Dolar 31,2257
Euro 33,9474
Altın 2.039,40
BİST 9.125,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu
İstanbul
14°C
Az Bulutlu
Cum 12°C
Cts 12°C
Paz 16°C
Pts 13°C

Avrupa’nın En İyi Üniversiteleri ve Fakülteleri Hangileri?

Avrupa’nın En İyi Üniversiteleri ve Fakülteleri Hangileri?
6 Ekim 2021 19:50

Avrupa’nın en iyi üniversiteleri hangileri? Avrupa’nın TOP 5, Dünyaca ünlü ,en iyi mühendislik, tıp, hukuk, mimarlık ve güzel sanatlar fakülteleri hangileridir?

Avrupa’nın en iyi üniversiteleri ve fakülteleri, tıptan hukuka, mühendislikten mimarlığa kadar oldukça geniş yelpazeli ve yüksek kaliteli öğrenim anlayışlarıyla ön plana çıkar. Son derece köklü bir geçmişe sahip olan bu üniversiteler, yüzlerce yıldır dünyada bilimin merkezi olma özelliğine sahiptir. Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında İngiltere merkezli üniversiteler köklü geçmişleri ve bilime yaptıkları önemli katkılarla dikkat çekicidir. İngiltere dışında İsviçre ve Almanya gibi bilimde öncü sayılabilecek ülkelerin üniversiteleri de Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır.  

Avrupa’nın En İyi Üniversiteleri – TOP 5

Avrupa’nın En İyi Üniversiteleri - TOP 5
Avrupa’nın En İyi Üniversiteleri – TOP 5

Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında kabul edilen üniversitelerin ortak özellikleri köklü geçmişe sahip olmalarıdır. Birkaç aşırı aşkın süredir öğretim sağlayan bu üniversiteler, tarihin her döneminde bilimin öncüsü olarak gösterilmiştir. Avrupa’nın en iyi üniversiteleri için hazırladığımız TOP 5 liste aşağıdadır.

1 – Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi, İngiltere’nin Oxford şehrinde 1096 yılında kurulmuştur. 38 farklı kolejden oluşan Oxford, bünyesinden 27 Nobel Ödüllü bilim insanı çıkarmıştır. Birçok devlet başkanı ve yöneticisinin de mezun olduğu Oxford Üniversitesi, dünyanın en eski üniversitelerinden biridir. Oxford Üniversitesi; edebiyat, matematik, müzik, tiyatro, felsefe, mühendislik, fizik, kimya ve tarih gibi bilim dallarında ön plana çıkmaktadır.

2 – Cambridge Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi
Cambridge Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi, İngiltere’nin Cambridge kentinde 1209 yılında kurulmuştur. Avrupa’nın ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Cambridge Üniversitesinin, Oxford’dan   ayrılan bilim insanları tarafından kurulduğu bilinmektedir. Uluslararası alanda faaliyet gösteren birçok saygın üniversite araştırmacısı firma tarafından dünyanın en iyi ikinci üniversitesi olarak kabul edilen Cambridge, dünyanın en eski basımevine ev sahipliği yapmaktadır. Cambridge üniversitesi doğa bilimleri ve matematik alanında verdiği eğitimle ön plana çıkmaktadır.

3 – ETH Zürich Üniversitesi

ETH Zürich Üniversitesi
ETH Zürich Üniversitesi

ETH Zürich Üniversitesi ya da Türkçe ismiyle Zürich Federal Teknoloji Enstitüsü, İsviçre’nin Zürich şehrinde 1855 yılında kurulmuştur. Modern bilimin öncü kuruluşlarından olan ETH Zürich, Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilir. Fizik, kimya ve tıp bilimlerinde yüksek düzeyde kaliteli eğitim sunan ETH Zürich Üniversitesi bünyesinde bulunan bilim insanları 21 kez Nobel Ödülü kazanmıştır.

4 – LMU Münih Üniversitesi

LMU Münih Üniversitesi
LMU Münih Üniversitesi

LMU Münih Üniversitesi veya uzun adıyla Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi, Almanya’nın Münih şehrinde bulunmaktadır. Özellikle psikoloji, din, felsefe, matematik ve sanat bilimlerinde öncü olarak kabul edilen LMU Münih Üniversitesi; kimya, biyoloji ve fizik gibi doğa bilimlerinde de önemli çalışmalara ev sahipliği yapmıştır.

5 – Imperial College London

Imperial College London
Imperial College London

Imperial Collage London, İngiltere’nin başkenti Londra’da kurulmuştur. 1907 yılında eğitim faaliyetlerine başlayan üniversite 2007 yılına kadar Londra Üniversitesi’nin bünyesinde eğitim verdi. 2007’de Londra Üniversitesi’nden ayrılarak bağımsız bir üniversite yapısına sahip olan Imperial College London, saygın üniversite değerlendirme kuruluşları tarafından dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Imperial College London 14 kez Nobel Ödülü almış olmasının yanı sıra penisilin ilacının geliştirilmesi ve holografinin kullanılması gibi önemli başarılara da ev sahipliği yapmıştır.

Avrupa’nın En İyi Fakülteleri

Avrupa’nın En İyi Fakülteleri
Avrupa’nın En İyi Fakülteleri

Avrupa’nın en iyi fakülteleri, belli bilim dallarında sadece Avrupa’nın değil tüm dünyanın en gözde bilim merkezleridir. Avrupa’nın farklı bölgelerine yayılan bu fakülteler; mühendislik, tıp, mimari, güzel sanatlar ve hukuk gibi alanlarda öncü gelişmelere ev sahipliği yapmıştır.  

Avrupa’nın En İyi Mühendislik Fakülteleri

Avrupa’nın En İyi Mühendislik Fakülteleri
Avrupa’nın En İyi Mühendislik Fakülteleri

Avrupa’nın en iyi mühendislik fakülteleri, köklü geçmişleriyle ön plana çıkan üniversitelere ev sahipliği yaptığı gibi modern mühendislik çalışmalarının öncüsü sayılan üniversitelere de ev sahipliği yapmaktadır. Birleşik Krallık merkezli üniversitelerin yine ön plana çıktığı Avrupa’nın en iyi mühendislik fakülteleri şu şekildedir:

Cambridge Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Cambridge Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İngiltere’nin Cambridge kentinde, 1209 yılında Birleşik Krallık bünyesinde kurulmuştur. Önemli bilim insanlarına ev sahipliği yapan Cambridge Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, modern mühendislik çalışmalarının yürütüldüğü önemli merkezlerden biridir.

Imperial Collage London Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Imperial Collage London Üniversitesi 2001 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da kurulmuş olsa da Londra Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitim çalışmalarını yürütmüştür. Daha sonra Imperial Collage London Üniversitesi’nin Londra Üniversitesi’nden ayrılmasıyla birlikte bağımsız bir kuruluş haline dönüşmüştür.

ETH İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi

1855 yılında İsviçre’nin Zürich kentinde kurulan ETH İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi, dünyanın en iyi mühendislik fakülteleri arasında gösterilmektedir.

EPFL Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

İsviçre’nin Lozan şehrinde kurulan EPFL Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, 1853 yılından beri İngilizce ve Fransızca dillerinde mühendislik eğitimleri vermektedir. Özellikle elektrik mühendisliği alanında önemli çalışmaların yapıldığı EPFL Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, bu alanda dünya çapında öncü konumdadır. 

Münih Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Almanya’nın Münih şehrinde 1868 yılında kurulan Münih Teknik Üniversitesi, mühendislik ve mimari alanlarında yüksek kalitede eğitim vermektedir.

Avrupa’nın En İyi Tıp Fakülteleri

Avrupa’nın En İyi Tıp Fakülteleri
Avrupa’nın En İyi Tıp Fakülteleri

Avrupa’nın en iyi tıp fakülteleri, modern tıp biliminin dünyada öncüsü sayılabilecek üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Kuzey Avrupa merkezli bazı üniversiteler, tıp alanında devrim niteliğinde başarılar elde etmiştir.

ETH Zürich Üniversitesi Tıp Fakültesi

ETH Zürich Üniversitesi Tıp Fakültesi, İsviçre’nin Zürich kentinde 1853 yılında kurulmuştur. Fakülte kapsamında yapılan çalışmalar tıp biliminde önemli gelişmelerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Heidelberg Üniversitesi Tıp Fakültesi

Son derece köklü bir geçmişe sahip olan Heildelberg Üniversitesi Tıp Fakültesi, Almanya’nın Heidelberg eyaletine bağlı olarak 1386 yılında kurulmuştur.

KU Leuven Üniversitesi Tıp Fakültesi

KU Leuven Üniversitesi Tıp Fakültesi, Belçika’nın Flaman Brabant Şehrindedir. 1425 yılında kurulan fakülte, tıp biliminde her dönem öncü sayılabilecek çalışmalara ev sahipliği yapmıştır.

Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesi

Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hollanda’nın Amsterdam şehrindedir. 1632 eğitim hayatına başlayan fakülte, Avrupa’nın en iyi tıp fakülteleri arasında gösterilmektedir.  

Edinburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi

Edinburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi İskoçya’nın Edinburgh şehrindedir. 1583 yılında kurulan fakülte, tıp alanında dünya çapında tanınırlık elde etmiş birçok bilim insanının mezun olduğu fakültedir.  

Avrupa’nın En İyi Mimarlık Fakülteleri

Avrupa’nın En İyi Mimarlık Fakülteleri
Avrupa’nın En İyi Mimarlık Fakülteleri

Avrupa’nın en iyi mimarlık fakülteleri, dünyanın en iyi mimari çalışmalarının yürütüldüğü ve en iyi mimarların yetiştirildiği eğitim merkezleridir. Özellikle İtalya merkezli üniversiteler, mimarlık alanında verdikleri yüksek düzeyde eğitimle ön plana çıkmaktadır.

Porto Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Porto Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Portekiz’in Porto şehrinde 1979 yılında kurulmuştur. Portekizce eğitim veren fakülteye başvurmak için dil yeterliliği şartı aranır.

Torino Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

İtalya’nın Torino şehrinde kurulan Torino Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 1925 yılından beri eğitim vermektedir. Fakülte, bölüm için yetenek ve yeterlilik sınavları ile öğrenci kabulü gerçekleştirir.

Roma Tre Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Roma Tre Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İtalya’nın Roma şehrinde, 1922 yılında kurulmuştur.

Delft Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Delft Teknik Üniversitesi, Hollanda’nın Delft şehrinde 1842 yılında kurulmuştur. Mimarlık alanında en yüksek eğitim sağlayan kuruluşlar arasındadır.

Architectural Assacition Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Architectural Assacition Üniversitesi, İngiltere’nin başkenti Londra’da 1847 yılında kurulmuştur. Mimarlık alanında tüm dünyada öncü olarak kabul edilen AA, yine aynı alanda özel koleksiyonlara sahiptir.

Avrupa’nın En İyi Hukuk Fakülteleri

Avrupa’nın En İyi Hukuk Fakülteleri
Avrupa’nın En İyi Hukuk Fakülteleri

Avrupa’nın en iyi hukuk fakülteleri, son derece kaliteli ve yüksek standartta eğitim veren üniversiteleri kapsamaktadır.  

Stockholm Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Stockholm Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İsveç’in Stockholm şehrinde 1878 yılında kurulmuştur. Avrupa’nın en iyi hukuk eğitimi veren kuruluşlarından olan Stockholm Üniversitesi’nin öğrenim dili İngilizcedir.  

Leiden Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Leiden Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Hollanda’nın Leiden şehrinde 1575 yılında kurulmuştur.

Bologna Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İtalya’nın Bologna şehrinde kurulan Bologna Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 1575 yılından beri yüksek standartta hukuk eğitimi vermektedir.

Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 1096 yılından beri eğitim vermektedir. İngiltere’nin Oxford kentinde kurulan üniversitenin hukuk fakültesi, birçok tanınmış ismin mezun olduğu kurumdur.

Pantheon-Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Pantheon-Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Fransa’nın başkenti Paris’te 1257 yılında kurulmuştur.

Avrupa’nın En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri

Avrupa’nın En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri  
Avrupa’nın En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri

Avrupa’nın en iyi güzel sanatlar fakülteleri arasında İtalya ve Fransa merkezli üniversiteler oldukça dikkat çekicidir.

Nuvoa Acacademia Di Bella Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Nuova Acacademia Di Bella Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İtalya’nın Milano şehrinde 1980 yılında eğitim hayatına başlamıştır.

Domus Academy Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Domus Academy Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İtalya’nın Milano şehrinde kurulmuştur. 1982 yılından beri eğitim veren kuruluş, özellikle moda tasarımı alanında öncü sayılabilecek bir fakültedir.

The Univercity Of The Arts London Güzel Sanatlar Fakültesi

The Univercity Of The Arts London Güzel Sanatlar Fakültesi, İngiltere’nin Londra şehrinde 1986 yılında kurulmuştur.

Paris Saint Dennis Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Paris Saint Dennis Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 1793 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te kurulmuştur.

Central Saints Martins Collage Of Art&Desing Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Central Saints Martins Collage Of Art&Desing Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, sanatın Avrupa’da merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1854 yılında kurulan fakülte, İngiltere’nin Londra şehrindedir.


Türkiyenin En İyi üniversiteleri hangileridir? Türkiye’nin en iyi fakülteleri hangileridir? Cevabı için ilgili konularımızı okuyabilirsiniz.