Dolar 20,1790
Euro 21,6133
Altın 1.257,83
BİST 4.768,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Çar 25°C
Per 24°C
Cum 23°C
Cts 23°C

Levent Korkut: 2022 Mottomuz “Güçlü Acente Güçlü Sektör”

Levent Korkut: 2022 Mottomuz “Güçlü Acente Güçlü Sektör”
6 Ocak 2022 22:35

2021 yılında sigorta acenteleri neler yaşadı? Sorunları Neler? 2022 yılında sigorta acentelerinin beklentileri neler? Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Acenteleri İcra Komitesi – TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut sorularımızı yanıtladı.

2022 Yılının Ekonomik Ve Sosyal Anlamda Daha İyi Bir Yıl Olmasını Temenni Ediyoruz

Sohbetimize en başta özel bir soru ile başlamak isteriz. Şahsınızın bu denli yoğun bir tempoda mesai harcamanıza karşın ailenize karşı olan düşkünlüğünüzü bilerek önce siz ve ailenizi dinleyerek sohbete başlamak istedik. 2021 gibi zorlu bir yılı geride bıraktığımız şu günlerde, 2022 ye dair kendiniz ve sevdikleriniz için genel temenni ve beklentilerinizi dinlemek isteriz. 2022 sizin için ve aileniz için ne ifade ediyor?

Öncellikle, 2022’nin Türkiye’ye ve tüm dünyaya sağlık, huzur, refah ve sevgi getirmesi dilerim. 2021 yılında olumsuzlukları aşarak milletimizin birlik ve beraberlik duygusu ile umutlarını daima diri tutup büyüttüğü bir yıl olmasını ve tüm insanlığa güzel şeyler getirmesini temenni ediyorum. 2022 yılının ekonomik ve sosyal anlamda daha iyi bir yıl olmasını temenni ediyoruz.

Oto Yedek Parça Ve İkame Araç Temininde Güçlükler Yaşadık

Covid19 pandemisi sürekli yeni varyasyonlarla insanlığı ve tüm eko-sosyal hayatımızı etkilemeye devam ederken bir de ekonomik göstergelerin bozulan dengesi eklenince 2021 hepimiz için ‘’uzun bir karabasan’a dönüştü’’. 2021’yi ekonomik ve sosyal açıdan kısaca özetlemeniz bizler için aydınlatıcı olacaktır.

Bizler 2021 yılında, sektörün sıkıntılarını anlık takip edip, çözüm önerileri ile birlikte ilgili mercilere ilettik ve iletmeye devam ediyoruz. TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) olarak ülkemizin geleceğinden umutluyuz. Bizler, ülkemizin refah ve zenginlik seviyesini artırmak, acentelerimize iş ve aş imkânı oluşturmak için çalışıyoruz. Zor dönemlerden geçiyoruz. Ancak bunların hepsi geride kalacak. Açıkçası, bu anlamda umudumuzu ve şevkimizi hiç kaybetmedik. Önemli olan bu süreçte birlik ve beraberlik içinde birbirimize destek olmak. Sektör olarak çok daha güzel şeyler başaracağımıza inancımız da tam. 

2021 yılında pandeminin etkileri devam ederken yılın sonlarına doğru gerçekleşen döviz kur artışı bizler için yeni bir süreç başlattı. Bir taraftan ticari işletme olarak gelir-gider dengemizi sağlamaya çalışırken, bir taraftan da sigortalılarımızın hasarda eksik sigortaya maruz kalmamalarını teminen, sigorta bedellerini güncellemek için çaba sarf ettik.

Yine 2021 yılında otomotiv ve lojistik sektörü kaynaklı oto yedek parça ve ikame araç temininde güçlükler yaşadık. Bu dönemde, sigortalılarımızın bu alanlarda karşılaştıkları sorunları çözebilmek için yoğun mesai harcadık.

Maalesef bu sorular kısmen de olsa 2022 yılına da taşındı. Ülkemiz sigortacılık sektörü, bu süreci de diğer süreçlerdeki gibi yüzünün akıyla atlatacaktır.

Müşterilerimize, Bu Dönemde Sigortaya Daha Çok İhtiyaç Duyacaklarını Anlattık

Kendi alanında dinamik ve farkındalığı ile güçlü olan bir Meslek Örgütünün liderisiniz. Sanırım 2021 yılı liderliğinizin en zorlu dönemlerinden birisi oldu. Bu vesile ile 2021’i kurumunuz ve ekibiniz ve hatta tüm paydaşlarınız, acenteleriniz, müşterileriniz için nasıl değerlendirirsiniz?

Bu soruyu uçtan-uça sormak istedik zira ekibiniz, acente meslektaşlarınız ve müşterileriniz kurumunuzun ayrılmaz bir parçası olarak bir bütünlük taşıdığı için vereceğiniz cevap bir anlamda bütünleyici politikalarınızın da özeti niteliğinde olacaktır.

Acenteler olarak sahada yoğun çalışmalar içerisinde olduk ve pandemi döneminde sigortanın çok önemli bir ihtiyaç olduğuna vurgu yaptık. Sigortalılarla yalnızca iş ilişkisi içerisinde olmadık ve bize duydukların güveni boşa çıkarmadık. Cansiperane faaliyetlerimizi sürdürdük. Pandemi sürecinde, sektörün iş kaybı yaşamaması, sigortalının mağdur olmaması için, acenteler olarak canla başla çalıştık. Pandemi de olsa, dolu da olsa, deprem de olsa, sel de olsa, sigortalımızın yanında olduk, olmaya devam ediyoruz. Anadolu’nun en ücra köşelerinde bu güven ilişkisi ve sorumluluk bilinciyle sigortalılarımızın yanında durduk.

Pandemi bize bir kez daha gösterdi ki; satış odaklılık yerine hizmet odaklı olmayı ve güven unsurunu ön plana çıkarmayı hedeflemeli, böylelikle de sektörümüzü büyütmeliyiz.

Hepimizin bildiği üzere, Pandemi sürecinde, müşterilerin satın alma eğilimleri, tüm sektörlerde olduğu gibi, sigorta sektöründe de farklılık gösterdi. İnsanlar, pandeminin tetiklediği kaygı ve korku ortamında, sigorta harcamalarını kısmak istediler. Bizler acente olarak; müşterilerimize, bu dönemde sigortaya daha çok ihtiyaç duyacaklarını, poliçe iptallerinden kaçınmaları gerektiğini anlattık. Poliçe yenilemelerinin yapılabilmesi için çok efor sarf ettik.

Bakınız, bizler acente olarak sigortalılarla sadece iş ilişkisi içerisinde değiliz. Bizim müşterilerimizle aynı zamanda gönül bağımız var. Düşününki, bu kişiler, servetlerini, evlerini, sağlıklarını, çocuklarının geleceklerini bizlere emanet ediyor. Milyonlarca liralık fabrikalarını bizim aracılığımızla sigortalatıyor. Burada yapacağımız ufak bir hata, kişilerin tüm birikimlerinin bir anda yok olmasına neden olabilir. Ama sigortalılar bize güveniyor. Bizler de bu güveni boşa çıkartmamak için, 7/24 sigortalımızın yanında oluyoruz.

Pandemi sürecinde de gerek telefon, e-posta ve benzeri yöntemlerle, gerekse ihtiyaç durumunda yanlarına giderek hizmet vermeye devam ettik. Bu çabalarımız neticesinde, çok şükür ciddi bir iş kaybı yaşamadık. Ancak, Anadolu’da, özellikle küçük yerleşim yerlerinde, hem sigorta pazarının oto branşına bağlı olması, hem pandemi döneminde dijitalleşme bahanesiyle yapılan haksız rekabet ve kötü uygulamalardaki artış, hem de poliçe fiyatlarındaki düşüş nedeniyle, acente meslektaşlarımız zor günler yaşadı, yaşamaya da devam ediyor.

SAİK Olarak, 2022 Yılında Mottomuz “Güçlü Acente Güçlü Sektör

2022’yi nasıl kurumunuz ve ekibiniz açısından nasıl görüyorsunuz? Bu yıla dair beklenti ve hedefleriniz nelerdir? 2022 yılında üreteceğiniz politikalar ve çalışmalarınıza dair ipuçları almak ve okurlarımız ile paylaşmak isteriz.

SAİK olarak, 2022 yılında mottomuz “Güçlü acente güçlü sektör” şeklindedir. Acenteler için en önemli noktalar risturn, araç satışlarında devir zeyli, doğrudan tazmin ve komisyon artışının olmasıdır. Bu konuların çözümü için büyük uğraş veriyoruz. Bazı acenteler bizim dijital satış enstrümanlarına karşı olmamız gerektiğini düşünüyorlar. İnternet üzerinden poliçe satışına karşı değiliz fakat teknolojik olarak bu alanda acentenin güçlü olduğu 7/24 müşteriye ulaşım ve yakın olmak gücünü teknoloji ile birleştirip bu ortak taraftan istifade etmeliyiz. Kanunen yetkilendirilen aracılar dışında, hiçbir kişi ya da firmanın sigorta satışında rol almasını kabul etmiyoruz. Zira sigorta çok teknik bir iştir. Doğru bilgilendirme, kapsamlı hizmet sunuşu ister. En ufak suiistimallere dahi kapalıdır. Bakınız, pandemi bahanesi ve Mesafeli Satış Yönetmeliği süreçlerindeki boşluk nedeniyle, dijital satış öne çıkarıldı. Kanunen yetkili kılınmayan firmaların internet siteleri üzerinden sigorta poliçesi satıldı. Sonrasında çok vahim bir şey oldu. Bugüne kadar görmediğimiz sayıda sahte poliçe, kredi kartı dolandırıcılığı, sigortalıdan habersiz poliçe iptali gibi olaylarla karşı karşıya geldik. Yüce Meclisimiz 2006 yılında Sigortacılık Kanununu yaparken, sigorta aracılarını kayıt altına almayı, aracıların belli niteliklere sahip, eğitimli olmasını, ilgili mercilerce denetim altında tutulmasını boşuna öngörmemiş. Sektörümüzün ve vatandaşlarımızın mağdur olamamalarını teminat altına almak için, Sigortacılık Kanununun getirmiş olduğu bu kazanımdan asla vaz geçmemeliyiz.

2022 yılında acentelerimize yönelik kapsamlı bir eğitim projesi geliştirdik. Türkiye Sigorta Birliği ile ortaklaşa hazırladığımız bu proje ile acentelerimiz hem teknik konularda hem de pazarlama, finans, iletişim ve işletme yönetimi gibi pek çok alanda eğitim vereceğiz.

Ayrıca, TARSİM, SBM, TÜRKRE gibi sektörel paydaşlarımızla elektronik ortamda acentelerimize yönelik çeşitli seminer ve konferanslar gerçekleştireceğiz.

Antalya Sigorta Acenteleri Derneği öncülüğünde 3-5 Mart 2022 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek olan Sigorta Fuarına da katkı sağlamaktayız. Ülkemizde ilk kez gerçekleştirilecek olan bu fuarın sigortacılık sektörümüze yaraşır bir şekilde gerçekleşmesi için olanca gücümüzle çalışıyoruz. Fuarla ilgili bilgi almak isteyen okurlarımız adresli internet sayfasını ziyaret edebilirler.

https://www.sigortacilikfuar.com/

3-5 Mart 2022 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek olan Sigorta Fuarı
3-5 Mart 2022 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek olan Sigorta Fuarı

2022 Yılında Sigortacılık Sektörünün Ciddi Bir Sıçrayış Yakalayacağını Düşünüyorum

2022’yi genel olarak sigorta sektörü, STK örgütlenmesi ve dinamikler ve nihayetinde ekonomimiz açısından değerlendirmenizi istesek bize nasıl bir tablo çizersiniz? zaman zaman büyük bir karamsarlığa kapılmamıza rağmen, hümanizm duygumuz ve ülkemize olan bağlılığımız bize umut aşılamaktadır. Tüm bu parametreleri bir araya getirince 2022 de bizleri neler bekliyor? İçinizden geldiği gibi tüm düşüncelerinizi okurlarımıza aktarmak bizleri mutlu edecektir.

Levent Korkut TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu
Levent Korkut TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu

2022 yılında, Sigorta Şirketlerimizden, Kurumlarımızdan beklentilerimiz, öncelikle acente komisyonlarının yükseltilmesidir. Sonrasında, acenteye alternatif dağıtım kanalı arayışında olunmamasıdır. Eskiler demeyeceğim, benim gibi tecrübeli arkadaşlar bilirler, geçmişte yanlış poliçe satışından, satış sonrası hizmet sunulmamasından çok çektik. Sektör defalarca denedi. Hepsi kötü sonuçlandı. Artık bunlardan vaz geçelim. Hep birlikte, mevcut dağıtım kanallarımızı güçlendirelim, geliştirelim. İş yapış şekli ve aracılık yetkilerin sınırları çizilmeli; kim, kimin temsilcisi ve vekili belirlenmelidir. Hep birlikte iş yapma ve davranış reflekslerimizi geliştirmek zorundayız. Sigorta penetrasyonunu ancak hep birlikte ve koordineli bir biçimde çalışırsak artırabilir, ülkemiz sigorta sektörünü hak ettiği noktaya getirebiliriz. Bu kapsamda, öncelikle sigortalının sektöre olan güvenini, farkındalığını arttırmaya, müşteri memnuniyeti ve kaliteli hizmet anlayışını tüm iş süreçlerimizde ön planda tutmaya odaklanmalıyız. Ben 2022 yılında pandeminin olumsuz etkilerinin azalacağını, ekonomik büyüme ile birlikte sigortacılık sektörünün ciddi bir sıçrayış yakalayacağını düşünüyorum. Bu vesile ile sigortacılık sektörüne özel önem veren Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nurettin Nebati’ye, Sektörel Kurum ve Kuruluşlarımızın yetkililerine ve mesleğimizin gelişimine yönelik çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimi sunuyor, yayın hayatınızda başarılar diliyorum.