Dolar 30,9798
Euro 33,6024
Altın 2.015,41
BİST 9.347,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cum 18°C
Cts 18°C
Paz 15°C
Pts 12°C

Yurtdışında Staj Nasıl Yapılır?

Yurtdışında Staj Nasıl Yapılır?
3 Temmuz 2021 18:07

Yurtdışında Staj Nasıl Yapılır? Yurtdışında Staj Yapma Şartları Neler? Yurtdışı Staj Başvurusu Acentelerle Yapılabilir mi? Yurtdışı Staj Programları Neler? Yurtdışı Stajı İle Dil Eğitimi Alınır mı? Yurtdışı Stajer Alım İlanı Siteleri Hangileridir?

Yurtdışında Staj Yapmak

Yurtdışında Staj Yapmak
Yurtdışında Staj Yapmak

Yurtdışında staj yapmak için yurtdışında staj imkanı veren işyerleri ile iletişime geçen acentelere başvurulması veya bireysel başvuru ile stajyer alan bir yurtdışı iş yerinden davet alınması gerekir. Yurtdışında staj bireysel olarak yapılacak ise Job Monkey, Internship gibi yurtdışında stajyer alımı yapan şirketlerin ilan verdikleri platformlarda hesap oluşturulmalıdır. Ardından ilanlara öz geçmiş yollanarak cevap beklenmelidir. Bir işyerinin stajyer daveti vermesi ardından vize işlemlerine başlanarak, ilgili ülkede staj yapılabilir. Yurtdışında staj yapma amacıyla bir acenteye başvurulduysa, acente gerekli evrakları kişiden ister ve başvuruyu kişi adına stajyer alan yerlere yaparak daveti alır. Ardından vize ve konaklamaya dair de destek sunarak kişinin yurtdışında staj yapabilmesini sağlar.

Yurtdışında Staj Yapma Şartları Neler?

Yurtdışında Staj Yapma Şartları Neler?
Yurtdışında Staj Yapma Şartları Neler?

Yurtdışında staj yapma koşulları hem bireysel başvurularda hem de acente ile yapılan başvurularda sağlanmalıdır. Bu şartlar ise şu şekildedir:

 • En az Upper-Intermediate düzeyde İngilizceye sahip olma,
 • Staj öncesinde yurtdışındaki bir işyerinden davet almak,
 • Vize başvurusunda staj davetini sunabilmek,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Lisans veya ön-lisans öğrencisi olmak,
 • Üniversiteden yeni mezun olmak,
 • Üniversitede mezun olunan bölüm harici bir alanda staj yapılacak ise ilgili alanda veya en yakın iş kolunda 2 senelik çalışma deneyimine sahip olmak,
 • Bu iş deneyimini uygun belgeler ise staj başvurusu yapılan yurtdışı şirketine kanıtlamak,
 • Staj başvurusu için doğrudan yurtdışı şirketlerine veya başvurulan acenteye 2 adet referans sunmak,
 • Vizeyi bireysel olarak veya acentenin konsolosluğa başvurusu ile edinmek,
 • Yurtdışı staj ülkesine gitmeden konaklama alanını belirlemiş olmak,
 • Sponsor gelirine yani aileden alınan ve banka hesaplarında görünen belirli miktarda paraya sahip olma,

Bu şartları sağlayan ve yurtdışında bir şirketten staj onayını alanlar, yurtdışı stajını yapma imkanına sahiplerdir.

Yurtdışı Staj Başvurusu Acentelerle Yapılabilir mi?

Yurtdışı Staj Başvurusu Acentelerle Yapılabilir mi?
Yurtdışı Staj Başvurusu Acentelerle Yapılabilir mi?

Yurtdışı staj başvurusunu acenteyle yapmak mümkündür. Yurtdışında staj yapmak isteyenler onlar adına yurtdışındaki stajyer alan işyerleri ile iletişime geçen acentelere başvurabilirler. Bu kapsamda 2 adet referans evrakını, Upper Intermediate dil seviyesini kanıtlayan yabancı dil öğrenim veya sınav belgelerini ve üniversite transkriptlerini acentelere sunarak başvuru yaparlar.

Acenteler ise ilgili bir CV dosyası ile işyerlerinden staj davetlerini kişi adına alarak, vize işlemlerini başlatırlar. Kişi tüm şartları sağlıyorsa yurtdışında staj yapabilir ve acentenin sağladığı konaklama imkanları ile staj yerine yakın noktalarda konaklayabilir. Bu süreçte belirli bir danışmanlık ücreti acenteye verilir ve fiyatlar hizmet veren şirkete göre değişir.

Yurtdışı Staj Programları Neler?

Yurtdışı Staj Programları Neler?
Yurtdışı Staj Programları Neler?

Yurtdışı staj programları iki farklı kategoride sunulurlar. Yurtdışında staj imkanı sunan bu programlar hakkında bilgiler şu şekildedir:

 • Intership Programı/Maaşlı: Bu staj programına üniversitenin son sınıfında veya master son sınıfta başvuru yapılır. Diğer yandan mezuniyeti üzerinden 1 sene geçmemiş olanlar da bu staja dahil olurlar. Katılımcıların staj yapmak istedikleri ülke maaşlı staj için Amerika dışında olmalıdır. Kişi üniversite öğrenim dalı ile ilgili iş dalında Intership kapsamında staj yapar. Bu program ile 3 ile 12 ay boyunca maaş alınarak staj yapılır. Özel acenteler Intership staj programlarına katılım için hizmet sunarlar.
 • Professiomal Carreer Training: Bu staj programı, üniversite mezuniyeti üzerinden en az 1 yıl geçen katılımcılar içindir. Staj ardından yurtdışında işte devam etme olasılığını yükselten bir staj tipidir. Bu stajı yapmak isteyenlerin staj dalında en az 5 yıl meslek deneyimine sahip olmaları gerekir. Amerika’da dahil olmak üzere farklı ülkelerde yapılır. Yine acentelerin verdiği başvuru hizmeti kapsamına giren bir staj programıdır.

Yurtdışı Stajı İle Dil Eğitimi Alınır mı?

Yurtdışı Stajı İle Dil Eğitimi Alınır mı?
Yurtdışı Stajı İle Dil Eğitimi Alınır mı?

Yurtdışında stajla dil eğitimi almak mümkündür. Dil eğitimini ve mesleki eğitimi aynı anda veren staj programları mevcuttur. Ancak dil eğitimi stajda temel düzeyden alınamaz, orta seviyeden itibaren ileri düzey için eğitim verilir. Özellikle Kanada ve Avustralya’da olan stajer kabul eden iş yerlerinde staj öncesi dil eğitimi zorunludur. Amerika staj programlarına dil eğitim süresini tamamlamadan direkt geçiş yapmak mümkün değildir.

Yurtdışı Stajer Alım İlanı Siteleri Hangileridir?

Yurtdışı Stajer Alım İlanı Siteleri Hangileridir?
Yurtdışı Stajer Alım İlanı Siteleri Hangileridir?

Yurtdışı stajer alım ilanı platformları:

 • Job Monkey,
 • Internshps.com,
 • Idealist,
 • International Internships LLC,

Bu platformlara kayıt sağlayan ve CV oluşturan öğrenciler, ilan veren yurtdışı şirketlerine CV gönderirler. Eğer iş yerleri kişiyi şartlara uygun bulursa bir daveti profil hesabına iletip kişiyle iletişim kurar. Bu yurtdışı staj başvurusu acente ile yapılanlardan daha zorlu olsa da cevap alınması ve şartlara uygun olunması halinde yurtdışında staj yapılması mümkündür.


Türkiyenin En İyi üniversiteleri hangileridir? Türkiye’nin en iyi fakülteleri hangileridir? Cevabı için ilgili konularımızı okuyabilirsiniz.