günlük bir inşaat işçisinin ya da evde çalışan ve temizlik hizmeti veren işçilerin günlük sigortasının aksatılmadan yapılması gerekir.

Bu sigorta biçimi en çok evde çalışan ve herhangi bir güvencesi olmayan işçiler açısından faydalıdır. Yasal bir zorunluluk olmakla birlikte günlük işlerde çalışan herkes için avantajlı ve gereklidir.

1 Günlük Sigorta Girişi İşlemi

1 Günlük Sigorta Girişi İşlemi
1 Günlük Sigorta Girişi İşlemi

Günlük işçi çalıştıran işverenler; ilk olarak işveren kayıt uygulamasına başvuru yapar. Bunun için 5510’a mesaj yöntemi ile TC kimlik numarası yazılması ve onay mesajının beklenmesi söz konusu olabileceği gibi; 10 günden az işçi çalıştıranlar ‘www.turkiye.gov.tr’ adresi üzerinden de başvuru yapabilir. Ayrıca son gelişmelerle işlemi E-devlet üzerinden de tamamlamak mümkündür.

İnternet adresi üzerinden başvuru yaparken ‘E-hizmetler’ menüsüne girerek ‘SGK’ bölümünü seçmek ve ‘4A 10 Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama’ sayfasını açmak gerekir. Sigortalıya ait çalışılan gün sayısı ve TC kimlik numarası bilgileri girilir ve ardından sigortalı bildirimi yapılar.

Bu adres üzerinden başvuru yapanların ev hizmetleri için günlük sigorta girişi söz konusuysa belirlenen formun düzenlemesini gerek olmamaktadır. Ev hizmetlerinde 10 günden az çalıştırılacaklara ilişkin form düzenlemesi diğer başvuru yöntemleri için geçerlidir. Ayrıca uygulama vasıtasıyla başvuru yapanlar meslek hastalığı ve iş kazası primlerini banka vasıtasıyla ödeyebilir.

Bu kapsamda en çok başvuru yapılan alanların başında; SGK günlük sigorta uygulamaları kapsamında ev hizmetleri çalışmaları gelir. Hangi işlerin ev hizmeti sayılacağı ve güncel uygulamalardan kimlerin yararlanabileceğine dair bilgiler yazımızın devamındadır.

Hangi İşler Ev Hizmeti Kapsamındadır?

Hangi İşler Ev Hizmeti Kapsamındadır?
Hangi İşler Ev Hizmeti Kapsamındadır?

Hangi işler ev hizmeti kapsamındadır sorusu yanıtlanırken pek çok alan düşünülmesi mümkündür. Öncelikle çocuk, özel bakıma ihtiyacı olan kişiler ve yaşlıların bakım işlerinin yanı sıra ev içerisinde gerekli olan yemek, ütü, temizlik, bulaşık, bahçe işleri, çamaşır ve alışveriş gibi uygulamaların ev halkının dışından kişiler tarafından yapılması ev hizmeti kapsamına girer.

Ayrıca özel bakım işi, yaşlı ya da çocuk bakımından evde veya hastaneye bir bakım evi gibi alanlarda gerçekleştirilen hizmetlerde el hizmeti alanında değerlendirilir. Aynı ev içerisinde yaşayan ve üçüncü dereceye kadar olmak koşuluyla akraba olan kişilerin yaptığı işler ev hizmeti olarak değerlendirilmez.

Ev Hizmeti Kapsamında Sigortalı Çalışma ve Güncel Uygulamalardan Kimler Faydalanabilir?

Ev Hizmeti Kapsamında Sigortalı Çalışma ve Güncel Uygulamalardan Kimler Faydalanabilir?
Ev Hizmeti Kapsamında Sigortalı Çalışma ve Güncel Uygulamalardan Kimler Faydalanabilir?

Ev hizmeti kapsamında sigortalı çalışma söz konusu olduğunda günlük sigorta devreye girer. Çünkü belirli süreli aralıklarında çalışma durumu söz konusudur. Ev hizmeti günlük sigortalı çalıştırma değerlendirildiğinde yeni uygulamalar gereği gerçek kişiler ve işverenler yararlanırken tüzel kişi talepleri kabul edilmemektedir.

Bu konuda düzenleme genellikle işlerin bir ay içerisinde 10 günden fazla ya da az yapılmasına göre belirlenir. 10 günden daha az çalışanlar meslek hastalığı ya da iş kazası yönünden sigortalı sayılmakla birlikte primleri işveren tarafından ödenir. Sigortalı kişiler talep ederlerse mevcut ayın sonuna kadar uzun vadeli yani emeklilik gözeterek ve genel sağlık sigortası için prim ödeyebilirler. Fakat bir ay içerisinde 10 gün ve daha fazla çalışan kişilerin primi işverenleri aracılığıyla belirli uygulamalar çerçevesinde ödenir.

E-devlet günlük sigorta ve diğer yöntemler aracılığı ile kolaylıkla gerçekleştirilebilecek sigorta uygulamasının günlük ya da aylık olmaksızın çalışanların haklarını korumaya yönelik bir uygulama olduğunu söylemek olanaklıdır. 2015 tarihinden bu yana getirilen bir düzenleme ile birlikte ay içerisinde 10 günden daha az çalışanlar için ve çalıştıran işverenler için ‘Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalıştırılacaklara İlişkin Form’ aracılığıyla belirlenen kurumlara müracaat gerekir.

Kurumlara posta yoluyla ya da doğrudan başvuru mümkünken; meslek hastalığı ve iş kazası primini banka yoluyla kolaylıkla ödemek mümkündür. Belirlenen günlük sigorta primleri yıllara göre değişiklik gösterir. Aylık sigorta ücreti ile karşılaştırıldığında günlük çalışma sayısı bakımından elbette daha az bir rakama tekabül eder. Yukarıda ayrıntılarını sunduğumuz gibi; ‘1 günlük sigorta yapılır mı’ sorusunun cevabını yeni düzenlemelerle olumlu şekilde yanıtlamak mümkündür.

ETİKETLER: , ,