DOLAR 18,4640
EURO 17,8440
ALTIN 968,63
BIST 3.260,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Açık
İstanbul
27°C
Açık
Çar 27°C
Per 25°C
Cum 25°C
Cts 24°C

Levent Korkut İle Sektörü Değerlendirdik

Levent Korkut İle Sektörü Değerlendirdik

Sigorta Sektöründe ki güncel gelişmeleri TOBB SAİK Başkanı Levent KORKUT ile değerlendirdik.

Covid-19 pandemisi derken 2020 sonuna yaklaştığımız şu günlerde Sigorta Sektöründe ki güncel gelişmeleri TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut ile değerlendirdik.

2020 yılında sigorta sektöründe bir çok önemli adım ve yapılanma hayatımıza girdi. SEDDK’nın kurulması bu anlamda en büyük yenilik oldu bizler için. SEDDK’nın kurulması ve 6 ay gibi kısa bir sürede yürüttüğü çalışmaları nasıl okumamız lazım?

SEDDK’nın kurulması,  yapılanması tabii ki 2020. Ancak,  unutulmaması gereken husus ise 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB olarak Ankara’da düzenlediğimiz Türkiye Sektörel Ekonomik Şura da Maliye ve Hazine eski Bakanı Berat Albayrak ve 6 Bakanımızın katıldığı toplantıda söz verildiğine kürsüden Sigorta Sektörünün BDDK ya bağlanmasının sektörün Bankacılık sektörü yanında üvey evlat muamelesi göreceği ve zati Bankaların aşırı baskıcı tutumlarının haksız rekabet yarattığını ve sektörün bu nedenle gereken büyümeyi sağlayamadığını 1000 civarı Bürokrat, Milletvekili Oda Başkanları ve katılımcılar huzurunda söylediğimde Bakan Berat beyde cevaben benim bu konudaki tespitime katıldığını ve BDDK konusunu tekrar değerlendireceklerini bildirdi.

Levent Korkut İle Sektörü Değerlendirdik | 7 Aralık 2020

Daha sonrası İstanbul’da Yetkili Otomobil Bayileri Derneği OYDER tarafından düzenlenen toplantıda Bakan Berat beye SEDDK konusunun önemini bir kez daha anlattığımda ikna olduğunu ve bu konuda çalışma yaptıkları mesajını iletti.

SEDDK 6 aylık sürede doğaldır ki yeni bir personel yapılanması, tayinler, atamalar, fiziki yapılanma işleriyle yoğun bir şekilde çalışmakta olup geçmiş çalışmaları, yarım kalmış konuları ki, bunlardan bizim için en önemlisi 9 Mayıs 2020 tarihinde biz Acentelerin hiç bir bilgisi olmadan gece sabaha karşı çıkarılan mesafeli satış yönetmeliği ile ilgili bizim talebimiz üzerine Taslak çalışması yaparak tarafların görüşüne sundu.

Levent Korkut İle Sektörü Değerlendirdik | 7 Aralık 2020

Taraflar olarak TŞB ve SAİK her birimiz paydaşlarımıza ileterek söz konusu taslak hakkında görüşleri alıp bunları harmanlayıp SAİK görüşünü bildirdik. Muhtemelen TSB de kendi görüşünü bildirmiştir.

Acente tabanımızın ciddi beklentileri olup en kısa sürede de sonuçlandırmamız gerekmektedir

Bir kez görüşlerimizin karşılıklı değerlendirmesini SEDDK ve SAİK olarak yaptık. Taleplerimiz SEDDK tarafından değerlendirilerek kısa sürede tekrar bir araya gelerek Taslak üzerinde mesafe alacağız. Tabiiki SEDDK nın yeni kurulması ve yapılanma süreci içerisinde olmaları nedeniyle kanaatimce süre ihtiyacını normal görüyorum. Fakat Acente tabanımızın ciddi beklentileri olup en kısa sürede de sonuçlandırmamız gerekmektedir.

TSB ve SEDDK’nın geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek 2021 yılına yönelik politikalarını gözden geçirmeleri, Birlik ve Beraberlik mesajı vermeleri sektörümüzün özlediği tablolardan bir tanesi. Bu birliktelik mesajlarını ve  resmini Levent KORKUT olarak nasıl buluyorsunuz?

TSB ve SEDDK nın bir araya gelmesi 2021 yalına ait birlik mesajı vermesinden doğal bir şey zati olamaz. Biliyorsunuz Sektörün iki en önemli paydaşı olan TŞB ve Biz Acenteler Bağlı olduğumuz ve sektörümüzün en tepe İcra organı olan SEDDK ile Birlik beraberlik ve destek içerisinde olmalıyız.

Aksi düşünülemez.

Son haftalarda bazı medya organlarında SEDDK için oldukça erken ve keskin eleştiriler okumaya başladık. 6 Aylık bir kuruluş hikayesi olan ve pandemi dönemine rağmen önemli işler yapmak için büyük gayretler gösteren SEDDK için bu eleştiriler sizce erken ve ön yargılı bir yaklaşım değil midir?

SEDDK ile ilgili olarak bazı yazılı medyada çıkan haber ve benzeri haberler göreve geldiği henüz altı ay olan insanları ve en önemlisi Sigorta sektörüne düzenleme, denetleme göreviyle Sigortacılığın ve sektörün gelişmesine katkı sağlayacak ve kurulması anlamında başlangıcından bu yana TOBB-Sigorta Acenteleri İcra Komitesi olarak destek verdiğimiz bir kurumu yıpratmaktan öteye kimseye bir fayda sağlamaz. Ancak,  sektörel düzenleme ve denetlemenin kurdukları menfaat düzenini bozacağını öngören bir takım kişi ve kuruluşları ise rahatsız ettiği aşikardır.

Hep birlikte Kurumu yıpratma amaçlı bu gibi haberleri yapan ve yaptıranları tesbit ederek doğrunun ortaya çıkarılması ve çamur at izi kalsın alışkanlıklarımızı terk etmenin elzem olduğu inancındayım.

Bu vesile ile de,  Acentelerin sorunları ve çözümü hususunda yakın çalışma içerisinde bulunduğumuz SEDDK Yönetim Kuruluna karşılıklı dayanışma içerisindeki çalışma ve sorunlarımıza gösterdikleri duyarlılık için teşekkür eder, bu vesileyle sektör olarak bu tür olaylar karşısında duyarsız kalmamamız gerektiğinide kamuoyuyla paylaşırım.

Piyasa algımız,  dünya görüşümüz ve eleştiri marjımız farklılık gösterebilir. Fakat temelde hepimizin aynı gemide olduğumuzu düşündüğümüzde SEDDK’nın 2021 çalışmalarının desteklenmesi noktasında şahsınızın görüşlerini dinlemek isteriz.

SEDDK nın hem insan Kaynakları ve de fiziki olarak yapılanma sürecinin sonuna geldiğini ve bundan böyle çok hızlı aksiyon alarak öncelikli olarak Mesafeli satış yönetmeliği ve sonrasında Kasım ayında karşılıklı yapmış olduğumuz toplantıda kendilerine ilettiğimiz acentelerin beklentileri üzerinde olumlu dönüşlerini beklemekteyiz. Ama önceliğimiz Sektörün tüm paydaşlarıyla birlikte sektörü ileriye taşıyacak, operasyonel yükleri azaltacak, dijital poliçe, illegal ekran paylaşımı, haksız rekabet, Trafik ve kasko branşı dışında sektörü ölçek ekonomisine göre büyütebilecek projeler yapıp bir an önce aksiyon almalıyız diye düşünüyorum.

Son olarak 2021 yılına az bir zaman kalmışken Sigorta Sektörünün Kurum ve kuruluşlarına,  Sigorta Acentelerine ve sigortalılara neler demek istersiniz?

SEDDK, TSB, TOBB-SAİK ve SEİK, Brokerler Derneği hep birlikte sektörümüzün ve bizlerin geleceği için,

’Bir Olmalıyız, Birlik Olmalıyız’’

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.