Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Paz 23°C
Pts 23°C
Sal 25°C
Çar 23°C

SEDDK OHAL Kapsamında Kararlar Aldı

SEDDK OHAL Kapsamında Kararlar Aldı
12 Şubat 2023 21:30

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu SEDDK İlan edilen Olağanüstü Hal kapsamında depremden etkilenen bölgelerde acenteler ve eksperler için sigorta hasar süreçlerini etkin şekilde yönetmeleri adına aşağıdaki kararları aldı.

Alınan kararlar

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 13,5 milyon vatandaşımızı etkileyen tarihin en büyük deprem felaketi için Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu olarak bağlı bulunan tüm kurumlar ve sektör paydaşlarıyla finansal ve operasyonel çalışmaları ivedilikle sürdürüyoruz.

İlan edilen Olağanüstü Hal kapsamında milletimizin yanında yer alarak depremden etkilenen vatandaşlar ve kurumlarımız ile sahada zor şartlarda görev yapan acenteler ve eksperlerimiz için sigorta hasar süreçlerini etkin şekilde yönetmeleri adına aşağıdaki kararlar alınmıştır.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/02/20230211M1-1.pdf

Bu çerçevede OHAL ilan edilen illerde

 • 6/2/2023 ve 1/5/2023 tarihlerinde vadesi sona eren tüm branşlardaki sigorta poliçelerinin yürürlük süreleri, prim tahsilatı en erken 1/5/2023 tarihinde yapılmak üzere 1/5/2023 tarihine kadar uzatılmıştır.
 • 6/2/2023 ve 1/5/2023 tarihleri arasında yürürlüğü sona eren zorunlu deprem sigortası poliçelerini, prim tahsilatı en erken 1/5/2023 tarihinde yapılmak üzere otomatik olarak yenilenecektir. (Ağır hasar hariç)
 • 6/2/2023 ve 1/5/2023 tarihleri arasında tüm sigorta branşlarında geçerli olmak üzere yeni tanzim edilecek poliçelerde prim tahsilat tarihini en erken 1/5/2023 olarak belirledik.
 • Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası ve zorunlu deprem sigortası poliçelerinde madde 3’e ek olarak prim ödemelerinde en az 6 taksit yapılması zorunluluğu getirilmiştir.
 • Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçelerinde madde 3 ve madde 4’e ek olarak poliçenin zamanında yenilenmemesi sebebiyle yapılması gereken ilave prim (sürprim) ödemeleri iptal edilmiştir.
 • 6/2/2023 ve 1/5/2023 tarihleri arasında prim tahsilatı yapılamaması sebebiyle iptale konu olabilecek tüm sigorta branşlarındaki poliçelerde sigorta şirketlerinin poliçe iptal etme yetkisi 1/5/2023 tarihine kadar geçici olarak kaldırılmıştır.
 • Rizikonun gerçekleştiği hasarlarda tüm sigorta branşlarındaki poliçelere ilişkin olarak hasar ihbarlarının ve tazminat ödemelerinin sigorta şirketleri tarafından öncelikli olarak değerlendirilmesi talimatları verilmiştir.
 • Tüm illerde geçerli olmak üzere sigorta acenteleri, sigorta ve reasürans brokerleri ile sigorta eksperleri için Statik IP kullanım zorunluluğu 1/5/2023 tarihine kadar geçici olarak kaldırılmıştır.
 • Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından yapılacak olan tüm sınavlar (eksper, acente teknik personel, hayat dışı sigorta hakemliği) 1/5/2023 tarihinden sonraki bir tarihe ertelenmiştir.

Türk Reasürans ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu Deprem Bölgesinde

Türk Reasürans ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu da ilk depremin yaşandığı andan itibaren deprem bölgelerine intikal ederek gerek merkez gerekse saha çalışmalarıyla aşağıdaki adımları hayata geçirmiştir.

 • Tahsilat sorununun poliçe yenilemesine mani olmaması için gerekli tedbirler alınmıştır
 • AloDask125 çağrı merkezi açılarak 7 gün 24 saat olarak çalışmaya başlamıştır
 • IVR, sms, web ve e-devlet üzerinden hasar ihbarı alınması için altyapı tamamlanmıştır
 • 10 Şubat 2023 itibarıyla 30 bini aşkın hasar ihbarı işleme alınmış olup TOBB-SEİK ile koordineli şekilde eksper görevlendirmelerine başlanmıştır.
 • Deprem bölgelerinde sahaya çıkacak 600 eksperin yanı sıra üniversitelerin ilgili bölümlerinden akademisyenlerin genel hasar durumu raporu hazırlamaları istenmiş olup sürecin hızlandırılması adına gerektiğinde ilave tedbirler uygulanacaktır.
 • Deprem tırı ilk olarak Kahramanmaraş’a yerleşerek hizmete başlamış olup diğer mobil ofisler ise 13 Şubat itibarıyla faaliyete geçecektir.
 • Yıkık binalar için ivedi bir şekilde tazminat süreçleri başlatılmış ve 24 saat içinde ilk hasar tazminat ödemesi yapılmıştır.

SEDDK olarak deprem gelişmelerini ve arama-kurtarma çalışmalarını yakından izliyor, çalışmalarımızı tüm paydaşlarla eşgüdümlü şekilde güncelliyoruz.

Kamuoyuna duyurulur.