Dolar 32,3026
Euro 35,1221
Altın 2.397,45
BİST 10.165,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cum 26°C
Cts 28°C
Paz 29°C
Pts 28°C

İtalya’nın En İyi Üniversiteleri ve Fakülteleri Hangileri?

İtalya’nın En İyi Üniversiteleri ve Fakülteleri Hangileri?
5 Ekim 2021 19:46

İtalya’nın en iyi üniversiteleri hangileri? İtalya’nın Dünyaca ünlü Top 5 en iyi tıp, mühendislik, mimarlık, hukuk ve güzel sanatlar fakülteleri hangileridir?

İtalya’nın en iyi üniversiteleri ve fakülteleri, Milano, Roma, Torino gibi şehirlerde yer alan devlet üniversiteleri ve fakülteleridir. İngilizce ve İtalyanca dilde verdikleri tıp, mühendislik, mimarlık, güzel sanatlar, hukuk eğitimi ile öne çıkarlar.

İtalya’nın En İyi Üniversiteleri  – Top 5

İtalya’nın En İyi Üniversiteleri  - Top 5
İtalya’nın En İyi Üniversiteleri  – Top 5

İtalya’nın en iyi üniversiteleri, tıp, beşeri ve teknik bilimler, mühendislik, psikoloji gibi dallarda eğitim sunan, başarılı akademik kadroya sahip üniversitelerdir. Köklü tarihleri ve öğrencilerin keyifli vakit geçirebilecekleri merkezlerde yer alan kampüsleri ile dikkat çekerler. Çok sayıda dünyaca ünlü bilim insanının ve sanatçının mezun olduğu üniversitelerdir. Bu üniversiteler hakkında bilgiler şu yöndedir;

Bologna Üniversitesi

Bologna Üniversitesi
Bologna Üniversitesi

Bologna Üniversitesi, İtalya’nın Bologna şehrinde yer alan Bologna Üniversitesi, 1088 yılında kurulmuştur. Dünyanın en köklü üniversiteleri arasında yer alır ve önemli mezunlara sahiptir. Nobel ödüllü mühendis Guglielmo Marconi, Giorgia Armani ve Enzo Ferrari Bologna mezunudur. Operadan modern sanatlara kadar pek çok etkinliğin yer aldığı bir merkezde konumlanmıştır. https://www.unibo.it/it

San’Anna School of Advanced Üniversitesi

San’Anna School of Advanced Üniversitesi
San’Anna School of Advanced Üniversitesi

San’Anna School of Advanced Üniversitesi, İtalya’nın Pisa şehrinde yer alır. Sıkı bir giriş sınavına sahip olan üniversite, uygulamalı bilimlerde uzmanlaşmış kamu kurumudur. İtalyanca ve İngilizce dillerde yaptığı yeterlilik sınavından en yüksek puanla geçen adaylara, ücretsiz eğitim sunar. İşletme, siyaset, hukuk, endüstri mühendisliği alanındaki başarılı eğitimi ile dikkat çeker. https://www.santannapisa.it/it

Scula Normale Superiore Üniversitesi

Scula Normale Superiore Üniversitesi
Scula Normale Superiore Üniversitesi

Scula Normale Superiore Üniversitesi, İtalya’nın Pisa şehrinde bulunur. 1810 senesinde kurulmuştur. Hem beşeri bilimler hem de teknik bilimler alanında eğitim verir. Pisa’nın ortaçağ merkezindeki orijinal yapısı olan Palazzo dele Carovana’da öğrencilerini ağırlar. https://www.sns.it/it

Roma Sapienza Üniversitesi

Roma Sapienza Üniversitesi
Roma Sapienza Üniversitesi

Roma Sapienza Üniversitesi, İtalya’nın Roma şehrinde yer alır. 1303’te kurulan Roma’nın en eski eğitim merkezidir. 9.000 uluslararası öğrenci ve 4.000 akademik personele ev sahipliği yapar. 50 kütüphaneye sahip üniversite, 18 müze alanı sunar. Erasmus programları ile dikkat çeker. https://www.uniroma1.it/it/

Vita Salute San Raffaele Üniversitesi

Vita Salute San Raffaele Üniversitesi
Vita Salute San Raffaele Üniversitesi

Vita Salute San Raffaele Üniversitesi, İtalya’nın Milano şehrindedir. 1996 senesinde kurulan üniversite, Tıp, felsefe ve psikoloji alanında eğitim verir.  İnsan nedir? Sorusu çerçevesinde psikolojik eğitim sunduğunu belirten kurum, 2015 yılından beri özel hastane gurubu Gruppo San Donata’nun da bir parçası olarak, öğrencilerine uygulamalı eğitimi sunar. https://www.unisr.it/

İtalya’nın En İyi Fakülteleri

İtalya’nın en iyi fakülteleri, mühendislikten tıp alanına kadar farklı dallarda eğitim sunan köklü üniversitelerde yer alırlar. Öğrencilere burs, yurt, dijital kütüphane, staj ve iş birliklerine yönelik çalışmalar sunan başarılı fakülteler, her sene öğrencilerin ilgi odağı olurlar. Bu fakülteler hakkında bilgiler şu yöndedir;

İtalya’nın En İyi Mühendislik Fakülteleri

İtalya’nın En İyi Mühendislik Fakülteleri
İtalya’nın En İyi Mühendislik Fakülteleri

İtalya’nın en iyi mühendislik fakülteleri, bilgisayar, makine, uzay, ürün servis sistemleri, fizik, kimya, havacılık, inşaat mühendisliği alanlarında eğitim verirler. Başarılı akademisyenler ile öğrencileri buluşturan üniversiteler aynı zamanda bilgisayar, çevre, jeoinformatik, otomasyon ve kontrol mühendisliği dalında sundukları teknik eğitimle önde yer alırlar. Bu fakültelerin yer aldığı üniversiteler şu şekilde sıralanırlar:

 • Milano Teknik Üniversitesi – Milano şehrinde yer alır. 1863’te kurulan fakülte, 27 alanda tamamen İngilizce mühendislik eğitimi sunar.
 • Torino Teknik Üniversitesi – Torino şehrinde bulunur. Mühendislik eğitimini İngilizce dilde vermektedir.
 • Bari Teknik Üniversitesi – Bari şehrinde konumlanmıştır. Elektrik, havacılık ve uzay, bilgisayar mühendisliği alanında verdiği teknik eğitimler enler arasına girmiştir.
 • Roma La Sapienza Üniversitesi – Roma şehrindedir. Mühendislik alanında dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasındadır.
 • Padova Üniversitesi – Padova kentinde bulunur. İngilizce mülakattan geçen öğrencileri kabul eden, burs imkânı veren ve mühendislikteki akademik kadrosu ile dikkat çeken üniversitedir.

İtalya’nın En İyi Tıp Fakülteleri

İtalya’nın En İyi Tıp Fakülteleri
İtalya’nın En İyi Tıp Fakülteleri

İtalya’nın en iyi tıp fakülteleri, Dünya’nın en eski üniversiteleri olan ve İngilizce, İtalyanca dilde eğitim veren kurumlardır. Ortama son 10 senedir İngilizce tıp eğitimi vermeye başlayan en iyi tıp fakülteleri, başarılı öğrenciler için burs sunarken, staja ilişkin konularda gerekli desteği sunarlar. Bu fakültelerin yer aldıkları üniversiteler hakkında detaylar şöyledir:

 • Siena Üniversitesi – Siena şehrinde bulunur ve İtalyanca Tıp eğitimi verir. Diş Hekimliği alanında İngilizce eğitim almak mümkündür. Tarihi dokusu ile öne çıkan çarpıcı kampüsü, çok sayıda kütüphanesi ile dikkat çeker.
 • Messina Üniversitesi – İtalya’nın güneyindeki Sicilya’da bulunur. 2018 senesinde İngilizce tıp eğitimi vermeye başlamıştır.
 • Roma of Tor Vergata Üniversitesi – Roma şehrinde konumlanmıştır. Yeşil kampüsü ve multidisipliner eğitim anlayışı ile dikkat çeker.
 • Torino Üniversitesi – Torino’da bulunur. 1404’te kurulan üniversite, 2017 senesinden beri İngilizce dilde tıp eğitimi verir. Öğrencilerine başarı bursu sağlar.  
 • Sapienza of Rome Üniversitesi – Roma’da yer alır. Avrupa’da öğrenci sayısı en çok olan üniversiteler arasındadır. Roma’daki 3 devlet üniversitesinin en iyilerindendir.

İtalya’nın En İyi Mimarlık Fakülteleri

İtalya’nın En İyi Mimarlık Fakülteleri
İtalya’nın En İyi Mimarlık Fakülteleri

İtalya’nın en iyi mimarlık fakülteleri dil mülakatı ardından öğrenci kabul eden ve Floransa, Roma, Torino, Milano gibi şehirlerde yer alan köklü devlet üniversitelerinin fakülteleridir. Eğitim dilinde İngilizce veya İtalyanca kullanırlar. Öğrencilerine teknik eğitim vermeyi ve staj imkanları sunmayı amaçlarlar. Fakültelerin yer aldıkları üniversiteler:

 • Politecnico di Milano Üniversitesi – Milano şehrinde yer alır. İtalyanca olarak eğitim sunar.
 • Politecnico di Torino Üniversitesi – Torino kentinde bulunur. İngilizce ve İtalyanca dilde mimarlık eğitimi sunar.
 • Politecnico di Floransa Üniversitesi – Floransa’da yer alır ve mimarlık yüksek lisans, master alanında İngilizce eğitim verir.
 • Napoli Üniversitesi: Napoli’de bulunan üniversite, yüksek lisans, master derecesinde İngilizce mimarlık eğitimi sunar.
 • Roma La Sapienza Üniversitesi – Roma’da yer alan uluslararası standartlara uygun ileri seviye mimarlık eğitimi veren üniversitedir. Yüksek lisans ve master programları da sunar. Eğitim dili İngilizcedir.

İtalya’nın En İyi Hukuk Fakülteleri

İtalya’nın En İyi Hukuk Fakülteleri
İtalya’nın En İyi Hukuk Fakülteleri

İtalya’nın en iyi hukuk fakülteleri, 3 sene lisans eğitimi ve 2 sene ise master eğitimi alınabilecek olan üniversitelerde yer alırlar. Bütünleşik program kapsamında 3+2 sistemi uygulayan fakülteler, İtalyanca veya İngilizce dilde eğitim verirler. Fakültelerin yer aldığı üniversiteler şunlardır:

 • Milano Devlet Üniversitesi – Milano şehrinde bulunur.
 • Bocconi Üniversitesi – Bocconi’de yer alır.
 • Roma La Sapienza Üniversitesi – Roma’da eğitim verir.
 • Torino Üniversitesi – Torino şehrinde bulunur.
 • Bicocca Üniversitesi – Bicocca kentindedir.
 • İtalya’nın En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri

İtalya’nın En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri

İtalya’nın En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri
İtalya’nın En İyi Güzel Sanatlar Fakülteleri

İtalya’nın en iyi güzel sanatlar fakülteleri, iç mekân ve ürün tasarımı, mücevher tasarımı, fotoğrafçılık, yeni medya, grafik tasarım, tiyatro, konservatuar, moda tasarım dallarında eğitim veren fakültelerdir. Bu fakültelerin yer aldıkları üniversiteler:

 • Marangoni Üniversitesi – Milano’da kentindedir.
 • Floransa Güzel Sanatlar Üniversitesi – Floransa şehrindedir.
 • Accademia Italiana Üniversitesi – Roma’da ve Floransa’da iki merkezi vardır.
 • Floransa Tasarım Enstitüsü Üniversitesi – Floransa şehrinde bulunur.
 • Venedik IUAV Üniversitesi – Venedik kentindedir.


Dünya’nın en iyi üniversiteleri ve fakülteleri hangileri? Avustralya’da hangi meslekler ne kadar kazanıyor? İtalya’da Maaşlar ne kadar? Avrupa’nın en iyi üniversiteleri ve fakülteleri hangileri? Merak ediyorsanız ilgili konularımızı okuyabilirsiniz.