Dolar 32,5723
Euro 34,9978
Altın 2.430,99
BİST 9.752,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Cum 19°C
Cts 16°C
Paz 18°C
Pts 18°C

İsveç’in En İyi Üniversiteleri ve Fakülteleri Hangileri?

İsveç’in En İyi Üniversiteleri ve Fakülteleri Hangileri?
5 Ekim 2021 15:26

İsveç’in en iyi üniversiteleri hangileri? İsveç’in Dünyaca ünlü Top 5 en iyi tıp, mühendislik, mimarlık, hukuk ve güzel sanatlar fakülteleri hangileridir?

İsveç’in en iyi üniversiteleri ve fakülteleri sıralamasında Karlstad University, Chalmers, Malmö Üniversitesi bünyesinde yer alan fakülteler yer alır. Güzel sanatlardan tıp alanına kadar pek çok farklı dalda eğitim sunana başarılı fakülteler hakkında bilgileri alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

İsveç’in En İyi Üniversiteleri – TOP 5

İsveç’in En İyi Üniversiteleri - TOP 5
İsveç’in En İyi Üniversiteleri – TOP 5

İsveç’in en iyi üniversiteleri için hazırladığımız TOP 5 listesi şöyledir:

  1. Karlstad Üniversitesi, Karlstad şehrindedir. https://www.kau.se/
  2. Uppsala Üniversitesi, Uppsala şehrindedir. https://www.uu.se/
  3. Chalmers Üniversitesi, Chalmers şehrindedir. https://www.chalmers.se/
  4. Malmö Üniversitesi, Malmö şehrindedir. https://mau.se/
  5. Jönköping Üniversitesi, Jönköping şehrindedir. https://ju.se/en

İsveç’in En İyi Fakülteleri

İsveç’in En İyi Fakülteleri
İsveç’in En İyi Fakülteleri

İsveç’in en iyi fakülteleri denildiğinde akla pek çok farklı lisans dalına yönelik eğitim sunan başarılı fakülteler gelir. Bu yüzden dallara göre farklı üniversitelerin fakülteleri en iyiler listesinde yer alırlar. Bu fakülteler şunlardır:

  • İsveç’in En İyi Mühendislik Fakülteleri: Karlstad Üniversitesi, University of Foundation Mühendislik Fakültesi.
  • İsveç’in En İyi Tıp Fakülteleri: Chalmers Üniversitesi, Uppsala Üniversitesi Tıp Fakültesi.
  • İsveç’in En İyi Mimarlık Fakülteleri: Jönköping Üniversitesi, Chalmers Unıversity Mimarlık Fakültesi.
  • İsveç’in En İyi Hukuk Fakülteleri: Malmö Üniversitesi, Umea Üniversitesi Hukuk Fakültesi.
  • İsveç’in En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri: Karlstad Üniversitesi, Lund University Güzel Sanatlar Fakültesi.

Bu fakülteler İsveç’te en iyi eğitimi sunan eğitim kurumları olarak bilinirler.

İsveç’in En İyi Mühendislik Fakülteleri

İsveç’in En İyi Mühendislik Fakülteleri
İsveç’in En İyi Mühendislik Fakülteleri

İsveç’in en iyi mühendislik fakülteleri arasında Karlstad University ve University of Foundation Mühendislik Fakülteleri yer alır. Bu iki önemli fakülte hakkında bilgiler şöyle sıralanır:

Karlstad University Mühendislik Fakültesi

Karlstad University Mühendislik Fakültesi, İsveç’in Karlstad şehrindedir. İsveç’te bulunan Karlstad Ünversitesi bir devlet üniversitesidir. Mühendislik fakültesinde geleneklere meydan okuyan ve bilinmeyen tasarımları keşfetmeye yönelen bir eğitim sunulur.

University of Foundation Mühendislik Fakültesi

University of Foundation Mühendislik Fakültesi, İsveç’in Jönköping şehrindedir. İsveç’te lisans eğitimi yanında doktora derecesi de vereye yetkili olan fakültelerden biridir. İsveç hükümeti ile olan anlaşmaları çerçevesinden oldukça ileri düzey mühendislik eğitimi sunar. Burs imkanları yanında öğrencilerini iş hayatına hazırlayan teknikleri sunar.

İsveç’in En İyi Tıp Fakülteleri

İsveç’in En İyi Tıp Fakülteleri
İsveç’in En İyi Tıp Fakülteleri

İsveç’in en iyi tıp fakülteleri araştırma odaklı eğitim veren ve tıp teknolojileri konusunda öğrencilerini donanımlı hale getiren fakültelerdir. Başarılı fakülteler hakkında bilgiler şunlardır:

Chalmers Üniversitesi Tıp Fakültesi

Chalmers Üniversitesi Tıp Fakültesi, İsveç’in Chalmers şehrindedir. Doğa bilimlerinin yanında tıp alanında da eğitim sunan Chalmers Üniversitesindeki Tıp Fakültesi, araştırmacı kişileri yetiştirme amacına sahiptir. Dünyanın en iyi 52 fakültesi arasında yer alan Chalmers Tıp Fakültesi, İsveç’in en saygın eğitim kurumları arasındadır. Konaklama, burs, dijital kütüphane, uygulamalı program imkanlarını sunar.

Uppsala Üniversitesi Tıp Fakültesi

Uppsala Üniversitesi Tıp Fakültesi, İsveç’in Uppsala şehrindedir. 1477 yılında kurulan köklü Uppsala Üniversitesinin Tıp Fakültesi, araştırmacı tıp bilim insanlarını yetiştirmeyi hedefler. Araştırma fakültesi, dirimsel tıp alanında da eğitim sunar. Öğrencileri için iş birlikleri kurmayı hedefleyen fakülte, öğrencilerin bir topluluğun parçası olmalarını sağlar.

İsveç’in En İyi Mimarlık Fakülteleri

İsveç’in En İyi Mimarlık Fakülteleri
İsveç’in En İyi Mimarlık Fakülteleri

İsveç’in en iyi mimarlık fakülteleri, Jönköping Unıversity ve Chalmers Unıversity Mimarlık Fakültesi olarak bilinir. Fakültelere ait nitelikleri şöyledir:

Jönköping Unıversity Mimarlık Fakültesi

Jönköping Unıversity Mimarlık Fakültesi, İsveç’in Jönköping şehrindedir. İsveç’teki en iyi 3 fakülte arasında yer alır. Modern mimari alanında eğitim veren fakülte, yaratıcı ve sınırları aşan mimarlar yetiştirmeyi hedefler. Burs, yurt imkanlarını eğitim sürecinde sunan fakülte, dünyaca ünlü akademik kadroya sahiptir.

Chalmers Unıversity Mimarlık Fakültesi

Chalmers Unıversity Mimarlık Fakültesi, İsveç’in Chalmers şehrindedir. Doğa bilimleri ve mühendislik alanında eğitim veren Chalmers’ın Mimarlık Fakültesi ise İsveç’in başarılı fakültelerinden biridir. Kültürel ve modern mimari alanında öğrencilerine ileri eğitim sunan fakülte, dünya sıralamasında ilk 52 içinde yer alır.

İsveç’in En İyi Hukuk Fakülteleri

İsveç’in En İyi Hukuk Fakülteleri
İsveç’in En İyi Hukuk Fakülteleri

İsveç’in en iyi hukuk fakülteleri listesinde öne çıkan Malmö ve Umea Üniversite Hukuk Fakülteleri, her sene öğrencilerin en çok tercih ettikleri fakülteler arasında yer alırlar. Bu fakültelerin özellikleri ise şunlardır:

Malmö Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Malmö Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İsveç’in Malmö şehrindedir. İsveç’te 1998’de eğitim vermeye başlayan fakülte, lisans ve lisans üstü eğitim almaya imkan sunar. Oldukça disiplinli bir yaklaşım üzerinden ders veren fakülte, sürekli değişen dünya düzenine göre hukuk öğrencilerini donanımlı hale getirmeyi amaçladığını belirtir. Eğitim sürecinde burs ve yurt imkanlarını kriterlere göre sunar.

Umea Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Umea Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İsveç’in Umea şehrindedir. İsveç’in en eski ve köklü fakülteleri arasındadır. 1965 senesinden bu yana başarılı hukukçular yetiştirmiştir. Fakülte, 4.000’ü aşkın personel ile öğrencilere destek verir.

İsveç’in En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri

İsveç’in En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri
İsveç’in En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri

İsveç’in en iyi güzel sanatlar fakülteleri, İsveç’teki devlet üniversitelerinin bünyelerinde yer alırlar. Bunlar arasından en çok dikkat çekenler hakkında bilgiler şöyledir:

Karlstad Universitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Karlstad Universitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İsveç’in Karlstad şehrindedir. Maceraperst ve sıra dışı sanatçıları dünyaya kazandırmak amacıyla eğitim verdiğini belirten fakülte, İngilizce dilde eğitim sunar. Sanatın bireysel ve bölgesel düzeyde geliştirilmesine odaklanan fakülte, öğrencilerine pek çok önemli sanatçı ile çalışma imkanını sunar. Akademik kadrosunda İsveç için önemli sanatçılar yer alır.

Lund University Güzel Sanatlar Fakültesi

Lund University Güzel Sanatlar Fakültesi, İsveç’in Lund şehrindedir. İsveç’teki bir araştırma fakültesidir. Sanat disiplinleri arasında çalışma alanına eğilen eğitim kurumu, öğrencilerinin çeşitlilik içinde multidisipliner eğitim alabilmelerini sağlar.


Dünya’nın en iyi üniversiteleri ve fakülteleri hangileri? Avustralya’da hangi meslekler ne kadar kazanıyor? İsveç’te Maaşlar ne kadar? Avrupa’nın en iyi üniversiteleri ve fakülteleri hangileri? Merak ediyorsanız ilgili konularımızı okuyabilirsiniz.