Dolar 32,5093
Euro 34,9403
Altın 2.433,27
BİST 9.781,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Cum 19°C
Cts 16°C
Paz 16°C
Pts 18°C

Dünyanın En İyi Üniversiteleri ve Fakülteleri Top 5

Dünyanın En İyi Üniversiteleri ve Fakülteleri Top 5
6 Ekim 2021 20:48

Dünyanın en iyi üniversiteleri hangileri? TOP 5 – Dünyanın en iyi ve en itibarlı mühendislik, tıp, hukuk, mimarlık ve güzel sanatlar fakülteleri hangileridir?

Dünyanın en iyi üniversiteleri ve fakülteleri, verdikleri eğitimle ve eğitmen kadrosuyla ön plana çıkmaktadır. Öğrenciler tarafından ilgi çeken bu üniversiteler hem beşerî hem sosyal bilimler alanında birçok bölümü bünyesinde barındırmaktadır. Listemizi inceleyerek üniversite ve fakültelerle ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Dünyanın En İyi Üniversiteleri
Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde yer alan eğitim kurumları, eğitim kadrosu ve verdikleri eğitimin kalitesi ile ön plana çıkarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversite bu listeye dahil olmaktadır.

1 – Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesi
Harvard Üniversitesi

8 Eylül 1636 yılında kurulan Harvard Üniversitesi, dünyanın en eski üniversiteleri sıralamasına dahildir. ABD’nin Cambridge eyaletinde yer alan üniversite hem lisans hem de lisansüstü programlarında öğrencilerine eğitim vermektedir. 13 ayrı fakülteye sahiptir ve ana kampüs Cambridge eyaletinde bulunur. Bunun yanı sıra Boston’da da bir kampüsü bulunur.

2 – Stanford Üniversitesi

Stanford Üniversitesi
Stanford Üniversitesi

Stanford Üniversitesi, 1891 yılında kurulmuştur. Sloganı Die Luft der Freiheit weht “Özgürlük Havası Esiyor” şeklinde olan üniversitesinin eğitim dili İngilizcedir. Üniversite, demir yolu şirketi sahibi ve Kaliforniya valisi Leland Stanford ve eşi Jane Stanford tarafından kurulmuştur. Stanford Üniversitesi, yaklaşık 1800 akademik personele sahiptir.

3 – Massachusetts Teknoloji Enstitüsü – MIT

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü - MIT
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü – MIT

10 Nisan 1861 tarihinde kurulan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT, “Mens et Manus” (Akıl ve El) şeklinde bir slogana sahiptir. ABD’nin Cambridge eyaletinde bulunan üniversite, beş fakülte ve bir koleje sahiptir. Hem beşeri bilimler hem de doğa bilimleri alanında öğrencilere eğitim verilmektedir. Okulun renkleri kardinal kırmızı ve gümüş gridir.

4 – Princeton Üniversitesi

Princeton Üniversitesi
Princeton Üniversitesi

Princeton Üniversitesi, 1746 yılında kurulan bir vakıf üniversitesidir. Eğitim dili İngilizce olan üniversite hem lisans hem de lisansüstü programlarda eğitim vermektedir. ABD’nin Princeton şehrinde yer alan üniversitenin eğitmenlerinden biri de Albert Einstien idi. 1933 yılında üniversitede çalışmaya başlayan ünlü fizikçi, ölümüne kadar burada çalışmalarını sürdürmüştür.

5 – Toronto Üniversitesi

Toronto Üniversitesi
Toronto Üniversitesi

Kanada’nın Toronto şehrinde bulunan Toronto Üniversitesi, 15 Mart 1827 tarihinde kurulmuştur. İlk pratik elektron mikroskobunun kullanımı, kök hücre araştırmaları, multi-touch teknolojisinin geliştirilmesi vb. araştırmalarıyla tanına üniversite, dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Dünyanın En İyi Fakülteleri

Dünyanın En İyi Fakülteleri
Dünyanın En İyi Fakülteleri

Dünyanın en iyi fakülteleri, en iyi eğitimlerin verildiği üniversitelerde yer alan fakülteler olarak bilinir. Mühendislik, tıp, mimarlık, hukuk, güzel sanatlar fakülteleri kapsamında pek çok iyi üniversite bulunmaktadır. Dünyanın en iyi fakülteleri ve fakültelerin yer aldıkları üniversiteleri, aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

Dünyanın En İyi Mühendislik Fakülteleri Top 5

Dünyanın En İyi Mühendislik Fakülteleri Top 5
Dünyanın En İyi Mühendislik Fakülteleri Top 5

Dünyanın en iyi mühendislik fakülteleri kapsamında yer alan üniversiteler hem verdikleri eğitim hem de eğitmen kadrolarıyla tercih sebebi olmaktadır. Kaliforniya Üniversitesi, Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Princeton Üniversitesi; en iyi mühendislik fakülteleri Top 5 sıralamasında yer almaktadır.

Kaliforniya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Kaliforniya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, ABD’nin Kaliforniya şehrindedir. 1868 yılında kurulmuştur. Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim veren Kaliforniya Üniversitesi, mühendislik fakültesinin başarısı ile ön plana çıkar.

Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, ABD’nin Pasadena şehrindedir. 1891 yılında kurulmuştur. İnsanlığın bilgisini genişletmek temel amacına sahip olan üniversite, “Hakikat Sizi Özgürleştirir” sloganına sahiptir.

Stanford Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Stanford Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, ABD’nin Palo Alto şehrindedir. 1891 yılında kurulmuştur. Dünyada en büyük bütçeye sahip 3. üniversite olan Stanford Üniversitesi, verdiği eğitim ile ön plana çıkmaktadır.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi, ABD’nin Boston şehrindedir. 1861 yılında kurulmuştur. 96 Nobel Ödülü, 26 Turing Ödülü ve 8 Fields Madalyası sahibi üniversite; Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin, ABD Merkez Bankası Ben Barnanke gibi ünlü isimleri mezun etmiştir.

Princeton Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Princeton Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, ABD’nin New Jersey şehrindedir. 1746 yılında kurulmuştur. Amerika’nın en seçkin üniversitelerinden biri olan Princeton Üniversitesi; Michelle Obama, Malcom Forbes gibi ünlü isimleri mezun etmiştir.

Dünyanın En İyi Tıp Fakülteleri Top 5

Dünyanın En İyi Tıp Fakülteleri Top 5
Dünyanın En İyi Tıp Fakülteleri Top 5

Tıp alanında eğitim veren ve eğitim kalitesi ile ön plana çıkan John Hopkins Üniversitesi, Karolinska Enstitüsü, Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi; dünyanın en iyi tıp fakülteleri arasında yer almaktadır.

John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi

John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi, ABD’nin Baltimore şehrindedir. 1876 yılında kurulmuştur. Özel statülü bir araştırma üniversitesi olan John Hopkins Üniversitesi, tıp fakültesiyle öğrencilerine kaliteli eğitim sunmaktadır.

Karolinska Enstitüsü Tıp Fakültesi

Karolinska Enstitüsü Tıp Fakültesi, İsveç’in Solna şehrindedir. 1810 yılında kurulmuştur. Avrupa’nın en iyi ve prestijli tıp eğitimini vermekte olan Karolinska Enstitüsü, bilim insanlarına katkılarından ötürü Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü vermektedir.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, ABD’nin Boston şehrindedir. 1872 yılında kurulmuştur. ABD’nin en eski 3. tıp fakültesi olan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, 4 ana eğitim ve bir araştırma hastanesine sahiptir.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi, ABD’nin Kaliforniya şehrindedir. 1858 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 1900 öğretim üyesine sahip olan Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi, 8 Nobel Ödüllü mezuna sahiptir.

Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi

Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kanada’nın Toronto şehrindedir. 1843 yılında kurulmuştur. Eğitim dili olarak İngilizceyi kullanan Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi, verdiği eğitim ile ön planda yer almaktadır.

Dünyanın En İyi Mimarlık Fakülteleri Top 5

Dünyanın En İyi Mimarlık Fakülteleri Top 5
Dünyanın En İyi Mimarlık Fakülteleri Top 5

Mimarlık alanında eğitim veren Delft Teknoloji Üniversitesi, Singapur Ulusal Üniversitesi olmak üzere birçok üniversite, dünyanın en iyi mimarlık fakülteleri listesinde yer alıyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi, ABD’nin Boston şehrindedir. 1861 yılında kurulmuştur. MIT olarak bilinen üniversite, özel bir araştırma üniversitesi olarak eğitim vermektedir. Amerikan Üniversiteleri Birliğinin bir üyesi olan üniversite, verdiği mimarlık eğitimiyle dikkatleri üzerine çekmektedir.

Delft Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Delft Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Hollanda’nın Delft şehrindedir. 1842 yılında kurulmuştur. “Geleceğe Meydan Oku” sloganına sahip olan üniversite, mimarlık alanında eğitimlerini vermektedir. Felemenkçe dilinde eğitim veren üniversite, mimarlık fakültesi ile adını duyurmayı başarmıştır.

Singapur Ulusal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Singapur Ulusal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Singapur’un Kent Pasir Pangjang şehrindedir. 1905 yılında kurulmuştur. Singapur’da bulunan üniversite, araştırma üniversitesi olarak eğitim vermektedir. 35.000’den fazla öğrencisi bulunan üniversite, dünyanın en iyi mimarlık fakültesi listesinde yer almaktadır.

Manchester Mimarlık Okulu Mimarlık Fakültesi

Manchester Mimarlık Okulu Mimarlık Fakültesi, İngiltere’nin Manchester şehrindedir. 1996 yılında kurulmuştur. Eğitim dili İngilizcedir ve mimarlık alanında kaliteli eğitim sunmaktadır. 

Milano Politeknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Milano Politeknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, İtalya’nın Milano şehrindedir. 1863 yılında kurulmuştur. Mimarlık, tasarımcılık ve mühendislik alanlarına yoğunlaşan üniversite, İtalyan üniversiteleri arasında mimarlık alanında verdiği eğitim ile ön plana çıkmaktadır.

Dünyanın En İyi Hukuk Fakülteleri TOP 5

Dünyanın En İyi Hukuk Fakülteleri TOP 5
Dünyanın En İyi Hukuk Fakülteleri TOP 5

Dünyanın En İyi Hukuk Fakülteleri arasında, Harvard Üniversitesi, Yale Üniversitesi başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde hukuk alanında eğitim veren üniversite bulunmaktadır.

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD’nin Cambridge şehrindedir. 1817 yılında kurulmuştur. ABD’de eğitimlerine devam eden en eski hukuk fakültesi olarak bilinen Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi, pek çok ünlü ismi mezun etmiştir.

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD’nin Connecticut şehrindedir. 1824 yılında kurulmuştur. Amerika’nın en iyi hukuk eğitimi veren üniversitelerinden biri olan Yale Üniversitesi, Bill Clinton başta olmak üzere birçok ünlü ismi mezun etmiştir.

New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi

New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD’nin Washington şehrindedir. 1831 yılında kurulmuştur. En iyi hukuk fakültelerinden biri olan New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi, lisans ve yüksek lisans programlarına sahiptir.

Melbourne Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Melbourne Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Avustralya’nın Melbourne şehrindedir. 1853 yılında kurulmuştur. Hukuk alanında verdiği eğitim ile ön plana çıkmaktadır.

Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD’nin Chicago şehrindedir. 1890 yılında kurulmuştur. Lisans ve yüksek lisans programları sunmakta ve öğrencilerine en iyi eğitimi sunmaktadır.

Dünyanın En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri Top 5

Dünyanın En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri Top 5
Dünyanın En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri Top 5

Dünyanın en iyi eğitim veren güzel sanatlar fakülteleri, öğrencilere sanat alanında önemli eğitimler sunmaktadır.

Milano Politeknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Milano Politeknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İtalya’nın Milano şehrindedir. 1863 yılında kurulmuştur. Avrupa’nın ve dünyanın en seçkin üniversitelerinden biri olan Milano Politeknik Üniversitesi; lisans, yüksek lisans ve master programlarında eğitim sunmaktadır.

Parsons School of Design Güzel Sanatlar Fakültesi

Parsons School of Design Güzel Sanatlar Fakültesi, ABD’nin New York şehrindedir. 1896 yılında kurulmuştur. Güzel Sanatlar Fakültesi kapsamında çeşitli bölümlere sahiptir ve öğrencilere eğitim sunmaktadır.

Paris 8 Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Paris 8 Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Fransa’nın Paris şehrindedir. 1969 yılında kurulmuştur. Fransa’da bulunan üniversite, güzel sanatlar alanında eğitim vermektedir.

Chicago Sanat Enstitüsü Okulu Güzel Sanatlar Fakültesi

Chicago Sanat Enstitüsü Okulu Güzel Sanatlar Fakültesi, ABD’nin Chicago şehrindedir. 1866 yılında kurulmuştur. Vakıf üniversitesidir ve lisans ile yüksek lisans programlarında eğitim vermektedir.

Londra Metropolitan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Londra Metropolitan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İngiltere’nin Londra şehrindedir. 1848 yılında kurulmuştur. Londra’da bulunan üniversite, güzel sanatlar fakültesinde pek çok bölüm üzerinden öğrencilere eğitim sunmaktadır.


Türkiyenin En İyi üniversiteleri hangileridir? Türkiye’nin en iyi fakülteleri hangileridir? Cevabı için ilgili konularımızı okuyabilirsiniz.