DOLAR 13,4511
EURO 15,3077
ALTIN 768,80
BIST 1.857
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
15°C
Parçalı Bulutlu
Cum 17°C
Cts 15°C
Paz 15°C
Pts 16°C

Nasıl Sigortalı Olunur?

Nasıl Sigortalı Olunur?

17.02.2021

Nasıl Sigortalı Olunur? İsteğe bağlı sigortaya nasıl başvurulur? Bu sorunun cevabını ve daha fazlasını sizlere maddeler halinde sıraladık:

  • Sigortalı olmak isteyen kişi ikametgâh adresine bağlı olan Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” doldurmalıdır.
  • Önceden isteğe bağlı sigorta girişi olan kişiler ise yeniden bu sigortadan faydalanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe doldurarak yeniden müracaat etmelidir.
  • Sigorta başlangıcı için yapılan müracaatlar aynı gün sisteme girilerek sigorta başlangıcı yapılmaktadır.

İsteğe bağlı sigortanın sonlandırılması için aynı şekilde SGK’ya gidilerek sonlandırma dilekçesi vermek gerekmektedir. Bu dilekçenin verildiği tarihte itibaren dosya işleme alınarak ödemenin yapıldığı son günden itibaren sigorta çıkışı yapılmaktadır. Vefat eden kişiler ise vefat tarihinden itibaren çıkış yapılmaktadır.

Nasıl Sigorta Yaptırabilirim?

Nasıl Sigorta Yaptırabilirim
Nasıl Sigortalı Olunur?

Kişiler işe girmeden nasıl sigorta yaptırabilirim? Sorusuna cevap aramaktadır. Bunun ise tek yolu bulunmaktadır. O yol ise “isteğe bağlı sigortalılık” tır.

İsteğe Bağlı Sigortalı

İsteğe Bağlı Sigortalı
İsteğe Bağlı Sigortalı

Bu sigorta türünde kişiler herhangi bir iş yerinde çalışmadan veya ay içerisinde 30 günden az çalışmış olması yeterli olacaktır. 18 yaş altı kişiler için isteğe bağlı sigortalı olmak mümkün değildir. İlk defa başvuru yapacak kişiler ikametine bağlı olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ziyaret ederek “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” doldurarak teslim etmelidir. Yeniden başvuru yapacak kişilerin ise dilekçe vermesi yeterli olacaktır. Sigorta kişinin müracaatından itibaren başlamaktadır. Prim hesaplaması için ise en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Sigortalı Olabilirim?

Nasıl Sigortalı Olabilirim
Nasıl Sigortalı Olabilirim

Ülkemizde bir iş yerinde çalışan bütün personeller sigortalı olmak zorundadır. Sigortasız işçi çalıştıran iş yerlerine devlet tarafından ağır ceza ve yaptırımlar uygulanmaktadır. Nasıl sigortalı olabilirim? Sorusuna 2 farklı cevap vardır. Bunlardan biri bir iş yerine girip çalışmakken diğeri isteğe bağlı sigorta türüdür. İsteğe bağlı sigortadan kimler yararlanabilir? Sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz:

  • 18 yaş ve üzeri kişiler
  • Ay içerisinde tam gün çalışmayanlar veya 30 günden az çalışan kişiler
  • Malullük ve yaşlılık maaşı almayan kişiler

Bu sigorta süresince ödenen prim ise sigortalının aylık gelirinin yüzde 32’sidir. Bu yüzde 32’lik kısmın yüzde 20’si yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası iken kalan yüzde 12’lik kısmı genel sağlık sigortası pirimidir.

Sigorta Çıkışımı Kendim Yapabilir Miyim?

İşçi sayısının fazla olduğu yerlerde istifa veya personelin iş çıkışı verildiği vakit sigorta çıkışı gözden kaçabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise personellerin en sık sorduğu sorulardan bir tanesi de “sigorta çıkışımı kendim yapabilir miyim?” oluyor. Bunun en büyük nedenlerinden biride kişinin yeni işe girmesinde veya işsizlik maaşı alması gibi durumlarda problem yaşamasıdır. Sigorta çıkışını kişiler kendi yapamamaktadır. Sigortasının devam ettiğini anlayan kişiler öncelikle iş yerinin muhasebe departmanı ile iletişime geçerek sigorta çıkışının yapılmasını talep etmelidir. Normal şartlarda iş çıkışı verildikten 10 iş günü içerisinde sigorta çıkışı verildiğini unutmamak gerek.

Nasıl Sigortalı Olunur? | 17 Şubat 2021

Sigortasız Nerede Çalışabilirim?

Sigortasız Nerede Çalışabilirim? Ülkemiz kanunları gereğince bir iş yerinde çalışan kişilerin sigortası işveren tarafından yapılması zorunlu kılınmıştır. Bu nedenden dolayı “sigortasız nerede çalışabilirim?” sorusuna verebileceğimiz cevap hiçbir yerdir. Sigortasız işçi çalıştıran iş yerlerine devlet tarafından ağır ceza ve yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu ceza ve yaptırımlardan bazıları şu şekildedir:

  • İş yerinde çalışan işçi için defter tutmayan iş yerlerine sigortasız işçi çalıştırması gerekçesiyle 29 asgari ücret tutarında ceza yazılmaktadır. Bu ise 2021 yılı için 81.951.10 TL’ye denk gelmektedir.
  • Bunun yanı sıra işçi mesai saatleri içerisinde iş kazası ve hastalık gibi durumlar yaşaması sonucunda bütün masraflar işveren tarafından karşılanması zorunlu kılınır.

Nerede Sigortalıyım?

Nerede Sigortalıyım
Nerede Sigortalıyım

Nerede Sigortalıyım? Birçok iş yeri maliyetlerden kaçmak adına işçilerine sigorta girişi yapmamaktadır ancak unutmamalısınız ki sigortasız çalıştığınız her gün sizin zararınızadır. Sigortasız olarak çalışmanız halinde siz ve aileniz devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden dilediğiniz gibi faydalanamayacaksınız.

Herhangi bir sağlık sorununda ufak operasyonlardan dahi kabarık ücretler ödemek zorunda kalacaksınız. Bunun yanı sıra yaşlılığınıza bir yatırım yapmadığınızdan dolayı emekli olamayacaksınız. Bu süreçte en fazla alabileceğiniz maaş yaşlılık maaşı olacaktır. Bu destekler ise oldukça düşük olup hayat kaliteniz oldukça düşecektir. Bu nedenden dolayı sigortalı işlerde çalışarak kendinizi ve ailenizi güvence altına almalısınız.

Nerede Sigortalı Çalışıyorum?

Nerede Sigortalı Çalışıyorum? Sigortalı olarak çalıştığınız vakit nerede sigortalı olduğunuzu E – Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu kategorisinden basitçe sorgulatabilirsiniz. Devletin sunduğu hizmetlerden biri olan E – Devlet üzerinden nerede sigortalıyım (https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/)sorusunun yanı sıra sigorta gün sayısı, ilaç kullanım süresi, muayene katılım payı, müstahaktık, tedavi bilgileri ve optik cam ve çerçeve bilgisi sorgulama gibi işlemleri basitçe yapabilirsiniz.

Bu platform dışında ise ikametinizin olduğu yere bağlı olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ziyaret ederek yukarıda belirttiğimiz bütün işlemler için sorgulama yapabilir ve yapmak istediğiniz işlemler için destek alabilirsiniz. Sigortalı çalışarak iş kazası, meslek hastalıkları, yaşlılık, ölüm, analık, hastalık ve işsizlik gibi durumlara karşı kendinizi ve ailenizi devlet güvencesi altına alarak yaşam standartlarınızı maksimum seviyede tutmanızı önermekteyiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.