Dolar 27,1153
Euro 28,9271
Altın 1.673,25
BİST 7.996,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Açık
İstanbul
29°C
Açık
Cum 31°C
Cts 29°C
Paz 26°C
Pts 25°C

Coşkun Gölpınar: Sağlık Bilinci Yeniden Birinci Öncelik Haline Geldi

Coşkun Gölpınar: Sağlık Bilinci Yeniden Birinci Öncelik Haline Geldi
7 Haziran 2023 16:29

Pandemi dönemi ile birlikte insan sağlığının önemi ve sağlıklı bir hayat sürdürmenin farkındalığı bir kez daha anlaşıldı. Gerek acil durumlarda gerekse uzun vadeli sağlıklı bir yaşam için sağlık harcamalarının kaçınılmaz giderler olduğunu belirten Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, “Pandemi dönemi ile birlikte sağlık bilincinin yeniden birinci öncelik haline geldiği bir dönem yaşadık, pandemi sonrası dönemde de bu bilincin devam ettiğini ve sigorta güvencesinin daha iyi anlaşıldığını gördük. Türkiye genelinde kişi başına yapılan sağlık harcamalarına baktığımızda 2020 yılında 2 bin 997 TL iken bu rakam sağlık enflasyonu, COVID-19 pandemisi ve artan tedavi masraflarıyla birlikte 2021 yılında %40,3 artarak 4 bin 206 TL’ye yükselmiş durumda. 2022-2023 yıl sonu sonuçlarında ise sağlık için yapılan harcamaların giderek yükseleceği de bilinen bir gerçek” dedi.

Kişilerin ceplerinden yaptıkları sağlık harcamalarındaki artışa da dikkat çeken Coşkun Gölpınar, “Hastanelerin tüm hastalardan aldığı ücretler artmış durumda. Yani kişiler tedavi masraflarını kendi cebinden ödediğinde yüksek maliyetler ile karşılaşmakta. Hanehalkları tarafından tedavi, tetkik, ilaç vb. amaçlarla kişilerin bütçelerinden yaptıkları sağlık harcamalarının 2021 yılında %40,5 artarak toplam 56 milyar 342 milyon TL’ye ulaştığını görüyoruz. Bu rakam ülke genelindeki toplam sağlık harcamalarının %15,9’una tekabül etmekte. Sağlık giderlerinin bireylerin kaçınamayacakları harcamalar kapsamında yer aldığını göz önünde bulundurursak, uygun fiyat seçenekli paketleriyle sağlık sigortasına sahip olmak günümüz için en akıllıca çözüm olmakta” açıklamalarında bulundu.

‘TSS’de gelişim trendi devam edecek’

Risk gerçekleşmeden önce sigorta güvencesine sahip olmanın gerekliliğine dikkat çeken Gölpınar, “Sigortacılık, bireylerin zor zamanlarında yanlarında olan bir hizmet. Sağlık sigortaları da bireylerin hayatlarına direkt dokunan bir alan olduğu için her zaman ayrı bir öneme sahip. Ülkemizde sağlık bilincinin artması, sağlıkta hastane hizmetlerinin gelişmesi, özel hastane sayısının artması ve her bütçeye hitap etmesi ile uygun bir seçenek olan tamamlayıcı sağlık sigortasına güven gelişmiş durumda. Bu nedenle gerek bireysel gerekse kurumsal alanda tamamlayıcı sağlık sigortasının gelişim trendinin devam etmesini bekliyoruz. Sadece bireyler için değil işverenler için de çalışana sağlanan çok faydalı bir yan hak olması açısından da önümüzdeki dönem TSS’ye gösterilen ilgi devam edecektir. Sağlık riski ile karşılaşıldığında, risk gerçekleşmeden önce bu güvenceye sahip olunması çok önem arz etmekte” ifadelerini kullandı.

“Prime odaklanılan bir dönemde olsak dahi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, her bütçeye hitap eden ekonomik paketleri, geniş hastane ağı ve poliçeye ek hediyeleri ile her zaman revaçta olan bir ürün olmaya devam edecek” diyen Coşkun Gölpınar, “Doğa Sigorta olarak Doğru Adım Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ürünümüzde sunduğumuz limitsiz yatarak tedavi poliçesi, limitsiz yatarak tedavi ve ayakta hizmetler için 6 adet ekonomik paket, limitsiz yatarak tedavi ve 10 adet ayakta hizmet seçenekli toplam 3 paket ile bireysel müşterilerimize uygun poliçe seçenekleri sunmaktayız. Bunlara ek olarak A+ ürünü dediğimiz prim farkı ödenerek yatarak tedavide 10.000 TL muafiyetli özel hastanelerin de kullanabileceği ek poliçe seçeneğimiz de bulunuyor. Bireysel tamamlayıcı sağlık sigortamızda bu paketlerin hepsinde Check Up+ geniş kapsamlı diş paketi, 7/24 Medline Acil Sağlık Hizmetleri ve ambulans hizmeti olarak zengin bir paketi sigortalılarımıza hediye ederek hizmet vermeyi sürdüreceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.