Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Açık
İstanbul
28°C
Açık
Cts 29°C
Paz 29°C
Pts 30°C
Sal 29°C

Paya Dayalı Kitle Fonlaması Nedir ve Nasıl Uygulanacak?

Paya Dayalı Kitle Fonlaması Nedir ve Nasıl Uygulanacak?
11 Şubat 2021 14:34

SPK tarafından tebliği 2019 yılında yayımlanan Paya Dayalı Kitle Fonlaması, hem girişimciler hem de yatırımcılar için birçok bilinmezle doluyken, fonbulucu.com tüm sorulara cevap olabilecek nitelikte bir eğitim serisini hayata geçiriyor. Bu yeni nesil finansman modeliyle girişimci ve yatırımcı ekosisteminde yepyeni bir dönemi başlatacak olan fonbulucu.com, bilinmeyenlere ışık tutmak üzere hazırladığı ücretsiz online eğitim serisinin ilkini 14 Şubat 2021’de gerçekleştirecek.

Türkiye’de girişimcilik ekosistemini geliştirme ve sermayeyi tabana yayma misyonuyla faaliyetlerini sürdüren fonbulucu.com, yeni nesil finansman aracı olarak tanımlanan Paya Dayalı Kitle Fonlamasının bilinmeyenlerini girişimci ve yatırımcılara aktarmak üzere yola çıktı. 2019 yılında SPK tarafından ikincil mevzuatı yayınlanan Paya Dayalı Kitle Fonlaması kapsamında 14 Ağustos 2020 tarihinde SPK’ya lisans başvurusu yapan ilk şirket olan ve yakın bir zamanda lisans alması beklenen fonbulucu.com, “Paya Dayalı Kitle Fonlaması nedir ve nasıl uygulanacak?” merkezinde yürüteceği online eğitim serisinin hazırlıklarını tamamladı. Katılımın ücretsiz olacağı eğitim serisinin ilki, 14 Şubat günü saat 18.00’da fonbulucu.com’un YouTube kanalı youtube.com/c/fonbulucu üzerinden gerçekleştirilecek.

Paya Dayalı Kitle Fonlaması Nedir
Paya Dayalı Kitle Fonlaması Nedir

Paya Dayalı Kitle Fonlaması Nedir?

Paya Dayalı Kitle Fonlaması Nedir?” sorusunun cevaplanmasıyla başlayacak olan eğitimde, bu yeni nesil girişim finansmanına girişimcilerin nasıl ulaşacağına, finansmanın ekosistem açısından önemine, neden tercih edilmesi gerektiğine ve nasıl yapılacağına kadar birçok konu irdelenecek. Eğitimde; başvuru koşulları, girişimlerin değerlemeleri, pay fiyatlarının nasıl oluşturulacağı, fonlama, kampanya başarısı için neler yapılacağı, seçim ve onay aşamaları, kampanya formlarının nasıl hazırlanacağı gibi bilinmeyenlere ışık tutulacak. Girişimcilerin veya girişim şirketlerinin kampanya sonrası süreçlerinin de tartışılacağı eğitim sürecinde, girişimci- yatırımcı ilişkisinin nasıl yürütülmesi gerektiği hakkında da bilgiler verilecek. Yanı sıra, finansal raporlar için fonbulucu.com’un oluşturduğu akıllı formlar girişimcilere tanıtılacak.

Yatırımcılara yeni nesil yatırımcılığın temel dinamikleri aktarılacak

Verilecek ücretsiz online eğitim, Paya Dayalı Kitle Fonlaması hakkında yatırımcılara da büyük destek olacak. Yeni nesil yatırımcılık olarak da tanımlanan sistemde kimlerin yatırımcı olabileceği, yatırımcı tanımı, limitler, nasıl kayıt olunacağı, e-devlet doğrulaması ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kayıtları ile payların nasıl satın alınacağı gibi konular işlenecek. Ayrıca, girişim kampanyalarında hazırlanan ve bir çeşit izahname olan Kampanya Bilgi Formu değerlendirmesine, yatırım kararının nasıl alınacağına ve portföy oluşturmanın önemi değinilen konular arasında olacak. Nitelikli ve nitelikli olmayan yatırımcı kavramlarının da ele alınacağı eğitim; yatırımların emanet yetkilisi olarak tanımlanan Takasbank ile yatırımcı ilişkileri, yatırımların girişimlere aktarılması ve takibi, imtiyazlar ve yönetime katılma, pay devirleri, başarısız olan kampanyalarda yatırımların iade süreçleri, girişimcilerin yatırımcılarına sunacakları bağımsız denetim raporları hususlarında da yatırımcılarının sorularını cevaplayacak.

fonbulucu.com Platformları Hakkında:

“Gelecekte var olmak üretimle ve teknolojiyle olacak! Araştıran, üreten, geliştiren bir toplum olmalıyız” görüşünü içselleştiren fonbulucu.com platformları, Anadolu’nun kadim geleneği imeceyi online platformlarda yeniden canlandırarak, Türkiye’de girişimcilik ve yatırımcılık ekosistemini geliştirmek ve sermayeyi tabana yaymak için 2016 yılında kuruldu. İlk olarak Ödül ve Bağış Temelli kitle fonlama modeliyle fikir, proje ve buluş sahiplerini, girişimlere finansal destek sağlayanlarla bir araya getirerek kısa sürede 24 bin kayıtlı üyeye ulaştı. fonbulucu.com, kurulduğu günden bugüne kadar 180 Milyon TL’yi aşan fonlama talebi alarak girişimci ve yatırımcılara 360 derece fayda sağlayan yenilikçi bir finansman ve yatırımcılık sistemi oluşturdu. Geçen kısa sürede 26 projeye 5 Milyon TL fon sağladı.

Şirket ayrıca kalkınmanın toplumsal üretim ve sosyal fayda sağlayarak gerçekleşeceği inancıyla, ulusal boyutta ‘Kitlesel Kalkınma Destek Programı’ ve BM/IsDB ile birlikte 57 ülkede yoksulluğun azaltılmasına yönelik ‘Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi’ projelerini de yürütüyor. 14 Ağustos 2020 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu’na lisans başvurusu yaparak ülkemizde Paya Dayalı Kitle Fonlama Platformu işletmek için başvuru yapan ilk şirket olan fonbulucu.com’un 2021 ilk çeyreğinde lisans alması beklenmektedir.