Dolar 27,4162
Euro 29,0396
Altın 1.641,57
BİST 8.338,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Cts 23°C
Paz 22°C
Pts 23°C
Sal 23°C

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri ve Fakülteleri Hangileri?

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri ve Fakülteleri Hangileri?
11 Eylül 2021 22:13

Amerika’nın en iyi üniversiteleri hangileri? ABD Amerika’nın en iyi mühendislik, tıp, hukuk, mimarlık ve güzel sanatlar fakülteleri hangileri?

ABD Amerika’nın en iyi üniversiteleri ve fakülteleri teknolojik bililerden sanata kadar pek çok alanda önemli isimleri yetiştiren fakültelerdir. Carnegie Mellon, Michigan Üniversitesi, Austin Texas Üniversitesi fakülteleri, ABD’de en iyiler arasında yer alırlar. Bu fakülteler hakkında bilgileri ise alt başlıklardan detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri – TOP 5

Amerika'nın En İyi Üniversiteleri - TOP 5
Amerika’nın En İyi Üniversiteleri – TOP 5

Amerika’nın en iyi üniversiteleri listesi şöyledir:

1. Harvard Üniversitesi, Massachusetts eyaletindedir. https://www.harvard.edu/

2. Kaliforniya Üniversitesi, California eyaletindedir. https://www.universityofcalifornia.edu/

3. Michigan Üniversitesi, Michigan eyaletindedir. https://umich.edu/

4. Texas Üniversitesi, Texas eyaletindedir. https://www.utexas.edu/

5. Yale Üniversitesi, Connecticut eyaletindedir. https://www.yale.edu/

Amerika’nın En İyi Fakülteleri

Amerika’nın En İyi Fakülteleri
Amerika’nın En İyi Fakülteleri

Amerika’nın en iyi fakülteleri denildiğinde listede yer alan fakülteler:

  • Mühendislik Fakülteleri: Carnegie Mellon, Michigan Fakültesi, Austin Texas Fakültesi,
  • Tıp Fakülteleri: Harvard, Stanford Tıp Fakültesi,
  • Mimarlık Fakülteleri: Kaliforniya, Harvard Üniversitesi Mimarlık Fakültesi,
  • Hukuk Fakülteleri: Yale, Maryland Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
  • Güzel Sanatlar Fakülteleri: New York Film Academy, The Art Institue Of New York fakültesi,

Bu fakülteler ABD’de farklı eğitim alanlarında en iyiler olarak sıralanırlar.

Amerika’nın En İyi Mühendislik Fakülteleri

Amerika’nın En İyi Mühendislik Fakülteleri
Amerika’nın En İyi Mühendislik Fakülteleri

Amerika’nın en iyi mühendislik fakülteleri, ağırlıklı olarak hayatı kolaylaştıran teknolojik ürünlerin üretimlerinde gelecekte yer alacak kişileri eğiten eğitim kurumlarıdır. Bu mühendislik fakülteleri ise şu şekilde sıralanır:

Carnegie Mellon

Carnegie Mellon, Pittsburgh eyaletindedir. 1900 senesinde kurulmuş olan Carnegie Mellon’un kurucusu Andrew Carnegie olarak bilinir. İskoç gelenekleri ve kültürünün havasının hissedildiği fakültede modern çağın eğitim anlayışı hakimdir. Kurumdan mezun olan dev profesyoneller bulunmaktadır. 11.300 öğrenciye sahip fakültenin bünyesinde 16 Nobel ödüllü eğitimciyi yer alır. Teknoloji mühendisliği alanında eğitim vermektedir.

Michigan Fakültesi

Michigan Fakültesi, Michigan eyaletindedir. 1817 yılında kurulan Michigan, 784 dönümlük arazi üzerinde yer alır. Farklı disiplinler üzerinde uygulama bir dizi dereceli eğitimi verir. Bunların en dikkat çekicileri ise STEM alanları olarak bilinir. Bilim, Mühendislik, Matematik ve Teknoloji temelli eğitim veren fakülte, dünya sıralamasında 14. Sırada yer alır.

Austin Texas Fakültesi

Austin Texas Fakültesi, Texas eyaletindedir. 1883’te kurulan Austin Texas Fakültesi, ABD’deki en büyük devlet fakültelerinden biridir. 350 dönümlük geniş kampüste, mühendislik ve teknoloji öğrencileri yer alır. Her 3 öğrenci için 1 öğretmenin eğitim verdiği fakülte de araştırma çalışmaları dikkat çekicidir.

Amerika’nın En İyi Tıp Fakülteleri

Amerika’nın En İyi Tıp Fakülteleri
Amerika’nın En İyi Tıp Fakülteleri

Amerika’nın en iyi tıp fakülteleri, köklü geçmişleri ve tıp alanında başarılı isimleri yetiştirtmede etkili kaliteli eğitim anlayışları ile dikkat çeken fakültelerdir. Bu fakülteler hakkında bilgiler şu şekildedir:

Harvard Fakültesi

Harvard Fakültesi, Massachusetts eyaletindedir. Amerika’daki en iyi tıp fakültelerinden biridir. 1636 senesinden kurulan fakülte, eğitim, araştırma ve klinik tıpta mükemmelliğe kendini adayan bir merkezdir. Yılda 700’den fazla öğrenci kaydı yapılan fakültede, liderlerin eğitilmesi amaçlanır.

Stanford Fakültesi

Stanford Fakültesi, Kaliforniya eyaletindedir. 1891’de kurulan Stanford Tıp Fakültesi, California’da bulunur. Biyomedikal devriminde de lider olan fakülte, etkili klinik eğitimler verir. Öğretim protokollerinde yaratıcılığı ve araştırma kriterlerini önde tutar. Tıpta PA, PhD, MD programlarını sunar. Öğrenci memnuniyet anketlerinde 99.8 puan almıştır. Her yıl 461 yeni öğrenci kaydını kabul eder. Cerrahlık, klinik eğitim, eczacılık, çocuk sağlığı ve biyoteknoloji alanlarında tıp kurslarına da sahiptir.

Amerika’nın En İyi Mimarlık Fakülteleri

Amerika’nın En İyi Mimarlık Fakülteleri
Amerika’nın En İyi Mimarlık Fakülteleri

Amerika’nın en iyi mimarlık fakülteleri, özellikle peyzaj, ekoloji ve mimarlık disiplini alanlarında öncü eğitim veren alanlardır. Bu öncü fakülteler hakkında detaylar ise şöyledir:

Kaliforniya Üniversitesi Berkley Fakültesi

Kaliforniya Üniversitesi Berkley Fakültesi, California eyaletinedir. Bağımsız ve yaratıcı mimarlık tasarımları yapmaya öğrencilerini teşvik eden Berkley fakültesi, estetik mimariye yönelik eğitimi ile öne çıkar. Öğrencilere hem kültürel hem de teknik bileşenler ile çalışmayı öğreten fakültede, dünyaca ünlü mimarlar yetişmiştir.

Harvard Mimarlık Fakültesi

Harvard Mimarlık Fakültesi, Massachusetts eyaletindedir. İlk olarak 1864’te mimarlık eğitimi veren fakülte, birçok zengin mimari alana yönelik temel ve teknik düzey eğitim sunar. Fakülte eğitim aşamasında öğrencileri destekleyen ve onlara daima iş birlikleri sunan bir merkezdir. Öğrencilerini, yeni düşünme yöntemlerini keşfetmeye ve yaratıcı çalışmalara teşvik eder.

Amerika’nın En İyi Hukuk Fakülteleri

Amerika’nın En İyi Hukuk Fakülteleri
Amerika’nın En İyi Hukuk Fakülteleri

Amerika’nın en iyi hukuk fakülteleri, alanında başarılı kişileri mezun eden ve dünyanın en başarılı hukuk fakülteleri listesinde de yer alan fakültelerdir. Bu fakültelerin nitelikleri hakkında bilgiler şu şekildedir:

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Connecticut eyaletindedir. U.S News and Medie raporuna göre 201 yılında Amerika’nın en başarılı hukuk fakültesi seçilmiştir. Connecticut eyaletinden yer alan fakülte günümüzde ABD’nin en başarılı 8 fakültesi arasındadır. Aynı zamanda hukuk alanında akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilere hitap eder.

Maryland Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Maryland Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Maryland eyaletindedir. ABD’nin en eski ve köklü 3. Fakültesi olan Maryland hukuk fakültesi, 1816’da kurulmuştur. Kampüsünde öğrenci konutlarından spor salonlarına kadar her imkan mevcuttur. Son derece profesyonel düzeyde eğitim sunan ve akademik şartlarda güçlü olan fakülte, geniş hukuk kütüphanesi ile dikkat çeker.

Amerika En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri

Amerika En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri
Amerika En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri

Amerika’nın en iyi güzel sanatlar fakülteleri sıralamasında yer alan fakülteler ve özelikleri:

New York Film Academy

New York Film Academy, New York eyaletindedir. Film sektörünün önde gelen yapımcı ve aktörlerinden hem pratikte hem de teoride eğitim alma şansı bulunan bir fakültedir. Öğrencilerine kısa sürede en iyi deneyimi kazandırmak isteyen fakülte, konservatuar programlarına ve yarıyıl boyunca en az 8 film çekimi üzerinden çalışma sürecine önem verir.

The Art Institue Of New York

The Art Institue Of New York, New York eyaletindedir. Medya, moda ve sanat okulu olarak bilinen Arts of Newyork’un The Art Institue of New York fakültesi, 2001 senesinde yeni adını almıştır. 1980’den bu yana sanat eğitimi veren fakülte, yaratıcılık ile çeşitli bilim programlarını da eğitim sürecinde harmanlar. Özellikle interaktif sanat ve medya alanında önemli isimleri yetiştirmiştir.


Dünya’nın en iyi üniversiteleri ve fakülteleri hangileri? Avustralya’da hangi meslekler ne kadar kazanıyor? Amerika’da Maaşlar ne kadar? Avrupa’nın en iyi üniversiteleri ve fakülteleri hangileri? Merak ediyorsanız ilgili konularımızı okuyabilirsiniz.

ETİKETLER: ,