Dolar 30,9973
Euro 33,5785
Altın 2.019,85
BİST 9.312,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Açık
İstanbul
12°C
Açık
Per 16°C
Cum 18°C
Cts 18°C
Paz 15°C

Hakan Eren: Sektöre Yeni Ürünler Kazandırıyoruz

Hakan Eren: Sektöre Yeni Ürünler Kazandırıyoruz
16 Ekim 2021 13:57

Nurer Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Eren sorularımızı yanıtladı. Sigorta sektöründe uzun yıllar profesyonel yöneticilik yaptınız, bu deneyiminizi kendi şirketinizi kurarak taçlandırmanız son derece gurur verici olsa gerek. Sigorta sektöründe ki geçmiş başarılarınızı ve NURER Sigorta’nın kuruluş hikâyesini okurlarımıza anlatır mısınız? Genç girişimcilerin sigortacılığı tercih etmesinde söyleyeceklerinizin büyük bir değer yaratacağına inanıyoruz.

Nurer Sigorta
Nurer Sigorta

Üniversiteyi bitirdik den sonra sigortacı olmak gibi bir planlı düşüncem yoktu. Ancak yapacağım işin benim mizacıma uyumlu olması şartı vardı. Bu iş kesinlikle insan odaklı bir iş olması ve rutin bir iş olmaması şartı ile iş başvuruları gerçekleştirirken, Hayat sigortacılığı yapan bir şirket ile saha satış pozisyonunda işe başladım. Bu işi kısa zamanda çok sevmiştim. İnsanların hayatlarına dokunuyorsunuz. Onların hayat planlamasına ve duygularına ortak oluyorsunuz. Yeni insanlar ve yeni yüzlerle tanışıyormuşsunuz. Hayatta para biriktirmekten çok, insan biriktirmeyi tercih edinen biri oldum.

Zaman içinde bu birikim bu Network zaten paraya dönüşeceğini biliyordum. İşimi çok severek yaptım. Çalıştığım her kurumda kaç kişi olursa olsun hiç ikinci olmadım çünkü benim için ikincilik ile sonunculuk aynı şey Birisi bir şeyi yapıyorsa ben bir farklı daha iyisini yapacağımı biliyordum. Bu hep böyle oldu. Kurumsal hayattan ticarete dönüş hikâyem Bazen sevmediğinizden dolayı gitmezsiniz ve yorulduğunuzdan dolayı terk edersiniz. Kurumsal dünyanın egoları başarının ve kalitenin önüne geçiyor. Büyük şirketlerde sizin başarınız alkışlanırken, bu başarı kimlerin egolarını rahatsız ediyorsa o gün yorulmaya başladığınız gün oluyor. Ticaret çok daha zor bir iş birçok parametre var işin içinde. Ben 1.600 TL sermaye ile çıktım bu yola 2014 de 90 kişinin çalıştığı 100.000 milyon cirosu olan bir aracı kurum Haline geldik.

Hayalleriniz yok ise başarı için bir nedeninizde yoktur. Benim hayatım hep zorunlukla geçti. Ailemin hiç refahına ortak olamadım hep onların hayatına ortak oldum. Başarısız olma şansım hiç olmadı. Çünkü benim hayatımda başarısızlık konforu sağlanabilecek bir desteğim olmadı. Gençlere tavsiyem sevdikleri işi yapsınlar ve kimsenin gündemini kendi gündemleri yapmasınlar. Gündemi kendileri yaratsınlar ve onun peşinden koşsunlar.

NURER SİGORTA, klasik sigortacılık ürünlerinden çok, yenilikçi ve hareketli ürünlere odaklanmış durumda. Çalışmalarınız ve başarılarınız bunları gösteriyor. Hedefinizde olan ürünler ve bunlara dair performansınızı okurlarımıza anlatmanız hepimize övünç kaynağı olacaktır.

Hakan Eren Kimdir?
Nurer Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Eren

Türkiye sigorta pazar büyüklüğü 20 yıllık süreçte döviz cinsinden ve enflasyon artışlarını da temel alırsak hiç büyümediğini görüyoruz. Servetler büyüyor Evlerin fiyatları, iş yeri fiyatları, Araç fiyatları değişiyor ama sektör ihtiyacı aynı oranda değişmiyor ve sektör pazar büyüklüğü büyümüyor. Bir de tam tersi sektörde sigorta şirketi ve aracı sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Bu pastada sürekli payını arttıran bankalar ve dijital sigortacılık platformlar da payını artırıyor. Durum böyle olunca bizde bir şeyleri farklı yapma ihtiyacı hâsıl oluyor. Oto kaza branşı dışındaki alanlarda niş ürünlerde yol alıyoruz. Yapmış olduğumuz üretimin yüzde 85 ini diğer sektördeki aracı arkadaşlarımızın olmadığı ürünlerde gerçekleştiriyoruz.

Sigortacılık alanında yeni ürün çıkarmak bunu sigorta şirketlerine kabul ettirmek ve bunu sahada penetrasyonunu başarılı bir şekilde yapıp bu havuzdan doğru hasar oranları ile tüm paydaşları mutlu ederek işin devamlılığını sağlamak kolay iş değil. Bizde her zaman Zor olana talibiz, Sektöre yeni ürünler kazandırıyoruz ve bu pastayı biraz büyütebiliyorsak ülkemiz adına sektör adına bir şeyler yapabiliyorsak ne mutlu bize

Gelecek 5 yıl içerisinde bazı sigorta ürünlerinin öne çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu ürünler neler olacaktır? 5 yıllık dönemde hangi müşterilere ulaşmayı hedefliyorsunuz?

Digital sigortacılık, kurumsal kaynak geliştirme, alternatif dağıtım kanalları sektörümüzün olmaz ise olmazları. Bir Sigorta Acentesi ve aynı zamanda Brokeri olarak bu kanallarda ki başarılarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Bir Sigorta acentesi sahibi olmanız yanında birçok sosyal projede de bulunarak toplumumuzun sigorta bilincini de artırmayı hedeflediğinizi biliyoruz. Buna yönelik önemli bir proje olan ESİB (Esnafın Sigorta Bilincinin Güçlendirilmesi Projesi) içerisinde yer edinmeniz sizin için ne anlam ifade ediyor?

Son olarak ülkemizde sigortacılık yapan ve sigorta şirketlerine yatırım yapmak isteyen kurum ve kişilere neler tavsiye edersiniz? Neden sigortacılığa yatırım yapmaları gerekir?

Sigorta sektöründe gelecekte neler olur sorusu kolay bir soru değil, sebebi dünya neye gebe bunu bilmiyoruz. Örneğin pandemi birçok yenilik getirdi bu sektörde pandemi ile birlikte şunu söyleyebilirim Zorunlu ve keyfi seyahatlerde bir seyahat sağlık poliçesinin önemi çok büyüdüğüne inanıyorum Salgın hastalık teminatlı poliçelerin önemi artacak. Bunun yanında küresel göç ile birlikte ülkemizde yer alan yabancıların başta sağlık sigortası olmak üzere ihtiyaçları Bunun dışında finansal sigorta araçlarının çok daha yaygınlaşacağını düşünüyorum.

Pandemi ile birlikte finansal alanda darlaşma ve finansal verilerde şirketlerin olumsuz etkilenmesi Gayri nakdi kredilere ulaşma zorluğu ile birlikte kefalet senedi olmak üzere, İnşaat sektöründeki bina tamamlama ve kira garantileme poliçelerin yaygınlaşacağını Mesleki anlamda meslek sorumluk sigortalarının içeriğinin günümüz şartlarına uygun hale gelerek farklı ürünler olacağını, Ama en önemlisi ben çok büyük bir pazar olarak görüyorum bu ürünü bizde 2 yıldır pazarlıyoruz. Sektörün hastalık ve sağlık branşı pazarını da çok büyüteceğine inandığımız ve devletin de bunu teşvik ettiği sağlık turizmi güvence poliçesi olacaktır.

Türkiye kamu kurumları ile sendikalar ile esnaf odaları ile 100 yakın çalışmamız var. Bizim sahada bir amacımız var sigorta bilinçli yüklemek, ihtiyacı açığa çıkarmak ve bu ihtiyaca satış yaparak insanları yeni sigorta ürünleri ile tanıştırmak. Biz sahada şunu gördük siz insanların faydasına dokunmak istediğinizde bütün kapılar size açılıyor. Önce fiyat satar dediler yapma başarısız olursun dedikleri her yere temas ettik ve çok başarılı olduk. Bunun tek sebebi var insanlar neyi aldıklarını ve ne işe yarayacağını ve ne zaman kullanacaklarını bilmeleri 7/24 her durumda müşterinin yanındayız. Şirket içinde nöbetleşe bir ekip çalıştırıyoruz.

Mesai saatleri dışında da hizmet devam ediyor. Diğer taraftan dijitalleşme günümüzün olmaz ise olması Müşteriye ulaşım maliyetleri çok yüksek. Pandemi ile birlikte akıllı telefonları elimizden düşürmüyoruz. Yeni dönem ilişkilerin yüz yüze değil sanal âlemde olacağını hep beraber görüyoruz ve bunu okuyoruz. Çağın gereğini yapmayarak bunun gerisinde kalarak yada bunun önünü kapatarak hiç bir yere varamayız. Gelecek çağ biz istesek de istemesek de dijital çağ… Bizim de KVKK uygun uzaktan mesafeli satış sözleşmesi prosedürlerine uygun güçlü bir ekibimiz var. Tek farkımız biz sektörde kimsenin satmadığı niş ürünleri satıyoruz.

Türkiye sigortacılığında yatırım yapmak isteyen yatırımcılara tavsiyem önce bir doğru fizibilite ile hangi ürünleri pazarlayacaklar. Bunu hangi kanaldan pazarlamak istiyorlar. Buna uygun bir görevdeşlik, yüksek inanmış bir ekibe sahipler mi? Egodan arındırılmış bir ekipten söz ediyorum. Türkiye’de sigortacılıkta çok büyük bir boşluk var bu boşluğu doğru analiz edip sermaye ile kaliteli insan kaynağını bir araya getirip iyi yöneten herkes iyi para kazanır. Yatırımcılar Türkiye’ye geliyor ancak girişimci mantığında alt yapılar ile buluşmuyorlar.

Hayatında limon dahi satmamış insanların sözleri ile bir yola çıkıp sonrada yıpranıp gidiyorlar. Yatırımcının gelmesinden daha çok yatırımcıyı mutlu etmek önemli. Benim düşüncem böyle…

ETİKETLER: ,