Dolar 32,5723
Euro 34,9978
Altın 2.430,99
BİST 9.752,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Cum 19°C
Cts 16°C
Paz 18°C
Pts 18°C

Türkiye’nin En İyi Fakülteleri Hangileri?

Türkiye’nin En İyi Fakülteleri Hangileri?
11 Ekim 2021 23:55

Türkiye’nin en iyi fakülteleri hangileri? Türkiye’nin Dünyaca ünlü Top 5 en iyi tıp, mühendislik, mimarlık, hukuk, veterinerlik ve güzel sanatlar fakülteleri hangileridir?

Türkiye’nin en iyi fakülteleri, farklı alanlarda ekol haline dönüşmüş kurumları temsil etmektedir. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde kurulan üniversitelerin belli başlı lisans programlarında ön plana çıktığı söylenebilir. Dünya standartlarında eğitim veren bu fakülteler, aynı zamanda güçlü eğitim kadrolarıyla da dikkat çekicidir.

Türkiye’nin farklı alanlardaki en iyi fakülteleri arasında İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi gibi yüksek öğretim kurumlarının elde ettiği başarılar ön plana çıkmaktadır. Türkiye’nin en iyi fakülteleri kapsamında söz konusu üniversitelerin ilgili fakültelerindeki lisans programları, ayrıca öğrencilerin en yüksek puanlarla yerleştiği bölümler arasındadır.

Türkiye’nin En İyi Hukuk Fakülteleri – TOP 5

Türkiye’nin En İyi Hukuk Fakülteleri - TOP 5
Türkiye’nin En İyi Hukuk Fakülteleri – TOP 5

Türkiye’nin en iyi Hukuk Fakülteleri denildiğinde şüphesiz akla ilk gelen 2 üniversite. Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’dir. Bünyelerinden birçok tanıdık ve ünlü hukukçunun yetiştiği bu 2 üniversiteye Marmara, Dokuz Eylül ve Gazi Üniversiteleri de eklenebilir.

1. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Türkiye’nin ilk Hukuk Fakültesi olarak bilinir. İlk kez 1874 yılında Mekteb-i Hukuk-i Sultan-i adıyla kurulan fakülte, 1933 yılında bugünkü ismini almıştır. Fakülte, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Beyazıt’ta, İstanbul Üniversitesi’nin merkez kampüsündedir.

2. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk hukuk okulu olma özelliğine sahiptir. 1925 yılında açılan Hukuk bölümü, Osmanlı İmparatorluğu’ndan miras kalan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden sonra Türkiye’nin ikinci hukuk eğitimi veren devlet kurumudur. Fakülte, günümüzde Ankara Üniversitesi’nin Ankara Cebeci’deki kampüsünde konumlandırılmıştır.

3. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 1982 yılında kurulmuştur. İstanbul Kadıköy ilçesine bağlı olarak Marmara Üniversitesi’nin Göztepe Kampüsü’nde inşa edilmiştir.

4. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi, kuruluş girişimleri her ne kadar 1955 yılında başlamış olsa da 1975 yılında fakülte resmi olarak hayata geçmiştir. 2016 yılından sonra dönüşüm geçiren fakülte günümüzde modern tekniklerle eğitim vermektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İzmir’in Buca ilçesinde Tınaztepe Yerleşkesindedir.

5. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 2018 yılında Gazi Üniversitesi’nden ayrılarak kurulmuştur. Gazi Üniversitesi’nin hukuk geleneği günümüzde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesinde devam etmektedir.

Türkiye’nin En İyi Veterinerlik Fakülteleri – TOP 5

Türkiye’nin En İyi Veterinerlik Fakülteleri - TOP 5
Türkiye’nin En İyi Veterinerlik Fakülteleri – TOP 5

Türkiye’nin en iyi veterinerlik fakülteleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi gibi yükseköğretim kurumları ön plana çıkar.

1. Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi  

Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, 1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nden ayrılarak kurulmuştur. Fakülte konum olarak Aydın ilinin Efeler ilçesine bağlı Işıklı Köyündedir.

2. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi  

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, 1889 yılında İstanbul Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuştur. Fakülte, İstanbul Üniversitesi-Cerrrahpaşa Büyükçekmece Yerleşkesinde eğitim vermektedir.

3. Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi  

Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, üniversite senatosunun 14.05.1979 tarihinde almış olduğu kararla Bursa’nın Görükle ilçesinde kurulmuştur.

4. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi  

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, 1948 yılında Türkiye’nin ilk Veterinerlik Fakültesi olarak kurulmuştur. Ankara Üniversitesi’nin Dışkapı Yerleşkesindedir.

5. Balıkesir Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi  

Balıkesir Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, 2011 yılında bağlı bulunduğu Balıkesir Üniversitesi’nin Çömlekçi Yerleşkesinde eğitime başlamıştır.

Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri – TOP 5

Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri - TOP 5
Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri – TOP 5

Türkiye’nin en iyi tıp fakülteleri denildiğinde şüphesiz ilk olarak akla birkaç üniversite gelir. Bu üniversiteler arasında Hacettepe Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi bulunmaktadır. Söz konusu iki üniversitenin yanı sıra ülkemizde tıp alanında yüksek standartta eğitim veren başka üniversiteler de bulunur.

1. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 8 Temmuz 1969 tarihinde Anakara Üniversitesi’nden ayrılarak kurulmuştur. Ankara’nın Çankaya ilçesinin Sıhhiye semtinde konumlandırılmıştır. Fakültenin eğitim dili; İngilizce ve Türkçedir.

2. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye’nin tıp alanında eğitim veren ilk fakültesidir. 1827 yılında İstanbul’un Fatih ilçesinin Çapa semtinde kurulmuştur.

3. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1955 yılında İzmir’in Bornova ilçesinde kurulmuştur.  

4. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara’nın ilk tıp alanında eğitim veren fakültesi olarak 7 Temmuz 1945 yılında kurulmuştur. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden sonra Türkiye’de kurulan ikinci tıp fakültesidir.

5. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı olan Haydarpaşa Kampüsünde 1983 yılında kurulmuştur.

Türkiye’nin En İyi Mühendislik Fakülteleri – TOP 5

Türkiye’nin En İyi Mühendislik Fakülteleri - TOP 5
Türkiye’nin En İyi Mühendislik Fakülteleri – TOP 5

Türkiye’nin en iyi mühendislik fakülteleri alanında dikkat çeken üniversiteler tahmin edileceği üzere teknik üniversite statüsünde olan, yükseköğretim kurumlarıdır. İstanbul ve Ankara’da bulunan teknik üniversiteler, mühendislik alanında gösterdikleri başarılar ve yüksek eğitim standartlarıyla dikkat çekicidir.

1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, ilk olarak “Makine Mühendisliği” bölümüyle 1957 yılında eğitim vermeye başlamıştır. Fakülte, ODTÜ’nün merkez yerleşkesi olan Ankara’daki Çankaya Yerleşkesindedir.

2. İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, kökleri bakımından oldukça uzak bir geçmişe uzanan tarihe sahiptir. İlk olarak 1773 yılında kurulduğu tahmin edilen mühendislik fakültesi, modern anlamda 1944 yılında inşa edilmiştir. İTÜ’nün Mühendislik Fakültesi, dünyanın mühendislik alanında eğitim veren sayılı kuruluşları arasındadır.

3. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, ilk olarak 1912 yılında Robert Koleji bünyesinde eğitim faaliyetlerine başlamıştır. Fakülte, 1957 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin yükseköğretim kurumu statüsüne geçmesiyle birlikte bugünkü halini almıştır. Fakültede yer alan lisans programlarının büyük bir kısmı üniversitenin merkez kampüsünde, İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Bebek semtindedir.  

4. Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, ilk olarak 1911 yılında “Kondüktör Mekteb-i Alisi” adıyla kurulsa da modern anlamda 1937 yılında eğitim vermeye başlamıştır. Üniversitenin mühendislik alanında eğitim veren lisans programları, farklı fakültelere dağıtılmıştır ve büyük bir bölümü Davutpaşa Kampüsünde yer almaktadır.

5. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, 9 Eylül 1963 tarihinde kurulmuştur. Türkçe ve İngilizce dillerinde eğitim veren fakülte, bağlı bulunduğu üniversiteyle özdeşleşen fakülteler arasındadır.

Türkiye’nin En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri – TOP 5

Türkiye’nin En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri - TOP 5
Türkiye’nin En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri – TOP 5

Türkiye’nin en iyi güzel sanatlar fakülteleri, uluslararası standartlarda eğitim veren yükseköğretim kurumlarından oluşur. Mimar Sinan Üniversitesi bu alanda öncü kuruluş olurken, Anadolu’da eğitim veren bazı üniversiteler de güzel sanatlar alanında önemli bir konuma sahiptir.

1. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, üniversitesiyle özdeşleşen bir başka fakültedir. İlk olarak 1883 yılında “Sanayi-i Nefise Mektebi” adıyla inşa edilen fakülte, modern anlamdaki eğitime 1928 yılında “Güzel Sanatlar Akademisi” adıyla geçmiştir. Fakülte, İstanbul’un Fındıklı semtindedir.

2. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Eskişehir’de 1983 yılında kurulmuştur. Fakülte, Anadolu Üniversitesi’nin merkez yerleşkesindedir.

3. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi  

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 1955 yılında kurulmuş ve 1956 yılında eğitime başlamıştır. Fakülte, üniversitenin Acıbadem Kampüsündedir.

4. Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi  

Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, üniversite senatosunun kararıyla 03.03.1993 tarihinde kurulmuştur. Fakülte, son olarak Çukurova Üniversitesi’nin yeni inşa edilen Güney Kampüsünde eğitim vermeye başlamıştır.

5. Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi  

Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 2005 yılında kurulan taze bir fakültedir. Buna karşın yüksek standartta eğitim veren fakülte, Balıkesir’in Karesi ilçesinde Çağış Kampüsünde konumlandırılmıştır.

Türkiye’nin En İyi Mimarlık Fakülteleri – TOP 5

Türkiye’nin En İyi Mimarlık Fakülteleri - TOP 5
Türkiye’nin En İyi Mimarlık Fakülteleri – TOP 5

Türkiye’nin en iyi mimarlık fakülteleri, tahmin edileceği üzere teknik üniversite statüsüne sahip olan öncü eğitim kurumlarına bağlıdır. Bununla birlikte bazı üniversitelerin mimarlık fakülteleri, bağlı bulundukları üniversitenin bile önüne geçmiştir.

1. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 1928 yılından beri eğitim vermeyi sürdürmektedir. Üniversitenin ana omurgasını oluşturan 4 fakülteden biri olarak mimarlık fakültesi, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde İTÜ’nün Taşkışla Kampüsündedir.

2. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, ilk olarak 1882 tarihinde kurulmuştur. İstanbul’un Fındıklı semtinde eğitim veren fakülte, mimarlık alanında Türkiye’nin öncü kuruluşlarındadır.

3. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, ilk olarak 1911 yılında “Kondüktör Mekteb-i Alisi” adıyla kurulan Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ana hatlarını oluşturur. Fakülte, Yıldız teknik Üniversitesi’nin İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Yıldız Kampüsünde yer almaktadır.

4. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 1956 yılında Ankara’da kurulmuştur. ODTÜ’nün merkez kampüsünde konumlandırılan fakülte, Ankara’nın Çankaya ilçesindedir.

5. Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 2010 yılında üniversitenin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinden ayrılarak kurulmuştur.  Fakülte, Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı üniversitenin merkez kampüsündedir.


Türkiye’nin En İyi özel üniversiteleri hangileridir? Türkiye’nin en iyi özel fakülteleri hangileridir? Cevabı için ilgili konularımızı okuyabilirsiniz. Türkiye’de eşit ağırlıklı meslekleri ve maaşları ne kadar? Sözel meslekleri ve maaşları ne kadar? Sayısal meslekleri ve maaşları ne kadar? Cevabı için ilgili konularımızı okuyabilirsiniz.

Kaynaklar: https://www.osym.gov.tr/