Dolar 28,9130
Euro 31,4798
Altın 1.892,06
BİST 8.050,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
20°C
Parçalı Bulutlu
Cts 20°C
Paz 11°C
Pts 13°C
Sal 14°C

Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?

Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?
3 Mart 2021 20:42

Fazla bilinmese de en önemli sigorta türlerinden biri olan mesleki sorumluluk sigortası nedir? Genellikle doktor, mühendis, mimar ve eczacıların faydalandığı bu sigorta türünde kendinizi ve üçüncü şahısı güvence alabilirsiniz. Bu sigorta türünden bireysel olarak faydalanmak mümkün değildir. Yalnızca takım meslek grupları bu sigorta türünden faydalanabilmekte olup oda veya birlik üyesi olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Mesleki sorumluluk sigortası

Mesleki sorumluluk sigortası yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ifa edilen meslek grupları için geçerli olmaktadır. Ancak, yurt dışında faaliyet veren meslek grupları için bazı sigorta şirketleri hizmet vermekte olup sigorta acenteniz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu sigorta türünden en çok faydalanan meslekler ise sırasıyla avukat, türkak, mali müşavir, muhasebe, mimar, mühendis, iş güvenliği uzmanı, yönetici sorumluluk ve diğer mesleklerdir. Mesleki faaliyetleri esnasında yapılan hata sonucunda üçüncü şahıslara verilen zararlardan dolayı yasal tazminatlar ödemek zorunda kalmaktadırlar. Bu olaylara karşı kendinizi güvence altına almak istiyorsanız mesleki sorumluluk sigortasından faydalanmalısınız.

Mesleki sorumluluk sigortası yapan onlarca firma yer almaktadır. Çalışmak istediğiniz sigorta şirketinin veya bankanın resmi web sitesini ziyaret ederek form doldurabilir, sigorta için daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz. Buradan net bir rakam vermemiz sağlıklı olmayacaktır. Bunun nedeni ise her meslek dalına ve diğer özelliklere bağlı olarak bütün sigorta şirketleri farklı fiyat teklifinde bulunacaktır. Bu yüzden çalışmak istediğiniz sigorta şirketinin araştırmasını teminat ve fiyatlarını baz alarak yapmalısınız.

Sorumluluk Sigortaları

3. Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası

Üçüncü Kişilere Karşı Sorumluluk sigortaları, sigorta süresi içinde meydana gelen bir olay sonucunda;

  • Üçüncü şahısların ölmesi, yaralanması veya sağlığının bozulması,
  • Üçüncü şahıslara ait mallarda ziya ve hasar (maddi zarar ve ziyanlar) husule gelmesi sebebi ile poliçede gösterilen sıfat, faaliyet ve hukuki münasebetlerinden dolayı, kendisine karşı, üçüncü şahıslar tarafından ileri sürülecek zarar ve ziyan taleplerinin neticelerine karşı, Türkiye Cumhuriyetinin hukuki mesuliyete müteallik mevzuatı hükümleri dairesinde poliçede belirtilen limitler dahilin de temin eder.

İşveren Mali Mesuliyet Sigortası

Bu poliçe, işyerinde meydana gelebilecek iş kazaları sonucunda poliçe belirtilen limitler dahilin de işverene terettüp edecek hukuki sorumluluk nedeniyle işverene bir hizmet akdi ile bağlı ve Sosyal Sigortalar Kanununa tabi işçiler veya bunların hak sahipleri tarafından işverenden talep edilecek ve Sosyal Sigortalar Kurumu’nun sağladığı yardımların üstündeki ve dışındaki tazminat talepleri ile yine aynı Kurum tarafından işverene karşı iş kazalarından dolayı ikame edilecek rücu davaları sonunda ödenecek tazminat miktarlarını, poliçede yazılı meblağlara kadar temin eder.

Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası

Sigortacı, sigorta ettiren tarafından 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanuna istinaden istihdam ettikleri özel güvenlik görevlilerinin, özel güvenlik hizmetine dair mevzuat çerçevesindeki görevlerini yerine getirmeleri sırasında üçüncü şahıslara verecekleri zararları, sigorta poliçesinde belirtilen tutara kadar teminat altına alır.

Bu sigorta, sigorta ettirenin, sigorta konusu olaylar sonucunda kendisine yöneltilebilecek haksız taleplere karşı savunmasını da temin eder.

Asansör Mali Sorumluluk Sigortası

Asansör Mali Sorumluluk Sigortası
Asansör Mali Sorumluluk Sigortası

Bu sigorta, sözleşme ile daimi bakıma tabi olan ve marka, tip, kullanılış tarzı, taşıma kapasitesi ile bulunduğu yerin adresi, bu poliçede gösterilen asansör veya asansörlerle ilgili olarak meydana gelebilecek kazalar sonucu üçüncü kişiler tarafından ileri sürülecek tazminat miktarlarını poliçede yazılı meblağlara kadar temin eder.

Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası

Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası
Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası

Tehlikeli maddelerin/tehlikeli atıkların üretimi, depolanması ve toptan veya perakende satışı ile uğraşan işyerleri için sigorta primi, sigortalanacak işyerinin tahmini satış hasılatı, konumu ve mevcut güvenlik önlemleri dikkate alınarak belirlenir. Tehlikeli maddelerin/tehlikeli atıkların kullanımıyla iştigal edecek kişiler için yaptırılacak sigortalarda prim hesaplanmasında tehlikeli maddenin/tehlikeli atığın cins ve miktarının belirtildiği ihtiyaç raporunda yer alan hususlar, tehlikeli maddenin/tehlikeli atığın hangi amaçla kullanılacağı, kullanılacağı yerin ve işin nitelikleri göz önünde bulundurulur.

Tüpgaz Sorumluluk Sigortası

Tüpgaz Sorumluluk Sigortası
Tüpgaz Sorumluluk Sigortası

Bu sigorta, Likit Petrol Gazı (LPG) tüpleyen firmaların, doldurdukları veya doldurttukları ve yetkili bayileri vasıtasıyla veya doğrudan doğruya tüketiciye intikal ettirdikleri tüplerin kullanılmak üzere bulundurdukları yerlerde infılaki, gaz kaçırması, yangın çıkarması sonucu (kusurları olsun veya olmasın) verecekleri bedeni ve maddi zararlara karşı sorumluluklarını, aşağıdaki şartlar dairesinde temin eder.

Zorunlu Koltuk Sigortası

Karayolu Yolcu Taşımacılık Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası

Bu sigorta, yurt içi ve uluslararası yolcu taşımacılığı kapsamında seyahat eden yolcuları, sürücüleri ve yardımcılarını, taşımacılık hizmetinin başlangıcından bitimine kadar geçen seyahat süresi içinde, duraklamalar da dahil olmak üzere, maruz kalacakları her türlü kazaların neticelerine karşı poliçede mevcut şartlar çerçevesinde teminat altına alır.
Poliçede kayıtlı taşımacının, 10/07/2003 tarih ve 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanununa istinaden verilen taşımacı yetki belgesine sahip olması; yolcu taşımacılığının zorunlu haller hariç, bu kanun hükümleri çerçevesinde yapılması ve taşımanın yapıldığı aracın poliçede kayıtlı olması zorunludur.

Araç Kasko Değer Listesi ve sorgulama sayfası: Bütün marka ve model otomobil, motosiklet, traktör, kamyon, otobüs, kamyonet, kamyonet, transporter, minibüs, tır vs. bütün ağır vasıta ve iş makineleri için güncel kasko değerini öğrenin.

kaynak: https://www.tsb.org.tr/